مالیات بر املاک لوکس در ترکیه مالیاتی است که توسط قوانین مالیاتی خرید ملک در ترکیه بر هر ملکی که بیش از 5 میلیون لیر ترکیه ارزش داشته باشد وضع می شود.

طبق ماده قانون شماره 7194 و اصلاحیه شماره 1314 مالیات بر زمین : مالیات بر خانه بر تمام املاک واقع در مرزهای جمهوری ترکیه که مسکونی بوده و ارزش بالای 5 میلیون لیر ترکیه دارند، اعمال شده است. تحت اصلاحیه شماره 7194؛ این مالیات از سال 2020 از املاک و مستغلاتی که شرایط لازم را دارند اخذ می شود.

وضعیت این مالیات با ماده 24 قانون مالیات بر زمین اصلاح شد و بر اساس آن مالیات بر خانه را تا سال 2021 به تعویق انداخت. این مالیات در 15 ژانویه 2021 در روزنامه رسمی گزارش و منتشر شد.

موضوع مالیات بر ملک مربوط به املاک درون مرزی ترکیه است که مسکونی بوده و ارزش آن در سال 2020 بیش از 5 میلیون لیر ترکیه می باشد.

مالیات بر روی ملکهایی که ارزششان بیش از مقدار اعلام شده است، از یک سال بعد از تاریخی که ارزششان از محدوده مالیاتی فراتر رفته اعمال می شود. بنابراین تعیین مالیات برای املاکی که ارزش آنها در سال 2020 از محدوده مالیاتی فراتر رفته، در سال 2021 انجام خواهد شد.

مفهوم ملک مسکونی شامل هر ساختمان مسکونی است که بخش جداگانه ای از املاک را تشکیل می دهد، و همچنین هر قسمت مجزا از ساختمانهایی که حاوی یک یا چند قسمت جداگانه است، به این معنی که ارزش بخش های مستقل ملک مسکونی  جداگانه محاسبه می شود.

کسر مالیات و ضریب آن

اظهارنامه مالیاتی مسکن، ارزش مالیاتی ساختمان را مشخص می کند که مطابق با بخش 29 قانون مالیات بر املاک تعریف شده است: ارزش مالیات بر خانه بر اساس هزینه تمام شده ساخت و ساز هر متر مربع، که به طور مشترک توسط وزارت دارایی و خزانه داری، وزارت محیط زیست و شهرسازی تعیین می شود، و همچنین قدر السهم ملک، بر اساس روند تعیین مالیات توسط کمیته های ارزیابی مشخص می شود.

مالیات برای املاک مسکونی که شرایط لازم را داشته و  بیش از یک سهامدار دارند، بر اساس ارزش کل ملک مسکونی محاسبه می شود.

بیشتر بخوانید : مزایا، شرایط و مراحل خرید ملک در پرتغال

تخصیص مالیات در ترکیه : زمان و مکان پرداخت

مالیات بر خانه توسط صاحب املاک مسکونی، دارنده شرایط مالیاتی یا دارنده حق استفاده از ملک و در صورت غیبت وی، توسط صاحب ملک و در صورت تملک ملک توسط بیش از یک نفر، بواسطه هر یک از مالکین و بر اساس قدرالسهم خود از اموال پرداخت می شود.

مالیات برای املاک مسکونی که شرایط لازم را داشته و  بیش از یک سهامدار دارند، بر اساس ارزش کل ملک مسکونی محاسبه می شود.

مالیات بندی یک سال بعد آغاز می شود:

1-     ارزش مالیاتی املاک مذکور در ماده 42 قانون مالیات بر املاک و مستغلات زمانی از محدوده مالیاتی مسکن فراتر می رود که ارزش ملک از پنج میلیون لیر در سال 2020 و پنج میلیون و دویست و بیست هفت هزار لیر در سال 2021 بیشتر باشد

2-    تاریخ تغییر ارزش مالیاتی املاک به دلیل یکی از تعهدات تغییر ارزش مالیاتی املاک ذکر شده در بخش 33 (1) تا (7) قانون مالیات بر املاک بوده که مهمترین آن در رابطه با  مسکن سازی است.

3-    افزودن بخشی دیگر به ساختمان (شامل افزودن آسانسور به ساختمان، یا افزودن سازه های گرمایش مرکزی)

4-    تغییر کاربری ساختمان

تاریخ معافیت از مالیات بر املاک لوکس در ترکیه

کلیه املاکی که سوخته یا تخریب شده اند یا کاملاً مناسب استفاده نیستند و یا دلیل مناسبی برای معافیت از مالیات بر دارایی دارند، از مالیات مسکن معاف و از تاریخ وقوع اتفاق لازم الاجرا می باشند.
اظهارنامه مالیات مسکن برای املاک مشمول مالیات در شهرداری بین 1 تا 20 فوریه 2021 ارائه و سپس به دفتر خدمات مالیاتی مربوطه فرستاده می شود. آخرین تاریخ ارائه اطلاعات مالیاتی 20 فوریه 2021 خواهد بود.
مالیات بر دارایی، در دو قسط یکسان پرداخت می شود، یکی در پایان فوریه و دیگری در آگوست همان سال

مالیات ملک در ترکیه

بیشتر بخوانید : مزایا، شرایط و مراحل خرید ملک در یونان

معافیت از مالیات بر املاک در ترکیه

املاک مسکونی ذکر شده در زیر حتی اگر شرایط لازم را داشته باشند از مالیات مسکن معاف هستند:

  • کلیه آپارتمانهایی که متعلق به بخشهای خصوصی یا عمومی دولتی، شهرداریها، دانشگاهها و از پرداخت مالیات بر مسکن معاف هستند.
  • برای کسانی که دارای بیش از یک ملک هستند، کوچکترین ملک آنها از پرداخت مالیات معاف است، مشروط بر اینکه تنها اقامتگاه مالک بوده یا مالک حق استفاده از آن را داشته باشد.
  • کلیه املاک متعلق به کشورهای خارجی که به عنوان اقامتگاه سفیران و کنسولگری ها مورد استفاده قرار می گیرد و آنهایی که متعلق به موسسات بین المللی هستند که در مرزهای جمهوری ترکیه فعالیت می کنند از این مالیات معاف خواهند بود.
  • املاک مسکونی در حال ساخت در ترکیه، که توسط شرکت های فعال در بخش ساخت و ساز ساخته شده و هنوز فروخته نشده اند، از جمله املاک مسکونی ای که پیمانکار در قبال تسهیلات ساختمانی خریداری کرده است (به شرط آنکه این املاک مسکونی اجاره داده نشده و یا به هیچ وجه مورد استفاده قرار نگیرد)
[kkstarratings]

درباره این نویسنده: