اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه ‌گذاری در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان مانند سرمایه گذاری در آمریکا، راحت‌تر است. به همین دلیل افرادی که می‌خواهند با این روش اقامت یک کشور خارجی را کسب کنند، ترکیه را انتخاب می‌کنند. شخصی که از طریق سرمایه‌گذاری به ترکیه مهاجرت می‌کند، می‌تواند برای خود و اعضای خانواده‌اش تابعیت این کشور را دریافت کند.  یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری که در نهایت به اخذ اقامت و تابعیت ترکیه منجر می‌شود، سپرده‌گذاری بانکی است. در این مقاله قصد داریم شما را با شرایط اخذ اقامت ترکیه با روش سپرده بانکی آشنا کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

انواع روش‌های سرمایه ‌گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت

برای دریافت تابعیت این کشور روش‌های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

 • خرید ملک: شرط لازم برای اخذ تابعیت از این طریق، خرید ملکی به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا است. در این روش سرمایه‌گذاری باید از فروش ملک به مدت سه سال خودداری شود.
 • خرید سهام: در این روش باید حداقل 500 هزار دلار آمریکا سهام خریداری شده و به مدت سه سال نگهداری شود. سرمایه‌گذاری از طریق خرید سهام باید به تائید وزارت صنایع و فناوری ترکیه برسد.
 • خرید اوراق قرضه دولتی: حداقل مبلغ لازم برای خرید اوراق قرضه 500 هزار دلار آمریکا است. سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق باید توسط وزارت خزانه‌داری و دارایی این کشور تائید شود. علاوه بر این، باید اوراق قرضه را به مدت حداقل سه سال حفظ کرده و از فروش آن‌ها خودداری کرد.
 • سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سرمایه‌گذار در املاک: در این روش باید حداقل 500 هزار دلار آمریکا در یکی از شرکت‌های فعال در زمینه املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری شود.
 • سپرده‌گذاری بانکی: برای دریافت اقامت ترکیه به روش سپرده بانکی باید حداقل500 هزار دلار آمریکا در یکی از بانک‌های ترکیه سپرده‌گذاری شود.
 • کارآفرینی و ثبت شرکت: برای ثبت شرکت به بیزینس پلن (برنامه کاری) نیاز است که این برنامه باید توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه تائید شود. کارفرمای خارجی برای اخذ تابعیت باید حداقل 2600 دلار سرمایه اولیه داشته باشد و 50 شهروند ترکیه‌ای را استخدام کند.

انواع روشهای سرمایه ‌گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت

بیشتر بخوانید: روند خرید ملک در استانبول چگونه است؟

مزایای سرمایه ‌گذاری در ترکیه

از جمله مزایای سرمایه‌گذاری در این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریافت پاسپورت و تابعیت ترکیه
 • امکان حفظ تابعیت قبلی
 • امکان سفر به بیش از 100 کشور جهان بدون ویزا
 • دریافت راحت‌تر ویزای شینگن
 • بهره‌مندی تمام اعضای خانواده از خدمات درمانی رایگان
 • تحصیل رایگان
 • عدم الزام به حضور در ترکیه
 • پایین بودن مالیات در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان
 • اجباری نبودن خدمت سربازی در این روش

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

طی چند سال اخیر، قوانین مربوط به سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت تغییر کرده است. در گذشته، برای سرمایه‌گذاری در ترکیه به مبلغی معادل یک تا سه میلیون دلار آمریکا نیاز بود. اما در سال 2019 قوانین راحت‌تری برای اخذ شهروندی این کشور تصویب شد. با توجه به قوانین جدید، حداقل سرمایه برای اقامت ترکیه به 250 تا 500 هزار دلار آمریکا کاهش یافته است.

روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که هر فرد با توجه به شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کند. یکی از این روش‌ها، اخذ اقامت ترکیه با روش سپرده بانکی است که متقاضی باید در بانک‌های این کشور حسابی به مبلغ حداقل 500 هزار دلار داشته باشد. تا قبل از سال 2019، برای کسب شهروندی ترکیه از این طریق به سه میلیون دلار پول نیاز بود. سرمایه‌گذاری از طریق سپرده بانکی ریسک کمی دارد و یکی از بهترین‌ روش‌ها برای اخذ اقامت ترکیه محسوب می‌شود.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

مراحل اخذ اقامت ترکیه با روش سپرده بانکی

ابتدا به یکی از بانک‌های ترکیه مراجعه کرده و یک حساب بانکی به مبلغ حداقل 500 هزار دلار آمریکا افتتاح کنید. شما می‌توانید به جای اینکه در یک بانک یک حساب داشته باشید، چند حساب در بانک‌های مختلف ایجاد کنید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که مجموع سپرده‌گذاری شما حداقل 500 هزار دلار باشد. امکان برداشت پول از این حساب وجود دارد. اما تا سه سال میزان سپرده شما نباید به هیچ وجه به کمتر از 500 هزار دلار برسد. در غیر این صورت، نمی‌توانید تابعیت این کشور را دریافت کنید.

در مرحله بعد باید فرم مربوط به اخذ اقامت از طریق سپرده بانکی را پر کنید. می‌توانید این کار را از طریق بانک یا مراجعه به اداره مقررات و نظارت بر سیستم بانکی انجام دهید. اداره مذکور درخواست شما را به وزارت امور داخلی ترکیه می‌فرستد تا فرآیند بررسی آن شروع شود.

افراد خارجی می‌توانند در بیشتر بانک‌های ترکیه حساب بانکی داشته باشند. با این حال، زراعت بانک و ایش بانک برای این کار مناسب‌تر هستند. در زراعت بانک فقط می‌توانید بر پایه لیر ترکیه اقدام به افتتاح حساب کنید. اما در ایش بانک امکان افتتاح حساب بر پایه دلار، یورو و لیر وجود دارد. این بانک هر 6 ماه مبلغی معادل 60 لیر بابت کارمزد خدمات از حساب شما کسر می‌کند. 

برای سپرده‌گذاری در بانک‌های این کشور به مدارکی مثل پاسپورت ترکیه، اجازه اقامت و شماره مالیاتی نیاز است. برای دریافت شماره مالیاتی باید همراه با پاسپورت خود به اداره مالیات ترکیه مراجعه کنید.

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.