به هزینه‌ای که افراد به منظور بهره‌مندی از خدمات و منابع یک کشور پرداخت می‌کنند، مالیات گفته می‌شود. مالیات، یکی از بخش‌های مهم اقتصاد کشورها است که از آن برای ارائه خدمات مختلف به شهروندان استفاده می‌شود. 

شهروندان انگلیسی از نظر دسترسی به امکانات رفاهی و اجتماعی در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی، وضعیت مطلوب‌تری دارند. با این حال، نرخ مالیات در انگلیس نسبت به بعضی از کشورهای این قاره کمتر است.

نظام مالیاتی انگلیس در محاسبه و دریافت مالیات کنترل و دقت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل، افرادی که در این زمینه تخلف می‌کنند با عواقب سنگینی روبرو می‌شوند. در این کشور، درآمد و دارایی‌های فرد میزان مالیات پرداختی را مشخص می‌کند.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توان پاسپورت دومینیکا را دریافت کرد؟

قوانین مالیات در کشور انگلستان

نظام مالیاتی انگلیس تمامی افراد شاغل در این کشور، سرمایه‌گذاران و مستمری بگیران را ملزم به پرداخت مالیات می‌کند. طبق این قانون افرادی که در انگلستان زندگی نمی‌کنند، اما در این کشور دارای درآمد هستند هم باید مالیات بپردازند.

انواع مالیات در انگلیس وجود دارد که هر کدام دارای شرایط و قوانین خاصی هستند:

 • مالیات بر درآمد
 • مالیات مستمری بگیران
 • مالیات بر سود سرمایه یا سپرده
 • مالیات بر املاک و مستغلات
 • •مالیات بر ارزش افزوده
 • مالیات افراد غیرمقیم در انگلیس

مالیات بر درآمد، مهم‌ترین بخش نظام مالیاتی انگلستان را تشکیل داده و بزرگترین منبع مالیاتی آن است.  در این کشور، به تمام درآمدهای حاصله از کار، حقوق بازنشستگی و … مالیات تعلق می‌گیرد؛ حتی افرادی که در انگلستان ملک خود را اجاره می‌دهند باید مالیات مربوط به درآمد به دست آمده از اجاره‌بها را بپردازند.

بیشتر بخوانید: شرایط خرید ملک در انگلیس چیست؟

با توجه به قوانین انگلیس، بین شهروندان این کشور و مهاجران تفاوتی از نظر پرداخت مالیات وجود ندارد. به عبارت دیگر، تمام افراد شاغل یا دارای درآمد موظف هستند مالیات خود را بپردازند. در این کشور برای فرار مالیاتی جرایم سنگینی در نظر گرفته شده است. به طوریکه، عدم پرداخت مالیات ممکن است به حبس یا اخراج از کشور منجر شود.

قوانین مالیات در کشور انگلستان

آشنایی با انواع مالیات در انگلیس

انواع مختلف مالیات وجود دارد که هر کدام از آن‌ها طبق شرایط خاصی محاسبه و پرداخت می‌شوند:

مالیات بر درآمد:

برای محاسبه آن میزان درآمد افراد در نظر گرفته می‌شود و به طور کلی موارد زیر را در برمی‌گیرد:

 • حقوق ماهانه افراد شاغل
 • درآمد ناشی از خود اشتغالی
 • حقوق بازنشستگی
 • سود به دست آمده از سرمایه‌گذاری
 • سود ناشی از سپرده‌گذاری
 • درآمد ناشی از سود سهام
 • درآمد حاصل از اجاره دادن خانه

مالیات بر سود سرمایه یا سپرده:

اگر فردی از طریق سپرده‌گذاری در این کشور، سالانه بیش از 7 هزار پوند سود کسب کند، باید 20 درصد آن را به عنوان مالیات پرداخت نماید. از طرف دیگر، اگر فردی پاداش یا هدیه‌ای بالاتر از سه هزار پوند دریافت کند، باید 4 درصد مالیات بپردازند.

مالیات بر املاک و مستغلات:

در اغلب کشورهای جهان این نوع مالیات دریافت می‌شود. در انگلیس، میزان مالیات بر املاک و مستغلات با توجه به ارزش ملک محاسبه می‌شود. از طرف دیگر، اجاره و کسب درآمد از این طریق افراد را ملزم به پرداخت مالیات می‌کند. فرار مالیاتی و عدم پرداخت به موقع آن، جریمه و بروز مشکلاتی در نقل و انتقال ملک را در پی خواهد داشت.

مالیات بر ارزش افزوده:

یکی از رایج‌ترین انواع مالیات در جهان است که با توجه به ارزش کالای مورد نظر از مرحله تولید تا عرضه محاسبه می‌شود. این نوع مالیات توسط تولیدکننده و فروشنده کالا پرداخت می‌شود. اما افرادی که در زمینه توزیع کالا فعالیت دارند، آن را از مصرف‌کننده دریافت می‌کنند. 

مالیات افراد غیرمقیم در انگلیس:

اگر مدت اقامت در انگلستان کمتر از 183 روز در سال باشد، فرد در گروه افراد غیرمقیم قرار می‌گیرد. مالیات افراد غیرمقیم، شامل افرادی می‌شود که در انگلیس زندگی نمی‌کنند اما در این کشور دارای درآمد هستند. به عنوان مثال، خانه خود را اجاره داده‌اند یا سرمایه گذاری در انگلیس کرده‌اند.

مالیات افراد غیرمقیم با توجه به میزان درآمد مشخص می‌شود. افرادی که مالیات خود را پرداخت نمی‌کنند، جریمه می‌شوند. همچنین ممکن است اموال آن‌ها توقیف شود.

مالیات افراد غیرمقیم در انگلیس

روش پرداخت مالیات در انگلیس

اگر به عنوان کارمند در یک شرکت مشغول به کار باشید، مالیات توسط کارفرما از حقوق شما کسر می‌شود. میزان مالیات پرداختی با توجه به درآمد شما محاسبه می‌شود.

اگر از طریق خود اشتغالی درآمد کسب می‌کنید، مالیات بر اساس درآمد سالانه محاسبه می‌شود. بر این اساس، باید در پایان سال مالیاتی که 5 آوریل است فرم ارزیابی خود اشتغالی را تکمیل و تا 31 ژانویه سال بعد به اداره مالیات ارسال کنید.

در نظام مالیاتی انگلیس افراد با درآمد بالا باید در مقایسه با سایر افراد مالیات بیشتری بپردازند. با توجه به این قانون، اگر درآمد سالانه شخصی کمتر از 12500 پوند باشد، از پرداخت مالیات معاف می‌شود.

اگر میزان درآمد بین 12500 تا 50 هزار پوند باشد، نرخ مالیات 20 درصد محاسبه می‌شود. این نرخ برای افراد با درآمد 50 هزار تا 150 هزار پوند40 درصد و برای افراد با درآمد بیش از 150 هزار پوند در سال 45 درصد در نظر گرفته می‌شود.

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.