یونان یکی از آغازگرانِ ارائه گلدن ویزا یا همان اقامت طلایی در منطقه شینگن محسوب ‌می‌شود. یونان همانند بسیاری از دیگر اقتصادهای جهانی از بحران اقتصادی سال۲۰۰۷ آسیب دید. بزرگترین آسیب کاهش شدید قیمت املاک در این کشور بود. با تصویب ارائه گلدن ویزای یونان این کشور توانست قیمت املاک را در این کشور تقریبا به سطح قبلی خود برساند. 

ویزا یونان گلدن ارزان ترین گزینه موجود برای مالکیت ملک در منطقه شینگن همراه با اقامت طلایی و پاسپورت است. یونان به دلیل برتری هزینه ای رقابت تنگانگی با کشورهای پرتغال و اسپانیا در منطقه شینگن دارد. ویزای طلایی یونان همچنین باعث رشد بالای قیمت املاک در آتن، سانتورینی و میکونوس گردید. سبک زندگی مدیترانه ای یونانی ها طرفداران خود را دارد. بر اساس این قانون خرید ملک در یونان به گلدن ویزای کشور یونان متقاضی منجر خواهد شد. با گذشتنِ هفت سال از اجازه ی اقامت مکرر و بدون فاصله شما امکان درخواست پاسپورت یونانی را خواهید داشت. بدیهی است این روند قوانین مربوط به خود را داراست. اما پس از پاسپورت و تابعیت یونان می­توانید ملک خود را نیز بفروشید.

شرایط دریافت گلدن ویزای یونان

در قانون مصوب در مورخه 18 آوریل سال 2013 قید شده است که حداقل ارزش ملک خریداری شده برای اخذ گلدن ویزا کشور یونان باید 250.000 یورو باشد. همچنین می­ شود این میزان پول را در قالب دو ملک هزینه کرد. اما باید جمع آنها حداقل این میزان باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ گلدن ویزای یونان

 • پاسپورت (با حداقل 18 ماه اعتبار باقی مانده)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اصل شناسنامه
 • اصل قباله ازدواج (در صورت تاهل)
 • تائیدیه حسب بانکی (برای اخذ ویزای شینگن)

شرایط دریافت گلدن ویزای یونان

مراحل گلدن ویزای یونان

قبل از آغاز فرآیندهای مربوط به قرار داد مشاوران ما از طریق نمایش برخی از املاک موجود در یونان و از طریق املاک موجود در بخش املاک در یونان، فضای ذهنی متقاضی را با واقعیت های یونان منطبق خواهند ساخت. اگر متقاضی مطمئن باشد قرار داد بسته و اگر نه قرارداد ویزای شینگن را منعقد می‌سازد تا برای مدتی به یونان رفته و از نزدیک با همراهی و مشاوره ی نمایندگان موسسه در یونان، تجربه ملموسی از شرایط به دست آورد.

در صورتی که نیاز به این مرحله نباشد، بلافاصله پس از قرارداد، وکیل موسسه در یونان برای متقاضی دعوت نامه ارسال خواهد کرد. پس از اخذ ویزا و حضور در یونان و پس از ترانسفر فرودگاهی توسط نمایندگان ما، املاک مطلوب جهت بررسی به متقاضی نمایش داده خواهد شد. همزمان حساب بانکی متقاضی افتتاح می‌شود.

در همین فرآیند امور اداری مختلفی برای متقاضی انجام می‌شود، که مهمترین آنها از این قرارند:

 • افتتاح حساب بانکی
 • اخذ شماره مالیاتی(VAT)
 • تنظیم وکالتنامه
 • استخدام حسابدار برای امور مالیاتی
 • هماهنگی دفترخانه اسناد رسمی

پس از اینکه ملک مد نظر متقاضی انتخاب شد، همزمان با نگارش قولنامه، 10% مبلغ ملک به صورت پیش پرداخت به مالک و در ازای رسید رسمی پرداخت می‌شود. از این مرحله نقش وکیل و مشاور ملکی شما پر رنگ خواهد بود. موارد ذیل توسط وکلای موسسه در یونان انجام خواهد شد:

 • بررسی سابقه ی مالیاتی ملک مد نظر
 • بررسی مالکیت آن
 • بررسی میزان ارزش ملک با توجه به شاخص های عمومی
 • بررسی دقیق امکانات ملک و سلامت آن
 • بررسی وام های اخذ شده ی احتمالی بر اساس آن ملک و آگاهی از تسویه کامل آن
 • بررسی جریمه ها و اخطارهای احتمالی ملک
 • بررسی وابستگی ملک به سایر املاک و مستغلات

پس از اطمینان از حصول صحت و سلامت ملک، متقاضی برای بار دوم و پس از آنکه باقیمانده مبلغ مورد نیاز را حواله کرده است، راهی یونان می شود. سپس قرارداد به صورت رسمی و در دفترخانه ی اسناد رسمی منعقد شده و به ملکیت متقاضی در می‌آید.

از این مرحله ادامه ی وظایف ما اجرا خواهد شد، که مهمترین آنها از این قرارند:

 • ثبت در دفاتر شهرداری
 • انتقال سند آب و برق و گاز و تلفن
 • درخواست صدور (Blue Paper)
 • درخواست صدور (Golden Visa)

پس از دریافت (Blue Paper) و یا سند موقت اقامت متقاضی که به سرعت صادر می‌شود، شما رسما مقیم کشور یونان شده اید. از این تاریخ به مدت نهایتا دو ماه و پس از انگشت نگاری، شما گلدن ویزای یونان را به مدت 5 سال دریافت کرده اید.

