ترکیه، کشور پهناوری است که بخشی از آن در آسیا و بخش دیگر در اروپا واقع شده است. در سال‌های اخیر، مهاجرت به این کشور مورد توجه بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که یکی از آن‌ها سرمایه‌گذاری کردن است. قبل از اینکه اقامت و شهروندی این کشور را دریافت ‌کنید، بهتر است با قوانین سربازی در ترکیه و قوانین سربازی فرزندان سرمایه گذار در ترکیه آشنا شوید. 

تفاوت اقامت و شهروندی 

اگر شما اقامت ترکیه را اخذ کنید، می‌توانید به مدت مشخصی در این کشور زندگی کنید. اقامت، انواع مختلفی دارد که در بعضی از آن‌ها اجازه کار به شما داده می‌شود. اما اگر بتوانید شهروندی این کشور را دریافت کنید، از حقوق بیشتری برخوردار خواهید شد. به طوریکه، می‌توانید در ترکیه زندگی و کار کرده و حتی در رای‌گیری‌ها شرکت کنید. به عبارت دیگر، با اخذ شهروندی از همه حقوق مادی و معنوی که شهروندان این کشور برخوردار هستند، استفاده می‌کنید.

در حال حاضر، روش‌های مختلفی برای اخذ شهروندی ترکیه وجود دارد:

 • شهروندی از طریق تولد: در صورتیکه حداقل یکی از والدین شهروند این کشور باشد، تابعیت به فرزند منتقل می‌شود.
 • شهروندی از طریق ازدواج: افرادی که با یک شخص ترک ازدواج می‌کنند بعد از سه سال می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند.
 • شهروندی از طریق اقامت کاری: اگر افراد دارای اقامت کاری به مدت پنج سال بیمه کاری مداوم داشته باشند، می‌توانند برای دریافت شهروندی اقدام کنند.
 • شهروندی از طریق کارت فیروزه‌ای: طبق قانون ترکیه، افراد خارجی که در زمینه‌های ورزشی، هنری و علمی دارای مهارت خاص هستند، می‌توانند این کارت را دریافت کنند. این کارت، اجازه کار و زندگی در ترکیه را به فرد می‌دهد.
 • شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری: طبق قانونی که در سال 2018 تصویب شد، افراد خارجی با سرمایه‌گذاری در این کشور می‌توانند شهروندی آن را کسب کنند.

تفاوت اقامت و شهروندی

قرار دادن سرمایه در ترکیه

سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با توجه به شرایط زیر شهروندی این کشور را کسب کنند:

 • سرمایه‌گذاری به مبلغ حداقل 500 هزار دلار آمریکا یا معادل آن به ارزهای دیگر و کسب تائیدیه از سوی سازمان نظارت بر استانداردهای ترکیه.
 • خرید ملک یا املاک غیرمنقول به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا یا معادل آن به ارزهای دیگر.
 • سپرده‌گذاری در یکی از بانک‌های دولتی یا خصوصی ترکیه به مبلغ حداقل 500 هزار دلار آمریکا یا معادل آن به ارزهای دیگر.
 • خرید سهم مشارکت به مبلغ 500 هزار دلار آمریکا یا معادل آن به ارزهای دیگر در صندوق سرمایه‌گذاری اموال غیرمنقول یا صندوق سرمایه‌گذاری مشارکت در کارآفرینی.

بیشتر بخوانید: بهترین مکانها برای خرید ملک در استانبول

قوانین سربازی در ترکیه

خدمت سربازی اجباری در ترکیه از سال 1914 میلادی اجرا می‌شود. در این کشور، سربازی اجباری شامل شهروندان مرد 21 تا 41 سال می‌شود. بر اساس ماده 2 قانون شماره 1111 نظام وظیفه عمومی در ترکیه، تمام اتباع خارجی و پناهندگانی که شهروندی این کشور را اخذ می‌کنند، مانند سایر شهروندان ترک تابع قوانین نظام وظیفه می‌شوند.

اگر فردی با ملیت متفاوت بعد از 22 سالگی شهروندی ترکیه را به دست آورد، با رعایت بعضی شروط از انجام سربازی معاف می‌شود. این فرد باید انجام خدمت سربازی را در کشور خود با مدرک اثبات کند یا مدارکی مثل برگه معافیت ارائه دهد تا تکلیف خدمت سربازی را مشخص کند.

افرادی که در زمان دریافت شهروندی ترکیه 21 سال یا کمتر دارند، می‌توانند تا دو سال سربازی را به تعویق اندازند. بر اساس قانونی که در 22 فوریه سال 2014 در روزنامه رسمی دولت درج شده، سن سربازی در این کشور 21 سالگی است. بنابراین، اگر فردی در 20 سالگی به ترکیه مهاجرت و چند سال بعد شهروندی این کشور را دریافت کند، تابع قانون سربازی خواهد شد.

قوانین سربازی در ترکیه

در شرایط زیر امکان به تعویق انداختن خدمت سربازی در ترکیه وجود دارد:

 • ابتلا به بیماری‌های مزمن تا زمان بهبودی
 • محکومیت‌های قضایی تا پایان دوران محکومیت
 • تحصیل در مقطع دبیرستان تا سن 22 سالگی
 • تحصیل در مقطع کاردانی تا سن 25 سالگی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی تا سن 28 سالگی
 • تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی تا سن 35 سالگی
 • ورزشکاران حرفه‌ای تا سن 35 سالگی

بیشتر بخوانید: مزایای دریافت پاسپورت ترکیه

خرید خدمت سربازی در ترکیه

هنگامی که دولت ترکیه برنامه‌ای برای خرید خدمت سربازی ارائه می‌دهد، تمام افراد دارای شهروندی این کشور می‌توانند نسبت به خرید خدمت سربازی اقدام کنند.

به طور کلی، افراد زیر می‌توانند از خرید خدمت سربازی بهره‌مند شوند:

 • شهروندان مرد بالای 18 سال که در ترکیه اقامت دارند.
 • شهروندان مرد بالای 18 سال که حداقل سه سال در خارج از این کشور زندگی کرده‌اند.

هزینه خرید خدمت سربازی در سال 2020 معادل 37070 لیر یا 5563 یورو بوده است. شهروندان ترک که دارای تابعیت دو گانه یا چند گانه هستند، می‌توانند با ارز خارجی خرید سربازی را انجام دهند. 

طول مدت خدمت سربازی در ترکیه 6 ماه است. افرادی که می‌خواهند از خرید خدمت استفاده کنند باید به مدت یک ماه در یک دوره آموزشی شرکت کنند. افرادی که در حال تحصیل در دانشگاه هستند، می‌توانند در تعطیلات تابستانی این دوره آموزشی را گذرانده و نسبت به خرید خدمت سربازی اقدام کنند.

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.