جمعیت کم و نیاز به نیروی متخصص و ماهر، کانادا را به یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا تبدیل کرده است. سطح بالای رفاه اجتماعی و وجود دانشگاه‌های معتبر باعث شده که افراد زیادی هر ساله به این کشور مهاجرت کنند. 

اقتصاد پویا و قوی کانادا فرصت‌های شغل زیادی را برای افراد ماهر و متخصص ایجاد کرده است. این خصوصیات باعث شده امروزه کانادا به یکی از مقاصد مهاجرتی پرطرفدار تبدیل شود. اگر می‌خواهید با روش‌ های اخذ اقامت کانادا آشنا شوید با ما همراه باشید.

با چه روش هایی می‌توان اقامت کانادا گرفت؟

این کشور از روش‌های مختلفی برای جذب سرمایه‌های خارجی و تامین نیروی کار ماهر استفاده می‌کند. بنابراین، شما می‌توانید با توجه به شرایط و اهدافی که دارید از طریق یکی از این روش‌ها به کانادا مهاجرت کنید:

مهاجرت کاری:

اگر شما مهارتی دارید که کانادا به آن نیاز دارد، می‌توانید از این طریق مهاجرت کنید. برای مهاجرت کاری به این کشور برنامه‌های متنوعی از جمله جاب آفر، اسکیل ورکر، اسکیل ترید و… وجود دارد.

این روش‌ها از نظر نوع و سطح مهارت و لزوم پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای کانادایی با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال، برای مهاجرت از طریق جاب آفر باید از طرف کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی داشته باشید یا اگر یکی از مهارت‌های مورد نیاز کانادا را دارید می‌توانید از طریق اسکیل ورکر مهاجرت کنید.

به طور کلی، در این نوع مهاجرت می‌توان به دو روش فدرال و استانی اقدام کرد. در مهاجرت کاری به روش فدرال، فرد باید از طریق سیستم اکسپرس انتری ثبت نام کند. هر چقدر امتیاز متقاضی از نظر سابقه کاری، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و… بالاتر باشد، شانس بیشتری برای پذیرفته شدن دارد. در روش استانی، هر کدام از استان‌های کانادا می‌توانند درخواست متقاضی را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهند. 

یکی از مزایای مهاجرت کاری به کانادا، امکان اخذ اقامت دائم این کشور است. به همین دلیل، مهاجرت کاری به یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت کانادا تبدیل شده است.

مهاجرت کاری به کانادا

اکسپرس انتری:

این سیستم که از سال 2015 ایجاد شده یک سیستم امتیازدهی و رتبه‌بندی است. اکسپرس انتری، سریع ترین راه مهاجرت به کانادا است. در این سیستم، چهار برنامه مختلف برای مهاجرت کاری وجود دارد که متقاضی می‌تواند از طریق یکی از آن‌ها پذیرفته شود:

  • برنامه نیروی کار متخصص فدرال یا اسکیل ورکر
  • برنامه نیروی متخصص فنی فدرال یا اسکیل ترید
  • برنامه تجربه کار کانادایی
  • برنامه مهاجرت استانی (PNP)

مهاجرت تحصیلی:

تحصیل در این کشور، یکی از روش های اخذ اقامت کانادا است. کانادا برای افرادی که می‌خواهند در دانشگاه‌های برتر دنیا تحصیل کنند، بهترین گزینه است. البته تحصیل در این کشور فقط به دانشگاه محدود نمی‌شود. شما می‌توانید در تمام مقاطع تحصیلی، از دبستان گرفته تا پست دکتری، در کانادا مشغول به تحصیل شوید. در صورتیکه هزینه تحصیل برای شما زیاد است، می‌توانید از بورسیه تحصیلی استفاده کنید. برای افرادی که می‌توانند بورسیه بگیرند، مهاجرت تحصیلی ارزانترین راه مهاجرت به کانادا است.

داشتن حداقل نمره 6 آیلتس برای دریافت ویزا ضروری است. از سایر شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی به این کشور می‌توان به سن، تمکن مالی و زمان اخذ آخرین مدرک تحصیلی اشاره کرد.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری:

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در کانادا، یکی از بهترین روش های اخذ اقامت کانادا است. روش‌های مختلفی از جمله خرید کسب و کار، کارآفرینی، خوداشتغالی و… برای این کار وجود دارد. در هر کدام از این روش‌ها، شرایط و میزان سرمایه مورد نیاز متفاوت است. اما به طور کلی باید حداقل 1600 دلار کانادا داشته باشید.

شرایط انجام این کار با توجه به نوع استان متفاوت است. به عنوان مثال، در استان کبک داشتن مدرک زبان نیاز نیست یا در جزیره پرنس ادوارد کسب و کار شما باید با مهارت و تجربه‌ای که دارید مرتبط باشد.

خوداشتغالی:

این روش مهاجرتی برای افرادی که در حوزه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی فعالیت می‌کنند، مناسب است. این روش دارای سیستم ارزیابی مخصوص به خود است که میزان مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی، تحصیلات، سوابق کاری و سن را در نظر می‌گیرد. حداقل امتیاز لازم برای مهاجرت به روش خوداشتغالی 35 است. علاوه بر این، متقاضی باید از تمکن مالی به منظور پرداخت هزینه‌های زندگی در کانادا حداقل به مدت 6 ماه برخوردار باشد.

خوداشتغالی در کانادا

مهاجرت از طریق ازدواج:

این نوع مهاجرت، یکی از ساده‌ترین روش‌ های اخذ اقامت کانادا است. در این روش، فردی که با او ازدواج می‌کنید باید حداقل 18 ساله و شهروند کانادا باشد. علاوه بر این، باید از تمکن مالی برخوردار بوده و توانایی تامین هزینه‌های خود و همسرش را به مدت حداقل سه سال داشته باشد. 

شما برای دریافت شهروندی کانادا از طریق ازدواج باید حداقل 1095 روز در این کشور زندگی کنید. در این میان، موضوع مهمی که وجود دارد این است که ازدواج شما باید واقعی باشد. اگر برای دولت کانادا مشخص شود که این ازدواج صوری بوده، فورا از کانادا اخراج می‌شوید.

مهاجرت از طریق استارتاپ:

اگر ایده جدیدی داشته باشید که از سوی یکی از سازمان‌های مرتبط با استارتاپ در کانادا تائید شود، می‌توانید ویزای استارتاپ دریافت کنید. این روش مهاجرتی برای افراد مسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی و برخوردار از تمکن مالی مناسب است. داشتن حمایت سرمایه‌گذار کانادایی و برخورداری از برنامه تجاری مبتکرانه برای دریافت ویزای استارتاپ ضروری است.

یکی از مزایای مهاجرت از طریق استارتاپ، امکان اخذ اقامت کانادا برای متقاضی و خانواده او است. سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی استارتاپ با توجه به سازمانی که از شما حمایت می‌کند بین 75 تا 200 هزار دلار است.

بیشتر بخوانید: شرایط خرید ملک در اسپانیا چیست؟

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تولد فرزند

هر نوزادی که در این کشور به دنیا می‌آید بدون قید و شرط تابعیت کانادا را دریافت می‌کند. به عبارت دیگر، این نوزاد شهروند کانادا محسوب شده و حقوق او به ملیت و نوع اقامت والدین وابسته نیست. با این حال، والدین نوزاد هیچ مزایایی برای دریافت تابعیت این کشور ندارند. والدین زمانی می‌توانند از طریق تولد فرزند اقامت دائم دریافت کنند که آن فرزند به 18 سالگی رسیده و بعد از اقامت در کانادا بتواند اسپانسر والدین شود.

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.