در بین کشورهای توسعه یافته، بالاترین نرخ پذیرش مهاجران به کشور کانادا تعلق دارد. به طوریکه در سال 2018 حدود 310 هزار نفر به این کشور مهاجرت کرده‌اند. آمارها نشان می‌دهد 57 درصد این افراد، نیروی کار ماهر بوده‌اند. مابقی نیز به عنوان پناهنده یا به دلیل پیوستن به خانواده وارد این کشور شده‌اند. با ما همراه باشید تا انگیزه‌ها و دلایل مهاجرت به کانادا را بررسی کنیم.

مهم‌ترین دلایل مهاجرت به کانادا

کانادا در شمال قاره آمریکا واقع شده و دومین کشور بزرگ دنیا به شمار می‌رود. دلایلی که باعث می‌شود این کشور به مقصد مناسبی برای مهاجران تبدیل شود عبارتند از:

امنیت بالا:

یکی مهم‌ترین انگیزه‌های مهاجرت به کانادا، برخورداری این کشور از سطح  امنیت بالا است. شاخص جهانی صلح (Global Peace Index) که به آن GPI هم گفته می‌شود وضعیت صلح و آرامش را در کشورهای مختلف جهان نشان می‌دهد. در این شاخص عواملی مثل نرخ خودکشی، میزان زندانیان، ثبات سیاسی و روابط دیپلماتیک بررسی می‌شود. 

بر اساس GPI، کانادا ششمین کشور امن جهان برای زندگی است. نرخ پایین جرم و جنایت و درگیر نبودن در عملیات نظامی و جنگی باعث شده که مهاجران زیادی از سراسر دنیا این کشور را برای زندگی انتخاب کنند.

مناسب بودن هزینه تحصیل و وجود مدارس رایگان دولتی:

در هر کجای کانادا که زندگی کنید به عنوان یک مهاجر قانونی امکان تحصیل رایگان برای فرزندان شما وجود دارد. بعد از ورود به کانادا می‌توانید فرزندان‌تان را در مدارس رایگانی که در محدود زندگی شما قرار دارند، ثبت نام کنید.

در بعضی استان‌های کانادا، بخشی از شهریه دانشجویان کم ‌درآمد و حتی گاهی اوقات تمام آن پرداخت می‌شود. همچنین انواع کمک ‌هزینه‌های تحصیلی وجود دارد که به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی تعلق می‌گیرد.

مناسب بودن هزینه تحصیل و وجود مدارس رایگان دولتی در کانادا

وجود فرصت‌های کاری مناسب:

نرخ بیکاری کشور کانادا از سال 1970 کاهش پیدا کرده است. به طوریکه امروزه کانادا از نظر نرخ پایین بیکاری یکی از بهترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. 

جمعیت سالمند کانادا در حال افزایش و ترک بازار کار است. با بازنشسته شدن افراد سالمند، هم حقوق بعضی مشاغل افزایش یافته و هم بازار کار مناسبی برای جوانان و مهاجران فراهم شده است. برخورداری از حقوق مناسب، وجود فرصت‌های شغلی فراوان و امکان سرمایه گذاری در کانادا از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به این کشور است.

وجود آزادی بیان و آزادی‌ اجتماعی:

در کانادا آزادی کامل برای اقوام و ملل مختلف وجود دارد. در این کشور تمام شهروندان و مهاجران قانونی  از حقوق برابر برخوردار هستند. در نتیجه، شاهد تبعیض نژادی در محیط کار و سایر محیط‌های اجتماعی نخواهید بود. وجود آزادی کامل زمینه رشد و پیشرفت تمام شهروندان و مهاجران را فراهم می‌کند. به همین دلیل، بسیاری از مردم به دنبال مهاجرت و زندگی در کانادا هستند.

در این کشور توجه زیادی به حقوق زنان می‌شود. زنان در کانادا از حق رای، حق کنترل تولد و سقط جنین برخوردار هستند. حدود 82 درصد زنان 25 تا 54 ساله ساکن کانادا به کار بیرون از منزل مشغول هستند. این امر نشان‌دهنده وجود فرصت‌های برابر شغلی برای زنان و مردان است.

موقعیت اقتصادی مناسب:

مسائل اقتصادی یکی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به کانادا است. کشورهای کانادا، فرانسه، آمریکا، آلمان، ایتالیا، ژاپن و انگلستان، قدرتمندترین اقتصادهای دنیا را تشکیل می‌دهند. رشد صنایع مختلف از جمله فناوری، کشاورزی و تولیدات صنعتی باعث شده قیمت خانه در بعضی از مناطق کانادا کاهش پیدا کند. 

خانه اولی‌ها می‌توانند با استفاده از حساب بانکی و مزایای ویژه، اقدام به خرید خانه در کانادا کنند. به همین دلیل، امکان خرید خانه شخصی برای شهروندان و مهاجران ساکن کانادا فراهم است. این موضوع عامل محرکی برای مهاجرت به کانادا است.

موقعیت اقتصادی مناسب کانادا

وجود خدمات درمانی رایگان:

آمارها نشان می‌دهد هر شهروند کانادایی می‌تواند هر سال حداقل 500/6 دلار خدمات درمانی رایگان از طرف دولت دریافت کند. البته برای اینکه تحت پوشش خدمات درمانی بیمه سلامت قرار بگیرید باید یک دوره انتظار را طی کنید. طول دوره انتظار حدود سه ماه است و در این مدت باید از خدمات درمانی بیمه خصوصی استفاده کنید. با این حال، اگر از خدمات درمانی دولتی برخوردار نباشید، در تمام مناطق کانادا امکان استفاده از خدمات اورژانسی رایگان برای شما فراهم است.

برخورداری از بهترین دانشگاه‌های دنیا:

بسیاری از دانشگاه‌های برتر دنیا در کشور کانادا واقع شده‌اند. نام دانشگاه‌های تورنتو، مک‌گیل و بریتیش‌کلمبیا در بین 100 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.

به همین دلیل، تحصیل یکی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به کانادا است. شما می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کانادا مجوز کار سه ساله دریافت کنید. بعد از ورود به بازار کار کانادا و گذشت زمان مورد نیاز، امکان دریافت اقامت دائم این کشور وجود دارد.

بیشتر بخوانید: پاسپورت دومینیکا را چگونه دریافت کنیم؟

مهاجرپذیر بودن:

مهاجران حدود 23 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. حتی در بعضی از شهرهای کانادا از جمله تورنتو، نیمی از جمعیت به مهاجران تعلق دارد. به همین دلیل، این کشور به یک مقصد مناسب برای مهاجرت تبدیل شده است. وجود تعداد زیادی مهاجر باعث می‌شود افراد تازه وارد به راحتی با مسئله زبان کنار بیایند و پس از مدتی بتوانند با سایر شهروندان ارتباط برقرار کنند. 

در حال حاضر، بیش از 30 قوم و نژاد با جمعیت بیش از 100 هزار نفر و 11 قوم و نژاد با جمعیت بیش از یک میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کنند.

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.