کشور لاتویا که با نام لتونی نیز شناخته می‌شود یکی از کم هزینه ترین الگوهای ممکن برای حضور در اروپا را پیشنهاد می دهد. متقاضی با سرمایه گذاری مالی ۵۰.۰۰۰ تا ۲۵۰.۰۰۰ یورویی در این کشور می تواند اقامت این کشور را دریافت کند. در مجموع سه راه برای انجام این کار وجود دارد. سرمایه گذاری ۵۰.۰۰۰ یورویی برگشت ناپذیر است و در کسب و کارهای فعال در لاتویا می‌تواند سرمایه گذاری شود. این موضوع به شما اقامت امکان دریافت اقامت ۵ ساله را می دهد. شما همچنین با خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰.۰۰۰ یورو نیز اقامت دریافت خواهید کرد.

راه دیگر برای دریافت اقامت لاتویا سرمایه گذاری در بخش اوراق قرضه دولتی در این کشور است. این اوراق ۲۵۰.۰۰۰ یورو ارزش دارند و پس از ۵ سال به شما بازگردانده می‌شوند. این درست که سودی بابت این پول به شما تعلق نمی گیرد اما همچنین شما برای دریافت اقامت دائم یک کشور اروپایی هیچ هزینه ی خاصی را متحمل نشدید. همچنین شرط حضور در این فرآیند نیز برای شما وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توان پاسپورت ترکیه را دریافت کرد؟

شرایط مورد نیاز برای اقامت لاتویا از طریق سرمایه گذاری

 • سرمایه گذاری برگشت ناپذیر ۵۰.۰۰۰ یورویی در کسب وکارهای لاتویایی
 • سرمایه گذاری ۲۵۰.۰۰۰ یورویی در املاک و مستغلات
 • سرمایه گذاری ۲۵۰.۰۰۰ یورویی در بخش اوراق قرضه ۵ ساله با ضمانت بازگشت پول

نحوه پرداخت، برنامه اقامتی و برنامه زمانی

در تمامی موارد فوق پس از تهیه اسناد اولیه، ویزای لاتویا برای متقاضی دریافت می گردد. پس از حضور در لاتویا و انجام یکی از سه مدل سرمایه گذاری در لاتویا فرآیند درخواست اخذ اقامت آغاز می‌شود.

معمولا این فرآیند ۲ تا ۳ ماه به طول می انجامد و پس از آن در هر سه صورت شما برای خود، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقامت ۵ ساله موقت دریافت خواهید کرد. همچنین اگر فرزندان شما بالای ۱۸ سال داشته و مجرد باشند نیز می توان برای آنها نیز این اقامت را دریافت کرد.

شما پس از ۵ سال در هر روش قابلیت درخواست اقامت دائم را خواهید داشت. پس از سپری شدن ده سال از اقامت دائم و به شرط تسلط بر زبان لاتویایی شما پاسپورت این کشور را دریافت خواهید کرد. به معنای در دست داشتن پاسپورت شماره ۸ جهان با امکان سفر به ۱۶۰ کشور بدون ویزا خواهید بود.

اقامت لاتویا

مزایای اقامت لاتویا با سرمایه گذاری

 • ارزان ترین برنامه گلدن ویزا در بین کشور های اروپایی
 • اخذ سود و بهره مناسب در صورت سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در لتونی
 • بدست آوردن اقامت یک کشور عضو حوزه شنگن
 • آزادی سفر و تردد بین کشورهای اروپایی برای سرمایه گذار و اعضای خانواده وی
 • هزینه زندگی پایین
 • شرط حضور و بازدید تنها یک بار در سال (در برنامه خرید ملک و گلدن ویزای لتونی)
 • لازم به تکرار است که در برنامه خرید سهام ۵۰ هزار یورویی شرکتها، متقاضی برای دریافت کارت اقامت دائم می بایست ۴ سال از ۵ سال اول اقامتش را در اروپا زندگی کرده باشد.
 • بدست آوردن پاسپورت و تابعیت اروپایی پس از ۱۰ سال
 • آزادی سفر به بیش از ۱۶۰ کشور بدون نیاز به اخذ ویزا
 • دسترسی همزمان و راحت به کشور روسیه و کشورهای اسکاندیناوی

درباره لاتویا

این کشور کوچک در قسمت شمالی قاره اروپا و در میانه حوزه کشور های بالتیک واقع شده است. بیش از ۶۰ درصد جمعیت این کشور از قوم لتونی و کمتر از ۴۰ درصد آن را روسها تشکیل می دهند. این کشور از سال ۲۰۰۴ از اعضای اتحادیه اروپا به شمار می رود و در پیمان های مالی اروپایی شرکت کرده است. لاتویا با ۱۱٪ میانگین رشد قیمت ملک در دهه اخیر از سود مند ترین کشورهای اروپایی در بخش املاک بوده است. میانگین قیمت ملک در سال ۲۰۰۵ در لاتویا ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو بر متر محاسبه می‌شد. الان این رقم بین ۱.۷۰۰ تا ۳.۸۰۰ یورو بر متر برآورد می گردد. نساجی، فلزات، ماشین آلات صنعتی و تولیدات چوبی از مهمترین عناصر تشکیل دهنده اقتصاد لاتویا هستند. همچنین صنعت ساختمان که بر اساس سیاست های تشویقی دولت شدیدا پر رونق شده است را نباید فراموش کرد.

سوالات پرتکرار
[wp-faq-schema accordion=1][kkstarratings]