تمدید های بعدی نیز 5 ساله بوده و بدون هزینه ی اضافی توسط موسسه انجام خواهد پذیرفت. لازم به ذکر است در تمامی این فرآیندها، پرداخت تمامی هزینه ها می‌شود مستقیما توسط خود متقاضی انجام شود.

بیشتر بخوانید: خرید ملک در پرتغال پیشنهاد قیمت و قرارداد خرید

مزایای ویزای طلایی یونان

1. به همراه بردن فرزندان زیر 21 سال و دانشجو

در این روش اقامتی شما قادر خواهد بود همزمان با خود، برای همسر و فرزندان زیر 21 سال خود نیز اقامت موقت را دریافت کنید. همچنین این موضوع هزینه ی خاصی جز هزینه های مربوط به امور اداری اقامت برای شما در بر نخواهد داشت. فرزندان بالای بیست و یک سالی که دانشجو باشند و در یونان پذیرش اخذ کرده باشند نیز در قالب همین روش اجازه اقامت اخذ خواهند کرد.

2. پدر و مادر

یکی از مزیت های ویژه ی این روش امکان اخذ اقامت برای پدر و مادر شما می­ باشد. همچنین پدر و مادر همسر شما نیز در همین چهارچوب اجازه ی اخذ اقامت خواهند داشت، این موضوع همچنین هزینه ی ویژه ای را برای شما نخواهد داشت و صرفا باید اثبات شود که آنها برای زندگی خود وابسته به شما هستند.

3. عدم وجود شرط حضور

در اغلب روش های اخذ اقامت موقت در حوزه ی شینگن، شما ملزم به حضور در محدوده ی شینگن برای یک دوره ی زمانی خواهید بود. این موارد حتی تا بیش از شش ماه در سال نیز می ­باشد. اما در روش اخذ اقامت در یونان از طریق خرید ملک، چنین محدودیتی وجود ندارد. شما می­ توانید در این دوره ی پنج ساله در یونان و یا کشورهای حوزه ی شینگن صرفا سالی دو هفته حضور داشته باشید.

4. امکان زندگی در کل شینگن

شما با اخذ اقامت از این طریق می­توانید در تمامی کشورهای حوزه ی شینگن زندگی کنید. اقامت موقت پنج ساله ی شما در تمامی آن کشورها معتبر است.

۵. عدم اجبار برای حضور در یونان

یکی از مزایای این روش عدم اجبار برای اقامت در یونان است. شما می­ توانید پس از خرید ملک صرفا سالی دو هفته به یونان بروید. به همین دلیل بسیاری از هموطنان ما املاکی را در یونان خریده و به علت سود مناسبش اجاره می­ دهند و خود در ایران یا برخی کشورهای دیگر در حوزه شینگن زندگی می­ کنند.

۶.اجازه کار

 با اخذ این اقامت شما خواهید توانست اقدام به ثبت شرکت کرده و از آن طریق اقدام به فعالیت اقتصادی نمایید. همچنین قادر خواهید بود که سهامدار شرکت های موجود بشوید. اما دارندگان گلدن ویزای یونان به صورت مستقیم امکان کارمند شدن در آنجا را نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید: شرایط و هزینه های خرید ملک در ترکیه

مزایای دریافت ویزای طلایی یونان

درباره یونان

 • یونان مهد تمدن اروپایی است و با تاریخی 5000 هزار ساله، سهم مهمی درشکل گیری فرهنگ و ادبیات اروپایی داشته است. تعداد بالای ابنیه ی تاریخی این کشور با شهرتی جهانی که هر ساله میلیون ها توریست را به این کشور می کشاند گواهی بر این ادعاست. این حقیقت به طور ناخودآگاه در فرهنگ و رفتار روزمره آنها تاثیرگذار بوده است. یونانی ها از قدیم به زندگی آسوده و بی دغدغه شهرت داشتند و به تفریح و کامجویی اعتقاد دارند. آنها بر خلاف آلمانی ها و انگلیسی ها و مشابه اسپانیایی ها و ایتالیایی ها خونگرم و لذت جو هستند.
 • یونان با داشتن 1400 جزیره، و 15000 خط ساحلی بهشتی بر روی زمین است. برخی از این جزیره ها همانند سانتورینی و کرت، شهرتی بین المللی دارند. بر اساس تحقیقاتی در سال 2013، جزیره ی سانتورینی رومانتیک ترین شهر در جهان برای درخواست ازدواج و برای گذراندن ماه عسل معرفی شد.
 • آب و هوای معتدل مدیرترانه ای از یونان مقصدی فوق العاده برای زندگی و تفریح ساخته است. تابستان های نه چندان گرم و زمستانهای نه چندان سرد از مزیت های ویژه ی یونان است.
 • یونان صاحب یکی از پاک ترین هواهای دنیا بوده و این موضوع در شهر بزرگی همچون آتن نیز حتی قابل لمس می­باشد.
 • غذاهای یونانی از سالم ترین و متنوع ترین غذاهای جهانی است. یونانی ها در هر وعده ی غذایی، همانند هندی ها غذاهای متنوعی می ­خورند که اغلب به ذائقه ی ایرانی ها نزدیک است. می ­توانید با مراجعه به رستوران های یونانی در تهران پیشاپیش از مواجهه با آن لذت ببرید.
 • هزینه های زندگی نسبت به پایتخت های اروپایی در یونان و حتی آتن بسیار پایین تر از میزان نرمال در اروپاست. از این جهت گلدن ویزای یونان پر طرفدار است.
 • فرآیند سرمایه گذاری در این کشور نسبتا ساده و بدون دردسرهای برخی از دیگر کشورهای اروپایی همانند اسپانیاست.

