زنان بخش مهمی از مهاجران دنیا را تشکیل می‌دهند و اشتغال یکی از مهم‌ترین نیازهای آن‌ها است. معمولا پیدا کردن شغل در یک کشور خارجی با چالش‌های زیادی روبرو است. تفاوت‌های فرهنگی، آشنا نبودن با زبان کشور مقصد و همچنین آشنا نبودن با بازار کار و قوانین مربوط به آن، موانعی هستند که پیش روی زنان مهاجر قرار دارند. 

با توجه به افزایش مهاجرت زنان به کشورهای دیگر، در این مقاله به معرفی بهترین مشاغل برای زنان بعد از مهاجرت می‌پردازیم.

فرصت‌های شغلی مناسب زنان پس از مهاجرت

اگر زنان بعد از مهاجرت به شغل مناسبی مشغول شوند، نتیجه بهتری از مهاجرت خود می‌گیرند. برای مشخص کردن شغل‌های مناسب هر فرد باید به توانایی‌ها و مهارت‌های او توجه شود.

یکی از شغل‌ های مناسب زنان، مدیریت است. چون زنان در تشخیص احساسات و نیاز طرف مقابل و ایجاد ارتباط بسیار خوب عمل می‌کنند. 

دورکاری نیز یکی از روش‌هایی است که می‌تواند موانع اشتغال را برطرف کند. امروزه به لطف اینترنت، کامپیوتر و انواع اپلیکیشن‌های موبایل فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد شده است.

بیشتر بخوانید: شرایط سرمایه گذاری در آمریکا

بهترین کشورها برای اشتغال زنان 

آمارهای مربوط به سال 2020 نشان می‌‌دهد که در بعضی از کشورها وضعیت اشتغال زنان مناسب‌تر است. در استرالیا 70 درصد زنان از شغل خود رضایت دارند. در هلند 92 درصد زنان و در مالتا دو سوم زنان شغل مناسبی دارند. در لوکزامبورگ نیز 76 درصد زنان از درآمد و امنیت شغلی خود راضی هستند. از سایر کشورهای مناسب برای اشتغال زنان می‌توان به دانمارک، نروژ، تایوان و چک اشاره کرد.

بهترین کشورها برای اشتغال زنان

فرصت‌های شغلی در کشورهای مختلف با هم متفاوت است. به همین دلیل، توصیه می‌شود زنان با توجه به رشته تحصیلی و مهارتی که دارند کشور مورد نظر خود را برای مهاجرت انتخاب کنند.

مشاغل مناسب برای زنان مهاجر در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل نزدیک بودن هر ساله پذیرای تعداد زیادی مهاجر از ایران است. بدون شک بخش زیادی از این مهاجران را زنان تشکیل می‌دهند. زنان مهاجر در ترکیه می‌توانند به کارهایی مانند طراحی سایت، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، هتلداری، شغل‌های فرودگاهی و نویسندگی مشغول شوند یا کسب و کار خود را به صورت خوداشتغالی شروع کنند. زنانی که مدرک TEFL و TESOL دارند می‌توانند در این کشور به تدریس زبان انگلیسی بپردازند. 

در ترکیه یک سازمان اجتماعی به نام International Women of Istanbul با هدف ایجاد ارتباط بین زنان مهاجر ایجاد شده است. این سازمان در بخش آسیایی و اروپایی ترکیه کارگاه‌هایی در زمینه آموزش آشپزی، آموزش زبان انگلیسی و ترکی و همچنین ورزش برگزار می‌کند.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع خرید ملک در ترکیه

بهترین مشاغل برای زنان در سوئیس

زنان مهاجر در سوئیس می‌توانند به مشاغلی مثل پرستاری، کمک پرستاری و مربیگری در مهدکودک یا پیش‌دبستانی بپردازند. برای زنان آشنا به زبان انگلیسی امکان تدریس، ترجمه یا کار در بخش‌های بازرگانی بین‌المللی وجود دارد.

بهترین مشاغل برای زنان بعد از مهاجرت به کانادا

افزایش حضور زنان در جامعه به رونق اقتصادی  کمک می‌کند. طی سال‌های اخیر نقش زنان در اقتصاد کانادا تقریبا با مردان برابر بوده است. این امر نشان می‌دهد در این کشور به زنان کارمند و کارآفرین اهمیت زیادی داده می‌شود. 

در کانادا تقریبا یک سوم مشاغل پردرآمد در اختیار زنان قرار دارد. شنوایی‌سنجی یکی از پردرآمدترین مشاغلی است که زنان می‌توانند در این کشور داشته باشند. آمارهای رسمی کانادا نشان می‌دهد که به دلیل افزایش سن جمعیت، تقاضا برای مراجعه به متخصصان شنوایی‌سنجی بالا رفته است.

بهترین مشاغل برای زنان بعد از مهاجرت به کانادا

از مشاغل مورد نیاز کانادا می‌توان به نماینده خدمات مشتریان، پرستار رسمی، مهندس برق، توسعه دهنده نرم‌افزار، حسابدار و مشاور مالی اشاره کرد. بدیهی است که هر چقدر فرد مهارت بالاتری داشته باشد، شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل مناسب دارد.

مشاغل مناسب برای زنان در استرالیا

استرالیا، یکی از مقاصد مهاجرتی زنان است. زنان به دلایل مختلفی از جمله طبیعت زیبا، اقتصاد پایدار و گزینه‌های شغلی جذاب این کشور را برای زندگی انتخاب می‌کنند. 

از مشاغل مورد نیاز استرالیا می‌توان به پرستار، مهندس معدن، فیزیوتراپیست، معمار، مددکار اجتماعی، متخصص شبکه‌های کامپیوتری و حسابدار اشاره کرد. هر سال لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا آپدیت می‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید به این کشور مهاجرت کنید بهتر است آخرین لیست مشاغل را بررسی کنید.

بهترین مشاغل برای زنان بعد از مهاجرت به آلمان

از رشته‌های مورد نیاز این کشور می‌توان به روانشناسی، اقتصاد، طراحی صنعتی، حسابداری، علوم تربیتی، مهندسی کامپیوتر، مامایی و پرستاری اشاره کرد.

در آلمان، رشد منفی جمعیت و میانگین بالای سنی موجب افزایش درخواست برای استخدام رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی شده است. به دلیل کمبود نیروی انسانی جوان، شرایط بازار کار برای مشاغلی مثل پرستاری و نگهداری از سالمندان بسیار مطلوب است.

آشنایی با زبان انگلیسی فرصت‌های شغلی بیشتری را در اختیار زنان مهاجر قرار می‌دهد. در این کشور کار با زبان انگلیسی در رشته‌های مهندسی و روابط بین‌الملل امکان‌پذیر است. اما در مشاغلی که باید تعامل مستقیم با مردم انجام شود، زبان آلمانی الزامی است. رشته‌های پیراپزشکی، مراقبت‌های بهداشتی و نگهداری از سالمندان جز این مشاغل طبقه‌بندی می‌شوند.

بهترین مشاغل برای زنان مهاجر در اتریش

متقاضیان کار در اتریش می‌توانند در صورت داشتن پیشنهاد شغلی از سوی کافرمایی در این کشور، نسبت به دریافت انواع ویزاهای کاری اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: مراحل دریافت پاسپورت ترکیه

بعضی از مشاغل مورد نیاز اتریش عبارتند از: مهندسی برق، مهندسی مکانیک، پرستاری، بینایی‌سنجی، حسابداری و مدیریت تجارت.

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.