اسپانیا، یکی از زیباترین کشورهای قاره اروپا است. برای سفر به این کشور بی‌نظیر باید ویزای اسپانیا را دریافت کنید. چون بدون ویزا امکان حضور از جمله: تحصیل، کار، زندگی و یا خرید ملک در اسپانیا برای اتباع ایرانی وجود ندارد. پس باید بدانید که  کدام نوع از انواع ویزای اسپانیا برای شما مناسب است.

اسپانیا عضو منطقه شینگن محسوب می‌شود. کشورهای عضو شینگن نیاز به پاسپورت و سایر محدودیت‌‎های مرزی را برای تردد اتباع خود حذف کرده‌اند. بنابراین، ویزای این کشور با ویزای شینگن تفاوتی ندارد. بر این اساس، هدف شما از سفر به اسپانیا نوع ویزایی که برای ورود به خاک این کشور نیاز دارید را مشخص می‌کند. به عنوان مثال، برای سفر توریستی به ویزای C شینگن و برای سفر تحصیلی به ویزای D شینگن نیاز دارید.

آشنایی با انواع ویزاهای شینگن

همان‌طور که اشاره شد ویزای اسپانیا همان ویزای شینگن است. ویزای شینگن به 4 دسته کلی تقسیم می‌شود:

  • ویزای A: این ویزا به شخص مجوز تعویض پرواز را در یکی از کشورهای عضو شینگن می‌دهد. دارنده ویزای A اجازه ندارد از فرودگاه خارج شود.
  • ویزای B: دارنده این ویزا می‌تواند برای رسیدن به مقصد به صورت هوایی یا زمینی از کشورهای عضو شینگن عبور کند. با این ویزا شخص می‌تواند تا 5 روز در این کشورها توقف داشته باشد.
  • ویزای C: یک ویزای کوتاه مدت است که اجزای اقامت در منطقه شینگن را برای مدت زمانی مشخصی صادر می‌کند.
  • ویزای D: این ویزا به افرادی داده می‌شود که می‌‌خواهند با هدف تحصیل، کار یا اقامت دائم به یکی از کشورهای عضو شینگن سفر کنند.

انواع ویزای شینگن

انواع ویزای اسپانیا و نحوه اخذ آن‌

نکته مهم در هنگام سفر به اسپانیا انتخاب درست ویزا است. انواع ویزای اسپانیا مختلفی وجود دارد که در این بخش 3 نمونه از رایج‌ترین ویزاهای آن را بررسی می‌کنیم:

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا، یک ویزای کوتاه مدت است که باید برای دریافت آن به نماینده رسمی سفارت اسپانیا یعنی شرکت BLS در خیابان پاسداران شمالی مراجعه کنید. برای این کار ابتدا از کارگزاری BLS وقت بگیرید. در وقت مقرر به کارگزاری مراجعه کرده و مدارک خود شامل فرم درخواست ویزا، پاسپورت، ترجمه تمام صفحات شناسنامه، مدارک شغلی، تائیدیه رزرو بلیط هواپیما و هتل، بیمه مسافرتی و نامه تمکن مالی را ارائه دهید.
بعد از تحویل دادن مدارک، پرونده شما برای بررسی به سفارت اسپانیا ارسال می‌شود. حدود 21 روز طول می‌کشد که در مورد درخواست صدور ویزا تصمیم‌گیری شود. در این مدت شما می‌توانید از طریق وب‌سایت BLS وضعیت درخواست خود را پیگیری کنید.

ویزای تحصیلی اسپانیا

وجود دانشگاه‌های معتبر و باکیفیت باعث شده این کشور مورد توجه بسیاری از دانشجویان خارجی قرار بگیرد.
برای تحصیل در اسپانیا باید ویزای تحصیلی دریافت کنید. ویزای تحصیلی جزء ویزاهای بلند مدت طبقه‌بندی می‌شود. بنابراین، برای دریافت آن باید به سفارت اسپانیا در تهران، خیابان دروس، بلوار شهرزاد، خيابان کماسايی، کوچه اول شرقی، پلاک ۱۰ مراجعه کنید.
برای دریافت ویزای تحصیلی باید از طرف یکی از دانشگاه‌های اسپانیا نامه پذیرش داشته باشید. بعد از اخذ پذیرش، به صورت تلفنی یا حضوری از سفارت وقت بگیرید. هنگامی که در زمان مقرر به سفارت مراجعه می‌کنید فرم درخواست ویزای اسپانیا را تکمیل کرده و همراه با سایر مدارک تحویل ‌دهید. پس از مشخص شدن نتیجه بررسی درخواست ویزا می‌توانید به سفارت مراجعه کرده و پاسپورت خود را تحویل بگیرید.
مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی عبارتند از: فرم درخواست صدور ویزا، پاسپورت، عکس، نامه تمکن مالی، نامه پذیرش تحصیلی، مدارک تحصیلی و مدارک مربوط به محل اقامت در اسپانیا.