پرسش و پاسخ
من تبعۀ یک کشور ثالث هستم و به عنوان شخصیت حقیقی در یونان صاحب مِلک یا درصدد خرید مِلک هستم. آیا در این حالت می توانم برای اخذ اجازۀ اقامت در یونان اقدام کنم؟

بله، شما می­توانید جهت اخذ اجازۀ اقامت برای صاحبان املاک و مستغلات درخواست اقدام کنید، مشروط بر اینکه در قرارداد خرید مِلک، ارزش مِلک مزبور بیش از 250.000 یورو باشد.

اجازۀ اقامت را (طبق مادۀ 20B، قانون 4251/2014 که کماکان معتبر است) می­ توان هر 5 سال یک بار تمدید کرد با این شرط که شما کماکان مالک آن باشید.

من تبعۀ یک کشور ثالث هستم که «اجازۀ اقامت دائم پنج ساله برای سرمایه گذاران» را گرفته ام زیرا مِلکی به ارزش 250.000 یورو در یونان دارم. آیا می توانم مِلکم را بفروشم و همچنان اجازۀ اقامت داشته باشم؟

بله، شما می­ توانید مِلک­تان را بفروشید، اما جهت حفظ اجازۀ اقامت­تان باید حتماً پیش از فروش مِلک کنونی، مِلک دیگری را خریداری کنید که دقیقاً ارزش و شرایط مِلک قبلی را دارا باشد (طبق مفاد مندرج در مادۀ 20B، قانون 4251/2014).

قوانین مرتبط با مبحث «اجازۀ اقامت دائمی برای سرمایه گذاران» کدامند؟

مقررات مربوط به «اجازۀ اقامت برای صاحبان املاک و مستغلات» عبارتند از:

 • مادۀ 20B، قانون 4251/2014 (روزنامۀ رسمی دولت، شمارۀ A’80)،
 • مادۀ 8، پاراگراف 26-30 و مادۀ 14، پاراگراف 1، قانون 4332/2015 (روزنامۀ رسمی دولت، شمارگان A’80)،
 • مادۀ 3، پاراگراف 2-3، قانون 2018/4587 (روزنامۀ رسمی دولت، شمارگان 218 به تاریخ 12/24/2018)،
 • مادۀ 68، قانون 2019/4589 (روزنامۀ رسمی دولت، شمارگان 13 به تاریخ 01/29/2019).

چگونه می توانم نسبت به پرداخت وجه خرید مِلک و مستغلاتِ گلدن ویزای یونان اقدام کنم؟

مادۀ 20B، قانون 2014/4251، پیرو اصلاحیۀ مصوّب مادۀ 14، پاراگراف 1، قانون 2015/4332 تصریح می­ کند:

«مبلغ مزبور را می ­توان یا به صورت حوالۀ بانکی یا با سپرده­ گذاری در حساب جاری گیرنده در یک بانک یونانی یا مؤسسۀ اعتباری زیرنظر بانک مرکزی یونان پرداخت نمود که جزئیات کامل آن بایستی توسط طرفین قراداد و پیش از عقد قرارداد در دفتر اسناد رسمی تعیین و در توافقنامۀ بین طرفین قید شود.

ارزش کلّ مِلک خریداری­ شده حتماً باید به یکی از این دو روش (حوالۀ بانکی یا سپردۀ بانکی) پرداخت گردد تا تبعۀ کشور ثالث برای دریافت این نوع اجازۀ اقامت تحت مقررات مذکور واجد شرایط باشد.

قانون جدید 2019/4635، به ویژه برای سرمایه ­گذاران چینی شرایط پرداخت وجوه را تسهیل کرده و این امکان را به ایشان می ­دهد تا وجوه خود را از طریق دوستان یا بستگان خود نیز پرداخت کنند. همچنین به موجب این قانون ایشان می­ توانند از طریق پایانۀ فروش نسبت به پرداخت وجوه خود اقدام کنند.

باید چه مراحلی را دنبال کنم؟

اگر نسبت به خرید مِلک­تان اقدام کرده یا قصد دارید در کشور یونان مِلک خریداری کنید، مراحل کار به شرح زیر خواهند بود:

گام اول:

ابتدا به کنسولگری یونان در محل اقامت خود مراجعه کنید و برای ورود به خاک یونان ویزا بگیرید (ویزای تایپ C یا تایپ D، متناسب با شرایط­تان.)

می ­توانید اطلاعات لازم درخصوص شرایط و مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای تایپ C یا ویزای ملی تایپ D را از وبسایت وزارت امورخارجۀ یونان کسب نمایید.

مدارکی که برای اخذ ویزای یونان و مشخصاً برای افرادی که هنوز مراحل خرید مِلک­شان را به پایان نرسانده اند، در حکم وزارتی مشترک شمارۀ 2015/68019 قید شده است (روزنامۀ رسمی دولت به شمارۀ B’2272).

