زمانی که برای دریافت یکی از انواع ویزا اقدام می‌کنید و پاسخ منفی سفارت را برای ورود به آن کشور یا اخذ اقامت دریافت می‌کنید، به این وضعیت ریجکتی ویزا گفته می‌شود. ریجکت شدن ویزا به صورت سابقه سفر در پاسپورت شما باقی می‌ماند و می‌تواند در آینده مشکلاتی را ایجاد کند. بنابراین، مهم است که بدانید به چه دلیل درخواست ویزای شما توسط سفارت رد شده است. همچنین باید با اقداماتی که لازم است بعد از ریجکت شدن انجام دهید، آشنا شوید.

تفاوت ریجکت شدن و ریفیوز شدن

تفاوت ریجکت شدن با ریفیوز شدن در این است که در ریجکت شدن افسر ویزا شخص را دارای صلاحیت برای ورود به کشور مقصد نمی‌داند. ریفیوز شدن زمانی رخ می‌دهد که مدارک فرد ناقص است و وی می‌تواند با تکمیل آن مجدداً برای دریافت ویزا اقدام کند.

بیشتر بخوانید: خرید ملک در استانبول

دلایل ریجکت شدن ویزا

دریافت ویزا و اجازه ورود به کشور مقصد از دغدغه‌های اصلی مهاجران به شمار می‌رود. یکی از بدترین مشکلاتی که می‌تواند در آستانه سفر رخ دهد ریجکت شدن ویزا است. این اتفاق به راحتی تمام برنامه‌های سفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

• فعالیت‌های مجرمانه در گذشته یا زمان حال

یکی از عوامل مهمی که در تصمیم‌گیری مامور سفارت نقش دارد اقدامات فرد در گذشته و زمان حال است. زیرا مهم است که متقاضی به قوانین و استانداردهای کشور مقصد احترام بگذارد. اگر شخص برای امنیت داخلی آن کشور تهدید تلقی شود، تقاضای ویزا رد می‌شود.

• ارائه اسناد و مدارک جعلی

ارائه هر گونه مدرک جعلی بدون شک به ریجکت شدن ویزا منجر می‌شود. سابقه ارائه اسناد جعلی در پروند متقاضی ثبت می‌شود و درخواست‌های آینده وی را با مشکل روبرو می‌کند. بنابراین، سعی نکنید با ارائه اسناد دروغین یا استفاده از هویت جعلی برای درخواست ویزا اقدام کنید.

• ارائه ندادن توضیحات کافی در مورد هدف و شرایط اقامت

یکی از رایج‌ترین دلایل ریجکتی ویزا است. مدارک متقاضی باید بتواند مامور سفارت را در مورد هدف از سفر، برنامه سفر و وضعیت مالی قانع کند. همچنین شخص باید به کمک مدارکی مثل سند ملکی، نامه اشتغال به کار و … این اطمینان را ایجاد کند که به کشور مبداء برمی‌گردد.

• مخدوش بودن پاسپورت

پاسپورت یکی از مهم‌ترین مدارکی است که باید برای دریافت ویزا ارائه دهید. نگهداری پاسپورت در شرایط نامناسب یکی از دلایل ریجکت شدن ویزا است. زیرا دقت نداشتن در نگهداری پاسپورت موجب آسیب صفحات آن یا حتی گم شدن برخی صفحات می‌شود.

مخدوش بودن پاسپورت و رد درخواست ویزا

• منقضی شدن پاسپورت

یکی از دلایل رایج ریجکت شدن ویزا ارائه پاسپورتی است که تاریخ اعتبار کافی ندارد یا تاریخ اعتبار آن منقضی شده است. معمولاً باید حداقل شش ماه از تاریخ اعتبار پاسپورت باقی مانده باشد. همچنین ارائه پاسپورتی که فاقد دو صفحه خالی برای ویزا است، موجب ریجکتی ویزا می‌شود.

• عدم ارائه تمکن مالی مناسب

متقاضی ویزا باید گزارش گردش مالی خود که مربوط به بیش از یک ماه گذشته است را در اختیار سفارت قرار دهد. موجودی حساب متقاضی در زمان  درخواست نیز برای مامور سفارت مهم است. نداشتن تمکن مالی مناسب یا ناکافی بودن دلایل اثبات آن موجب می‌شود سفارت از صدور ویزا امتناع کند. 

ریجکتی ویزا احتمال آن که با مراجعه به سایر سفارت‌ها هم درخواست شخص رد شود را افزایش می‌دهد. بنابراین، آشنایی با اقداماتی که می‌توانید بعد از رد درخواست ویزا  انجام دهید، بسیار مهم است.

ریجکت ویزا برای کشورهای عضو پیمان شینگن

ویزای شینگن مجوز ورود به 26 کشور عضو پیمان شینگن را می‌دهد. دارنده این ویزا می‌توان برای مدت زمان مشخصی به تمام کشورهای عضو این پیمان سفر کند.

اگر دو مهر ریجکت در پاسپورت وجود داشته باشد دریافت ویزا در آینده، حتی از یک سفارت دیگر، سخت می‌شود. به همین دلیل، لازم است بار اولی که با این مشکل روبرو شدید دلایل بروز آن را بررسی کنید.

سپس با ارسال نامه‌ای به سفارت مورد نظر اعتراض خود را اعلام نمایید. طبق بند 23 توافقنامه شینگن تمام افرادی که ویزای آن‌ها ریجکت شده می‌توانند به این رای اعتراض کنند. برای نوشتن نامه اعتراض باید به نگارش صحیح و دقیق آن دقت شود.

نامه اعتراض باید شامل موارد زیر باشد:

  • اطلاعات فردی: نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، محل تولد، شماره پاسپورت، آدرس، شماره تلفن و ایمیل
  • تاریج ریجکت شدن
  • دلیل رد ویزا
  • دلایل شما که نشان دهنده بروز اشتباه در ریجکت شدن ویزا است

ریجکت ویزا برای کشورهای عضو پیمان شینگن

رد شدن ویزا برای کانادا

ابتدا باید دلایل ریجکتی ویزا را بررسی کنید. اگر متوجه شدید که خطایی از جانب خودتان رخ داده، نسبت به رفع آن اقدام کنید. به عنوان مثال، ممکن است در تکمیل فرم درخواست ویزا اطلاعات صحیح را وارد نکرده باشید. بعد از رفع نواقص قبلی با ارائه مدارک مورد نیاز مجدداً برای اخذ ویزای این کشور اقدام نمایید. در این مرحله باید توضیح دهید که چرا بلافاصله اقدام به درخواست مجدد کرده‌ و چه مدارک و اطلاعات جدیدی را آماده کرده‌اید.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در کانادا

اما اگر خود شما مرکتب اشتباه نشده‌اید و احتمالاً افسر سفارت در بررسی پرونده شما دچار خطا شده یک نامه اعتراض به دادگاه فدرال کانادا ارسال کنید. برای این کار می‌توانید از موسسات حقوقی معتبر کمک بگیرید.

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.