ویزای کاری اسپانیا

ویزای کاری یک ویزای بلند مدت به شمار می‌رود که مستقیما توسط سفارت اسپانیا صادرمی‌شود.
دارنده ویزای کاری می‌تواند در این کشور زندگی کرده و به کار مشغول شود. برای اخذ ویزای کاری داشتن جاب آفر (پیشنهاد کاری) از سوی کارفرمای اسپانیایی الزامی است. برای ارتباط با کارفرماهای این کشور و دریافت جاب آفر می‌توانید از سایت‌های کاریابی و شبکه‌های مجازی استفاده کنید.
برای اخذ ویزای کاری باید وقت مصاحبه گرفته و در زمان مشخص شده به محل سفارت مراجعه کنید. فرم درخواست، عکس، پاسپورت، گواهی عدم سوءپیشینه، نامه جاب آفر و نامه تمکن مالی را به سفارت تحویل دهید. پس از تحویل مدارک، اداره مهاجرت اسپانیا در مورد درخواست شما تصمیم‌گیری می‌کند. سپس نتیجه این تصمیم‌گیری توسط سفارت اعلام می‌شود.

بیشتر بخوانید: شرایط و مراحل سرمایه گذاری در کانادا چیست؟

معرفی مرکز درخواست ویزای اسپانیا

در گذشته متقاضیان ویزای شینگن باید برای گرفتن وقت سفارت زمان زیادی را صرف می‌کردند. برای حل این مشکل کشورهای عضو پیمان شینگن تصمیم گرفتند که بخشی از امور اداری خود را برون‌سپاری کنند. در نتیجه، در ایران تعدادی کارگزاری به عنوان نماینده سفارت شروع به کار کردند. مرکز درخواست ویزای اسپانیا یا شرکت BLS اسپانیا یکی از این کارگزاری‌ها است.

کارگزاری BLS فقط در زمینه صدور ویزاهای کوتاه مدت اسپانیا خدمات کنسولی ارائه می‌دهد. ویزای کوتاه مدت به روادیدی اطلاق می‌شود که به شخص اجازه می‌دهد حداکثر 90 روز در خاک اسپانیا حضور داشته باشد. ویزاهای کوتاه مدت اسپانیا عبارتند از: ویزای توریستی، ویزای اعضای خانواده برای شهروندان اتحادیه اروپا، ویزای تجاری، ویزای ترانزیتی و ویزای شرکت در کنفراس.

کارگزاری BLS در تهران، خیابان پاسداران شمالی، پایین‌تر از چهارراه فرمانیه، نبش نارجستان چهارم، مجتمع تجاری آرتمیس، طبقه دوازدهم واقع شده است. این مرکز از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 8:30 صبح تا 16 فعالیت دارد. برای دریافت پاسپورت می‌توانید از ساعت 14 تا 16 به محل کارگزاری مراجعه کنید.

توجه داشته باشید ورود بعضی لوازم مثل تلفن همراه، لپ‌تا‌پ، آی‌پد، دوربین، سلاح گرم یا سرد، اسپری یا هر نوع ابزار دفاع شخصی، مواد قابل اشتعال، مواد سمی، چمدان‌های بزرگ و مشروبات الکلی به داخل مرکز BLS ممنوع است.

کلام پایانی

انواع ویزای اسپانیا به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت طبقه‌بندی می‌شود. برای دریافت ویزاهای کوتاه مدت که اعتبار آن‌ها حداکثر 90 روز است باید به کارگرازی BLS در خیابان پاسداران شمالی و برای دریافت ویزاهای بلند مدت به سفارت اسپانیا در خیابان دروس مراجعه کنید. 

ویزای توریستی، ویزای اعضای خانواده برای شهروندان اتحادیه اروپا، ویزای تجاری، ویزای ترانزیتی و ویزای شرکت در کنفراس جزء ویزاهای کوتاه مدت و ویزای تحصیلی و ویزای کاری جزء ویزاهای بلند مدت طبقه‌بندی می‌شوند.

ویزای اسپانیا به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت طبقه‌بندی می‌شود. برای دریافت ویزاهای کوتاه مدت که اعتبار آن‌ها حداکثر 90 روز است باید به کارگرازی BLS در خیابان پاسداران شمالی و برای دریافت ویزاهای بلند مدت به سفارت اسپانیا در خیابان دروس مراجعه کنید. 

ویزای توریستی، ویزای اعضای خانواده برای شهروندان اتحادیه اروپا، ویزای تجاری، ویزای ترانزیتی و ویزای شرکت در کنفراس جزء ویزاهای کوتاه مدت و ویزای تحصیلی و ویزای کاری جزء ویزاهای بلند مدت طبقه‌بندی می‌شوند.

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.