شما همچنین می ­توانید برای کسب جزئیات دقیق ­تر به پرسش و پاسخ شمارۀ 6 مراجعه کنید.

اگر تبعۀ کشور ثالثی هستید که مشمول قوانین اخذ ویزا نمی­ شوید، به موجب آئین­ نامۀ (EC)539/2001 می­ توانید تنها با مُهر ورودی که توسط مسئولان کنترل مرزی روی گذرنامه­ تان زده می­ شود، وارد خاک یونان شوید.

گام دوم:

شما با در دست داشتن ویزای معتبر متناسب با شرایط­تان یا با داشتن مُهر ورودی مرزی روی گذرنامۀ خود (به موجب قوانین معافیت از دریافت ویزای تایپ C پیرو آئین ­نامۀ (EC)539/2001) می­توانید وارد خاک یونان شوید و فوراً برای اخذ اجازۀ اقامت اقدام نمایید، البته پس از آنکه تمام مراحل لازم جهت خرید مِلک یا مستغلات از قبل صورت گرفته باشد.

در هر حالت شما بایستی هنگامی جهت اخذ اجازۀ اقامت اقدام کنید که ویزای­تان اعتبار داشته باشد.

اگر پیش از آنکه خرید مِلک­تان قطعی شود، مدت اعتبار ویزای­تان تمام شود، پیش از اقدام جهت دریافت اجازۀ اقامت، بایستی حتماً خاک یونان را ترک کنید و پس از سه ماه، برای اخذ ویزای جدید اقدام نمایید (طبق قوانین شینگن).

برای حصول اطمینان از اینکه با توجه به کشور مبدأتان باید برای ورود به خاک یونان ویزا بگیرید یا خیر، می توانید به فهرست مربوطه که در وبسایت وزارت امور خارجۀ یونان موجود است مراجعه فرمایید.

مدارک تکمیلی موردنیاز جهت اخذ اجازۀ اقامت برای مالکان و صاحبان مِلک و مستغلات در یونان از چه قرارند؟

برای ثبت درخواست اخذ «اجازۀ اقامت دائم برای سرمایه ­گذاران»، پیرو حکم وزارتی مشترک 2015/68019 (روزنامۀ رسمی دولت به شمارۀ B’2272) که در دسترس عموم است، مدارک زیر مورد نیاز خواهند بود:

 • دو نسخه فرم تقاضای تکمیل ­شده؛
 • چهار قطعه عکس تمام رنگی جدید که مطابق با اصول فنی لازم برای عکس های گذرنامه گرفته شده باشد، و همچنین فایل عکس­ ها به صورت JPEG200 روی دیسک فشرده. توجه داشته باشید که عکس چاپ­ شده و فایل دیجیتال عکس باید حتماً:
  • الف) رنگی باشد،
  • ب) از تاریخ گرفتن عکس بیش از یک ماه نگذشته باشد تا گویای ظاهر کنونی فرد متقاضی باشد،
  • پ) عکس 6×4 (سانتی­متر) بدون حاشیه،
  • ج) عکس باید روی کاغذ سفید و با کیفیت بالا چاپ شده باشد، بدون واترمارک و فاقد برجستگی،
  • د) عکس باید با رزولوشن بالا بوده، هاشوری یا پیکسلی دیده نشود و با چاپگر جوهری یا لیزری چاپ نشده باشد؛
 • یک نسخه کپی برابر با اصل از گذرنامۀ معتبر یا اسناد مسافرتی مورد تایید یونان با ویزای معتبر برای ورود به خاک یونان در صورت لزوم؛
 • فیش الکترونیکی اجازۀ اقامت واریزی به حساب 4741 (2000 یورو برای اقامت 5 ساله برای متقاضی اصلی و 200 یورو برای سایر افرادی که از طریق وی درخواست می­ دهند)، پیرو مادۀ 132 از قانون 2014/4251.

کودکانی که به سنّ بلوغ نرسیده ­اند از پرداخت این مبلغ معاف می ­باشند؛

 • هزینۀ فرم­ های اجازۀ اقامت برای هر نفر، 30 یورو می باشد که باید به حساب 4762 واریز ­گردد.
 • بیمه­ نامۀ پزشکی خصوصی تا سقف مشخص که یا در کشور مبدأ فرد متقاضی برای کلّ دورۀ اقامت در خاک یونان صادر گردد یا در یونان و بر مبنای سقف تعیین­ شده طبق مندرجات حکم وزراتی مشترک شمارۀ 2014/53821.
 • قرارداد خرید مِلک که اعلام کند:

«قرارداد خرید و فروش مِلک و مستغلات مشمول هیچ شرایط یا استثنائاتی نمی­ باشد، مبلغ کل قرارداد معادل…………….. می­ باشد که به صورت کامل و یکجا با حوالۀ بانکی و یا سپرده ­گذاری نزد یک بانک در یونان یا مؤسسۀ اعتباری زیرنظر بانک مرکزی یونان پرداخت شده است»، تاییدیۀ ثبت محضری قرارداد و نیز، گواهینامه­ ای که اثبات کند مِلک مزبور وام معوقه یا بدهی بانکی ندارد.

