در دنیای امروز سفر شهروندان یک کشور به سایر کشورها به یک امر طبیعی تبدیل شده است. افراد با اهداف متفاوتی مثل تحصیل، کار، تجارت، گردشگری و … به کشورهای مختلف دنیا سفر می‌کنند. معمولاً یکی از الزامات هر سفر خارجی داشتن ویزا است. در این مقاله ابتدا انواع ویزا را معرفی می‌کنیم و سپس در مورد زمان مناسب برای درخواست ویزا صحبت خواهیم  کرد.

ویزا چیست؟

ویزا یا روادید مجوزی است که به شهروندان یک کشور خارجی اعطا می‌شود. ویزا این امکان را برای این افراد فراهم می‌کند که وارد یک کشور خارجی شوند و در آن کشور برای مدت مشخصی اقامت داشته باشند.

روادید توسط اداره مهاجرت کشور مقصد صادر می‌شود. سپس به صورت مهر در پاسپورت متقاضی ثبت می‌شود یا به صورت برچسب یا سایر اسناد به پاسپورت شخص ضمیمه می‌شود.

زمان مناسب برای درخواست انواع ویزا، متفاوت است. برای دریافت بعضی از روادیدها باید قبل از سفر به سفارت یا کنسولگری کشور مورد نظر مراجعه کرد. اما بعضی از ویزاها را می‌توان در هنگام ورود به کشور مقصد دریافت کرد. به این نوع ویزاها، ویزاهای بدو ورود گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: روند دریافت پاسپورت قبرس

انواع ویزا کدامند؟

انواع روادید از نظر تعداد دفعات مجاز ورود به کشور

 • ویزای سینگل (Single visa): به شما اجازه می‌دهد برای یک بار وارد کشور مورد نظر خود شوید. اگر این کشور را ترک کنید برای ورود مجدد به آن باید دوباره ویزا دریافت کنید.
 • ویزای دابل (Double visa): همان طور که از نام آن مشخص است با این ویزا می‌توانید حداکثر تا دو بار به کشور مورد نظر سفر کنید. این ویزا برای افرادی که می‌خواهند سفرهای زیادی به یک کشور خاص داشته باشند، مناسب نیست.
 • ویزای مالتیپل (Multiple visa): با استفاده از این ویزا می‌توانید در طی مدت اعتبار آن چندین بار به کشور مورد نظر خود وارد یا از آن خارج شوید. در صورتیکه سفرهای متعددی به یک کشور خاص دارید، این ویزا شما را از دریافت روادید برای هر سفر بی‌نیاز می‌کند.

انواع روادید از نظر هدف سفر

 • ویزای توریستی: به صورت انفرادی یا گروهی صادر می‌شود. ویزای انفرادی می‌تواند مالتی یا سینگل باشد اما ویزای گروهی از نوع سینگل است.
 • ویزای دانشجویی: برای افرادی صادر می‌شود که در کشور خود تحصیل می‌کنند و برای شرکت در همایش‌ها یا مسابقات علمی قصد ورود به کشور دیگری را دارند.
 • ویزای تحصیلی: به افرادی داده می‌شود که می‌خواهند در یکی از دانشگاه‌های کشور مقصد تحصیل کنند.
 • ویزای تجاری: برای صاحبان مشاغل و به منظور شرکت در نمایشگاه‌های مختلف صادر می‌شود.
 • ویزای کار: روادیدی است که به یک نیروی کار خارجی اجازه کار در آن کشور را می‌دهد.
 • ویزای ورزشی: به ورزشکارهایی داده می‌شود که می‌خواهند به اردوهای خارجی اعزام شوند یا در یک کشور خارجی مسابقه دهند.
 • ویزای مطبوعاتی: این نوع روادید مخصوص خبرنگاران و اصحاب رسانه است و به منظور انجام کارهای خبری صادر می‌شود.
 • ویزای مهاجرتی: نوع خاصی از روادید است که به شخص اجازه اقامت نامحدود در یک کشور خارجی را می‌دهد.
 • ویزای سیاسی: مخصوص شخصیت‌های دولتی و افراد دیپلمات است و به منظور انجام کارهای سیاسی صادر می‌شود.
 • ویزای ترانزیت: اجازه تردد را فقط به مدت چند ساعت در محوطه فرودگاه می‌دهد. این ویزا مخصوص زمانی است که مسافر باید برای عوض کردن خط پروازی‌اش مدتی را در فرودگاه یک کشور دیگر بگذراند. فقط بعضی از کشورها به این نوع روادید نیاز دارند.
 • ویزای نمایشگاهی: برای شرکت در نمایشگاه‌ها صادر می‌شود.
 • ویزای هنری: برای بازیگران، موسیقی‌دان‌ها و سایر هنرمندان و به منظور شرکت در همایش‌ها و جشنواره‌های هنری صادر می‌شود.
 • ویزای زیارت: همان طور که از نام آن مشخص است برای زایران ایرانی و به منظور سفر به مکان‌های مذهبی صادر می‌شود.
 • ویزای کنفرانس: معمولاً به پزشکان، اساتید دانشگاه و سایر شخصیت‌های علمی که در کنفرانس‌های خارجی شرکت می‌کنند داده می‌شود.
 • ویزای پزشکی: افرادی که می‌خواهند برای درمان به یک کشور خارجی مراجعه کنند باید با ارسال مدارک پزشکی خود به کشور مقصد این نوع روادید را دریافت کنند.

انواع روادید از نظر هدف سفر - ویزای توریستی

ویزای شینگن چیست؟

در سال 1985 میلادی بین چند کشور اروپایی توافقنامه‌ای بسته شد که طبق آن مرزهای آن چند کشور برای اتباع خارجی برداشته شدند. با توجه به این توافقنامه اتباع خارجی که می‌خواهند به این کشورها سفر کنند باید یک ویزای واحد دریافت کنند. به عنوان مثال، اگر شما موفق به اخذ ویزای شینگن فرانسه شوید می‌توانید به سایر کشورهای عضو منطقه شینگن هم سفر کنید.

بیشتر بخوانید: هزینه ها و مالیات های خرید ملک در فرانسه

ویزای شینگن چیست؟

زمان مناسب برای درخواست ویزا چه موقع است؟

اینکه چه زمانی برای درخواست ویزا مناسب است به نوع روادید و کشور مورد نظر شما بستگی دارد. اما به طور کلی بهتر است 2 تا 6 ماه قبل از سفر برای درخواست روادید اقدام کنید. 

بنابر اطلاعات کمیسیون اروپایی زمان مناسب برای درخواست ویزای شینگن حداقل 15 روز قبل از تاریخ سفر است. اما ممکن است برای صدور روادید از شما مدارک بیشتری خواسته شود یا برای بررسی درخواست شما به زمان بیشتری نیاز باشد. به همین دلیل، بهتر است یک تا دو ماه قبل از سفر برای درخواست ویزا اقدام کنید.

کانادا یکی از کشورهایی است که ایرانیان زیادی به آن سفر می‌کنند و سرمایه گذاری در کانادا نیز طرفداران زیادی دارد. بعد از گرفتن وقت سفارت کانادا و ارائه مدارک، مدت زمان جوابدهی به درخواست ویزای توریستی 36 روز کاری، ویزای تحصیلی 40 روز کاری و ویزای کار 10 هفته کاری است. البته این مدت ممکن است کوتاه‌تر یا طولانی‌تر شود. 

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.