 • اگر مبلغ پرداختی خریدار از 000 یورو کمتر، اما برآورد ارزی مِلک مزبور بیش از یا برابر با این عدد باشد، بایستی گواهینامۀ دیگری از سوی دفتر اسناد رسمی تنظیم گردد که مشخص کند:
 • «پیرو حسابرسی رسمی قرارداد شمارۀ ………………. برای خرید مِلک یا مستغلات، تایید می شود که وجه کامل خرید مِلک پرداخت گردیده و این قرارداد از این تاریخ مشمول هیچ شکلی از پرداخت معوقه در آینده، یا سایر شرایط یا استثنائات دیگر نمی­باشد و برآورد ارزی مِلکِ مورد قرارداد در تاریخ تنظیم این گواهینامه، معادل………………… می باشد.»

شرایط فوق در ارتباط با خرید آن دسته از املاکی صدق می­ کند که قراردادشان پیش از تصویب قانون 2013/4146 منعقد شده باشد.

جهت تمدید این اجازۀ اقامت، این نکته باید به تایید مراجع ذی صلاح برسد که تبعۀ کشور ثالث یا همان متقاضی، مالک تامّ مِلک مزبور و صاحب اختیار کامل آن در کشور یونان محسوب می­ شود.

جهت درخواست «اجازۀ اقامت دائم برای سرمایه گذاران» باید به کدام مرجع ذی صلاح مراجعه کرد؟ بایستی مدارکم را به کدام اُرگان تحویل دهم؟

مدارک درخواست اجازۀ اقامت بایستی به پیشخوان­ های دپارتمان مهاجرت و اتباع خارجی مرجع ذی صلاح محلی در محدودۀ اقامت متقاضی تسلیم گردد و یا به دفاتر مرجع ذی صلاح محلی که برای این منظور پاسخگوی مراجعان هستند تحویل داده شود.

فرد متقاضی می­ تواند فرم درخواست اجازۀ اقامت خود را به همراه سایر مدارک تکمیلی، به صورت حضوری یا از طریق وکیل پایۀ یک که متقاضی او را نمایندۀ قانونی خود قلمداد می ­کند به ادارۀ مهاجرت و اتباع خارجی تحویل دهد. وکیل فرد متقاضی همچنین می­ تواند اجازۀ اقامت یا ردّ درخواست متقاضی و یا سایر مدارک مورد نیاز را از پروندۀ متقاضی تحویل بگیرد.

آیا وکیل پایۀ یک می تواند به عنوان نمایندۀ من، مدارکم را تسلیم نماید و یا برگۀ اقامتم را تحویل بگیرد؟

نمایندۀ قانونی موردتایید متقاضی تنها در صورتی می­ تواند در این خصوص اقدام کند که تبعۀ کشور ثالث یا همان فرد متقاضی، طیّ مدت زمانی معقول و پیش از تاریخ درخواست اخذ اجازۀ اقامت وارد خاک یونان شده باشد (بر اساس تاریخ مُهر ورودی روی گذرنامه).

هرچند در هرحالت، متقاضی ملزم است که به موجب قانون مصوب برای ثبت درخواست­ های جدید (که از تاریخ 20 فوریۀ 2017 اجرایی است) برای تمام انواع اجازۀ اقامت شخصاً و با در دست داشتن فرم تکمیل­ شدۀ تک­ برگی که به «اجازۀ اقامت الکترونیکی» معروف است (طبق قانون 2007/380 اتحادیۀ اروپا) و با تعیین وقت قبلی به دفتر مرجع ذی صلاح محلی مراجعه کند تا مراحل لازم جهت ثبت اطلاعات بیومتریک وی (چهره­ نگاری دیجیتالی، ثبت امضا و اثر انگشت دیجیتالی) صورت پذیرد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به نشریۀ سیاست­ های مهاجرتی شمارۀ 2017/7 (به زبان یونانی) مراجعه کنید.

من یک قطعه زمین در یونان خریداری کرده ام و قصد دارم روی آن ساخت بنا کنم. آیا در این صورت برای اخذ «اجازۀ اقامت دائم برای فعالیت های سرمایه گذاری» واجد شرایط می باشم؟ در این حالت چه مدارکی مورد نیاز است؟

بله. هر تبعۀ کشور ثالث که قطعه­ ای زمین در یونان خریداری کرده و قصد داشته باشد روی آن مِلک نسبت به ساخت بنا اقدام نماید، می ­تواند برای این نوع اجازۀ اقامت درخواست بدهد، مشروط بر اینکه ارزش کلّ زمین خریداری­ شده و قراردادی که با شرکت پیمانکار ساختمانی جهت ساخت بنا منعقد گردیده، حداقل 250.000 یورو باشد.

در این حالت مدارک زیر مورد نیاز خواهند بود:

 • قرارداد خرید زمین که تعیین کند:

«قراداد خرید و فروش مِلک، مشمول شرایط یا استثنائات خاصّی نیست و ارزش کلّ مِلک به مبلغ……………. تماماً در یک مرحله و از طریق حوالۀ بانکی یا سپرده ­گذاری بانکی نزد یک بانک یونانی یا مؤسسۀ اعتباری زیر نظر بانک مرکزی یونان پرداخت گردیده است»، همچنین گواهی ثبت قرارداد در دفتر ثبت اسناد و املاک ذی صلاح؛

 • تاییدیۀ ثبت قرارداد توسط دفتر ثبت اسناد و املاک ذی صلاح؛

قرارداد با یک شرکت پیمانکاری جهت ساخت بنا، که در ادارۀ مالیات به ثبت رسیده باشد؛

 • پروانۀ ساخت در نام متقاضی؛
 • فاکتورهای ارائه ­شده از سوی پیمانکاران و سایر مدارک پرداختی مربوطه؛

مدارک تکمیلی دیگری که برای تمام موارد مورد نیاز خواهند بود، عبارتند از:

 • چهار قطعه عکس تمام رنگی جدید که مطابق با اصول فنی لازم برای عکس­های گذرنامه گرفته شده باشد، و همچنین فایل عکس­ ها به صورت JPEG200 روی دیسک فشرده. توجه داشته باشید که عکس چاپ­ شده و فایل دیجیتال عکس باید حتماً:
  • الف) رنگی باشد،
  • ب) از تاریخ گرفتن عکس بیش از یک ماه نگذشته باشد تا گویای ظاهر کنونی فرد متقاضی باشد،
  • پ) عکس 6×4 (سانتی­متر) بدون حاشیه،
  • ج) عکس باید روی کاغذ سفید و با کیفیت بالا چاپ شده باشد، بدون واترمارک و فاقد برجستگی،
  • د) عکس باید با رزولوشن بالا بوده، هاشوری یا پیکسلی دیده نشود و با چاپگر جوهری یا لیزری چاپ نشده باشد؛
 • یک نسخه کپی برابر با اصل از گذرنامۀ معتبر یا اسناد مسافرتی مورد تایید یونان با ویزای معتبر برای ورود به خاک یونان در صورت لزوم؛
 • فیش الکترونیکی اجازۀ اقامت واریزی به حساب 4741 (500 یورو برای اقامت 5 ساله)، پیرو مادۀ 132 از قانون 2014/4251.

کودکانی که به سنّ بلوغ نرسیده ­اند از این مبلغ معاف می ­باشند؛

 • هزینۀ فرم­ های اجازۀ اقامت برای هر نفر، 30 یورو می باشد که باید به حساب 4762 واریز ­گردد.
 • بیمه ­نامۀ پزشکی خصوصی تا سقف مشخص که یا در کشور مبدأ فرد متقاضی برای کلّ دورۀ اقامت در خاک یونان صادر گردد یا در یونان و بر مبنای سقف تعیین­ شده طبق مندرجات حکم وزراتی مشترک شمارۀ 2014/53821.

برای شخص/نهاد حقوقی علاقمند به خرید مِلک در یونان، شرایط به چه صورت است؟

قانون 20B، پاراگراف 1، بخش (C)، قانون 2014/4251 عنوان می­کند که هر تبعۀ کشور ثالث که از طریق یک شخصیت/نهاد حقوقی مالکیت تام، حقّ مالکیت و تصرف مِلک و مستغلات دارد و کلیۀ سهام­ها و سهم­های شرکتی آن نیز تحت مالکیت خودِ اوست، می تواند جهت اخذ «اجازۀ اقامت دائم برای سرمایه ­گذاران» اقدام کند.

من در یونان لیزینگ اقامت در هتل دارم. آیا برای این نوع اجازۀ اقامت واجد شرایط هستم؟ چه مدارکی موردنیاز است؟

بله. هر تبعۀ کشور ثالث که قرارداد لیزینگ مالکیت نوبتی برای دورۀ زمانی حداقل 10 سال برای برخورداری از امکانات اقامتی هتل و یا اقامتگاه­ های مسافرتی مبله در مجتمع های گردشگری منطبق بر مفاد قیدشده در بند 2 مادۀ 8 قانون 2011/4002 (روزنامۀ رسمی دولت به شمارۀ A’180) داشته باشد، می تواند جهت اخذ اجازۀ اقامت برای صاحبان املاک و مستغلات اقدام نماید، با این شرط که پیرو قانون 1986/1652 دربارۀ «قراردادهای مالکیت نوبتی و سایر موارد مربوطه» (روزنامۀ رسمی دولت به شمارۀ A’167) مبلغ قرارداد لیزینگ وی حداقل 250.000 یورو باشد.

مدارک مورد نیاز هنگام در اختیارداشتن قرارداد مالکیت نوبتی عبارتند از:

 • کپی قرارداد محضری لیزینگ برای برخورداری از امکانات اقامتی هتل یا اقامتگاه­ های مسافرتی مبله در مجتمع های گردشگری که در آن قید شده باشد مبلغ 000 یورو یکجا و در یک مرحله پرداخت گردیده است. در این قرارداد همچنین باید شمارۀ جواز کسب آن سازمان گردشگری ملی یونانی که فضای اقامتی قرارداد مزبور متعلق به آن است نیز قید گردد؛
 • تاییدیۀ قرارداد لیزینگ که توسط دفتر ثبت اسناد و املاک ذی صلاح صادر شده باشد؛
 • قرارداد لیزینگ 10 ساله که مبلغ پرداخت سالانه در آن قید شده باشد؛
 • گواهی ثبت صادره از سوی دفتر ثبت اسناد و املاک؛
 • گواهی سازمان گردشگری ملی یونانی مبنی بر آگاهی نهاد مربوطه از قرارداد لیزینگ مزبور.

مدارک تکمیلی دیگری که برای تمام لیزینگ­ ها مورد نیاز خواهند بود، عبارتند از:

 • چهار قطعه عکس تمام رنگی جدید که مطابق با اصول فنی لازم برای عکس­های گذرنامه گرفته شده باشد، و همچنین فایل عکس ­ها به صورت JPEG200 روی دیسک فشرده. توجه داشته باشید که عکس چاپ­ شده و فایل دیجیتال عکس باید حتماً:
  • الف) رنگی باشد،
  • ب) از تاریخ گرفتن عکس بیش از یک ماه نگذشته باشد تا گویای ظاهر کنونی فرد متقاضی باشد،
  • پ) عکس 6×4 (سانتی­متر) بدون حاشیه،
  • ج) عکس باید روی کاغذ سفید و با کیفیت بالا چاپ شده باشد، بدون واترمارک و فاقد برجستگی،
  • د) عکس باید با رزولوشن بالا بوده، هاشوری یا پیکسلی دیده نشود و با چاپگر جوهری یا لیزری چاپ نشده باشد؛
 • یک نسخه کپی برابر با اصل از گذرنامۀ معتبر یا اسناد مسافرتی مورد تایید یونان با ویزای معتبر برای ورود به خاک یونان در صورت لزوم؛
 • فیش الکترونیکی اجازۀ اقامت واریزی به حساب 4741 (500 یورو برای اقامت 5 ساله)، پیرو مادۀ 132 از قانون 2014/4251.

کودکانی که به سنّ بلوغ نرسیده­ اند از این مبلغ معاف می­ باشند؛

 • هزینۀ فرم­های اجازۀ اقامت برای هر نفر، 30 یورو می­باشد که باید به حساب 4762 واریز ­گردد.
 • بیمه­ نامۀ پزشکی خصوصی تا سقف مشخص که یا در کشور مبدأ فرد متقاضی برای کلّ دورۀ اقامت در خاک یونان صادر گردد یا در یونان و بر مبنای سقف تعیین­ شده طبق مندرجات حکم وزراتی مشترک شمارۀ 2014/53821.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر درخصوص مدارک موردنیاز می­توانید به حکم وزارتی مشترک شمارۀ 2015/68019 (روزنامۀ رسمی دولت شمارۀ B’2272) بخش C3 (به زبان یونانی) مراجعه فرمایید.

آیا می توا نم اعضای خانواده ام را با خودم بیاورم؟ مدارک تکمیلی مورد نیاز برای این کار کدامند؟

بله. اتباع کشورهای ثالث مجازند به همراه اعضای خانوادۀ خود وارد خاک یونان شوند و متعاقباً پس از تحویل فرم های درخواست مربوطه، به هر یک از اعضای خانوادۀ فرد متقاضی نیز اجازۀ اقامت مجزا داده خواهد شد. لازم به ذکر است که اجازۀ اقامت اعضای خانواده تا زمانی اعتبار دارد که اجازۀ اقامت فرد متقاضی که قیّم و اسپانسر ایشان محسوب می­ شود، اعتبار داشته باشد.

اعضای خانواده عبارتند از:

(الف) همسر،

(ب) فرزندان قانونی هر دو همسر یا یکی از همسران، که زیر 21 سال سن داشته باشند،

(ج) خانوادۀ درجۀ یک همسران.

فرزندان بزرگ­تر از 21 سال تا 24 سال، به موجب مادۀ 76 قانون 2014/4251، می ­توانند اجازۀ اقامت مستقل دریافت کنند.

مدارک موردنیاز برای این کار عبارتند از:

 • گواهینامۀ تایید وضعیت خانوادگی که مؤید رابطۀ خانوادگی افراد با فرد متقاضی باشد، در صورتی که با ویزای تایپ C وارد یونان شده باشید.

درصورتی که ویزای ملّی شما توسط مقامات کنسولگری یونان در کشور محل اقامت­تان صادر شده باشد، باید تاییدیه­ ای مبنی بر اینکه نسبت خانوادگی شما با افراد همراه تغییر نکرده اخذ کنید.

به جز موارد فوق، مدارک تکمیلی دیگری که در کلیۀ موارد موردنیاز خواهند بود، عبارتند از:

 • چهار قطعه عکس تمام رنگی جدید که مطابق با اصول فنی لازم برای عکس های گذرنامه گرفته شده باشد، و همچنین فایل عکس ­ها به صورت JPEG200 روی دیسک فشرده. توجه داشته باشید که عکس چاپ­ شده و فایل دیجیتال عکس باید حتماً:
  • الف) رنگی باشد،
  • ب) از تاریخ گرفتن عکس بیش از یک ماه نگذشته باشد تا گویای ظاهر کنونی فرد متقاضی باشد،
  • پ) عکس 6×4 (سانتی­متر) بدون حاشیه،
  • ج) عکس باید روی کاغذ سفید و با کیفیت بالا چاپ شده باشد، بدون واترمارک و فاقد برجستگی،
  • د) عکس باید با رزولوشن بالا بوده، هاشوری یا پیکسلی دیده نشود و با چاپگر جوهری یا لیزری چاپ نشده باشد؛
 • یک نسخه کپی برابر با اصل از گذرنامۀ معتبر یا اسناد مسافرتی مورد تایید یونان با ویزای معتبر برای ورود به خاک یونان در صورت لزوم؛
 • فیش الکترونیکی اجازۀ اقامت واریزی به حساب 4741 (500 یورو برای اقامت 5 ساله)، پیرو مادۀ 132 از قانون 2014/4251.

کودکانی که به سنّ بلوغ نرسیده­ اند از این مبلغ معاف می­ باشند؛

 • هزینۀ فرم­ های اجازۀ اقامت برای هر نفر، 30 یورو می باشد که باید به حساب 4762 واریز ­گردد.

بیمه ­نامۀ پزشکی خصوصی تا سقف مشخص که یا در کشور مبدأ فرد متقاضی برای کلّ دورۀ اقامت در خاک یونان صادر گردد یا در یونان و بر مبنای سقف تعیین­ شده طبق مندرجات حکم وزراتی مشترک شمارۀ 2014/53821.

آیا در صورتی که شخصاً مالک بیش از یک مِلک باشم، به صورت قانون می توانم جهت اخذ «اجازۀ اقامت دائم برای سرمایه گذاران» اقدام نمایم؟

بله. صرف نظر از اینکه مالک یک یا بیش از یک مِلک در یونان باشید، برای برخورداری از حقوق اقامتی واجد شرایط هستید مشروط بر اینکه برآورد ارزی املاک شما برابر با بیشتر از 250.000 یورو باشد و مبلغ مزبور در قرارداد خرید مِلک قید شده و وجه آن از یکی از دو روشی که در بالا شرح داده شد (حوالۀ بانکی یا سپردۀ بانکی) پرداخت شده باشد.

اگر «اجازۀ اقامت دائم برای سرمایه گذاران» را دریافت کنم، حقّ اشتغال دارم؟

خیر. به موجب مادۀ 20، پاراگراف 6، قانون 2014/4251 این نوع اجازۀ اقامت، هیچ شکلی از حقّ استخدام را به شما نمی ­دهد.

البته استخدام و اشتغال در این چارچوب، مشمول انجام فعالیت­ های اقتصادی در جایگاه سهامدار یا مدیر ارشد شرکت هایی که پیش از درخواست شما برای اخذ اجازۀ اقامت تأسیس شده باشند نمی گردد.

استثنای ملحوظ برای فعالیت­ های اقتصادی مشمول آن دسته از اتباع کشورهای ثالث می­ گرد که سهامدار یا مدیر ارشد تمام انواع شرکت­ های سرمایه­ مبنا باشند (شرکت­ های سهامی خاص، با مسئولیت محدود و سهامی عام).

همچنین اعضای خانوادۀ افرادی که اجازۀ اقامت به آنها اعطا شده برای برخورداری از خدمات استخدامی و اشتغالی محدودیت دارند.

من ویزای یونان یا «اجازۀ اقامت دائم برای سرمایه گذاران» دارم. آیا در این صورت می توانم به سایر کشورهای اتحادیۀ اروپا سفر کنم؟

بله. به موجب قانون برابری مجوزهای اقامت و ویزاهای طولانی­ مدت، تمام اتباع کشورهای ثالث که دارندۀ اجازۀ اقامت صادره از یکی از کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا یا دارای ویزای طولانی­ مدت هستند مجازند تا آزادانه در حوزۀ شینگن تردد کنند، بدین معنا که می­ توانند به مدت سه ماه در یک دورۀ شش ماهه به دیگر کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا سفر کنند، دقیقاً با همان شرایطی که دارندگان اجازۀ اقامت دائمی از آن برخوردارند. افرا مزبور همچنین مجازند بیش از یک بار به کشور صادرکنندۀ ویزا یا کشور صادرکنندۀ اجازۀ اقامت­شان ورود و خروج کنند.

آیا به عنوان دارندۀ «اجازۀ اقامت دائم برای سرمایه گذاران» می توانم برای اقامت طولانی مدت یا تابعیت یونان اقدام کنم؟

بله. طبق مادۀ 8، پاراگراف 20، قانون 2015/4332، هر تبعۀ کشور ثالث حق دارد برای اخذ اقامت طولانی ­مدت در یونان اقدام نماید، مشروط بر اینکه شروط قیدشده در مواد 89 و 90 قانون 2014/4251 را محقق کرده باشند. در کنار سایر شروط متضمن، شرط لازم برای دریافت حقّ شهروندی یونانی از طریق اعطای تابعیت، این است که فرد متقاضی پیش از این، اقامت طولانی مدت خود را گرفته باشد.

اخذ تابعیت یونان از طریق سرمایه گذاری

افرادی که اقامت دائم دریافت کرده اند، مجازند تا پس از 7 سال زندگی در کشور یونان، طبق مقررات و ضوابط قانونی، جهت دریافت تابعیت یونانی خود اقدام نمایند. فرزندان ایشان نیز می­ توانند نسبت به این مورد اقدام کنند، اگر:

 • به مدت 9 سال به مدرسۀ یونانی رفته باشند، یا
 • به مدت 6 سال به دبیرستان یونانی رفته باشند، یا
 • در یونان به دانشگاه رفته باشند.

شهروند اتحادیۀ اروپا آزاد است که در هر جایی در محدودۀ جغرافیایی تحت نفوذ اتحادیۀ اروپا زندگی کند، کار کند، خدمات درمانی دریافت کند و از تحصیلات عالی برخوردار شود. درحقیقت مزایای مسافرتی برای دارندگان گذرنامۀ یونانی از اروپا نیز فراتر می ­رود و افراد مزبور می­ توانند به راحتی و بدون نیاز به ویزا به فهرست طویلی از کشورهای جهان سفر نمایند.

سوالات پرتکرار
[wp-faq-schema accordion=1][kkstarratings]