زمانی که تصمیم به سرمایه گذاری و خرید ملک در کانادا و بخصوص خرید ملک در مونترال گرفته اید، بهترین کار این است که کاملا مشخص کنید هدف شما از سرمایه گذاری چیست و تا چه زمانی میتوانید ملک خود را برای سرمایه گذاری نگه دارید؟

قیمت ملک در مونترال در امسال با افزایش دو رقمی قیمت منازل ویلایی، آپارتمان‌ها و ساختمان های چند واحدی، بار دیگر رکورد زد.

میانگین قیمت خانه های ویلایی در جزیره مونترال با 12 درصد افزایش نسبت به ژانویه سال گذشته به 526800 دلار رسید که یک رکورد محسوب می شود. افزایش قیمت خانه های آپارتمانی و واحد های مسکونی چشمگیرتر بود و به ‌ترتیب به 18 و 17 درصد رسید. میانگین قیمت واحد های آپارتمانی در این جزیره در حال حاضر 369000 دلار است، این در حالی است که میانگین قیمت ساختمان های دو تا پنج واحدی به 647000 دلار رسیده است.

چنین افزایش قیمت چشمگیری ممکن است موجب شود که تصور کنید زمان آن رسیده که وارد عمل شوید و سرمایه گذاری و خرید ملک در مونترال را شروع کنید. اگر اولین بار است که ملکی را خریداری می کنید که قصد سکونت در آن را ندارید، بهتر است بدانید که سرمایه گذاری سودآور از طریق خرید ملک آنقدرها هم که به نظر می رسد آسان نیست.

در اینجا به بیان 6 نکته مهم می پردازیم که به شما کمک می کند پیش از پیشنهاد سرمایه گذاری در ملک، دقت لازم را به کار گیرید:

6 نکته برای خرید ملک در مونترال

1. هدف خود از سرمایه گذاری را مشخص کنید

آیا به دنبال سرمایه گذاری در کانادا هستید که درآمد منظم و ثابتی را به صورت ماهانه برای شما در پی داشته باشد؟ آیا با شکست شدن قیمت ملک مشکلی ندارید حتی اگر بدانید 5 تا 10 سال طول می کشد تا با فروش آن به سود برسید؟ یا شاید تنها به دنبال دریافت وام مسکن هستید و برای پوشش کامل تمام هزینه ها به درآمد حاصل از دریافت اجاره بها نیاز ندارید؟

هدف شما هرچه هست، بهترین کار این است که به صورت واضح مشخص کنید که به دنبال چه چیزی در ازای این سرمایه گذاری هستید و تا چه زمانی به سرمایه گذاری در ملکی که بازده مد نظر شما را ندارد، ادامه می دهید؟

2. پیش از آنکه برا ی دیدن ملک اقدام کنید به برآورد هزینه ها بپردازید

اکثر خریداران به محض دیدن خانه رویایی خود آن را انتخاب می کنند. با این حال، اگر عمدتاً جهت سرمایه گذاری خرید می کنید، مهمترین چیزی که باید ببینید اعداد و ارقام است، اینکه آیا برآورد هزینه برای شما سود آور خواهد بود یا خیر؟

زمانی را به محاسبه سود نسبت به هزینه‌های سرمایه گذاری روی ملکی که توجه شما را به خود جلب کرده است برای خرید املاک مورد علاقه خود اختصاص دهید. از سرمایه گذاری در آن دسته از املاکی که بازده مورد نظرتان را ندارند چشم پوشی کنید. به یاد داشته باشید که در صورت تاخیر در پرداخت اجاره بها یا یافتن مستاجر جدید، هزینه های نگهداری و جبران خسارت را در نظر بگیرید.

چنانچه قیمتی را پیشنهاد می کنید از کارگزارتان بخواهید با ارائه تحلیلی از بازار، عوامل موثر در درآمد بلقوه را برای دستیابی به قیمت منصفانه مورد بررسی قرار دهد. تصور نکنید که فروشنده در صورت رکود املاک وخرید و فروش مبلغی زیر قیمت پیشنهاد می کند. میزان تمایل فروشندگان برای چانه زنی و مذاکره بسته به پویایی بازار محلی و شرایط شخصیشان متفاوت است.

به گفته برودی، مشاور املاک رویال LePage:

به گفته شان برودی، مشاور املاک رویال LePage، مونترال در حال حاضر بازار فروشندگان است، اما خریداران زیرک ممکن است شانس بیشتری در یافتن ساختمان‌های سودآور – و همچنین در چانه زنی و بحث بر سر قیمت – در مناطق دورافتاده داشته باشند.
به گفته برودی:” در N.D.G، در صورتی که قصد خرید یک ساختمان چند واحدی را دارید، فروشندگان قیمت های بسیار خوبی پیشنهاد می کنند. اکثر آنها جریان نقدی منفی دارند، اما بازار داغ است و آن ها به سرعت در حال فروش املاک خود هستند. در حالی که خرید یک سه واحدی در والیفیلد ممکن است جای بیشتری برای چانی زنی داشته باشد.”

3. از بازرسی محل غافل نشوید!

خرید ملکی با پایین ترین قیمت همیشه بهترین معامله نیست. از نگاه برودی، بخش های مهم گران قیمت از جمله عمر سیستم گرمایشی، پنجره ها و سقف مهم ترین مواردی هستند که باید به آنها توجه کرد.

اگرچه ساختمان های جدیدتر احتمالا هزینه بیشتری دارند اما ممکن است دردسرهای مربوط به تعمیرات و نگهداری کمتری داشته باشند. علاوه بر بررسی هایی که خودتان انجام داده اید، می توانید از مستأجر فعلی بپرسید که آیا تعمیرات خاصی وجود دارد که از آنها مطلع باشند یا خیر. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که ساختمان تمامی الزامات ایمنی، بهداشتی، نگهداری و منطقه ای را داراست.

اگر پس از بررسی پیشنهادی متوجه نقص‌های عمده یا مسائل مرتبط با تعمیر و نگهداری شدید، توپ در زمین شماست: بسته به اینکه متوجه چه مسائلی شده اید، می‌توانید در مورد تعدیل قیمت مذاکره کنید، از فروشنده بخواهید تعمیرات لازم را انجام دهد یا بر سر قیمت کوتاه بیاید.

بیشتر بخوانید: هزینه های خرید ملک در ترکیه چقدر است؟

4. مستاجران را ارزیابی کنید

در صورت وجود مستاجر، مبادرت به درخواست نسخه‌ای از قراردادهای اجاره را کنید تا بتوانید شرایط کلیدی اجاره‌نامه را تأیید کنید، از جمله اینکه مستاجران برای چه مدت در آنجا ساکن بوده‌اند، چه موقع اجاره به پایان رسیده است، چه مقدار اجاره پرداخت می کنند، و اینکه تعیین کنید چه کسی مسئول پرداخت هزینه هایی مثل گرمایش و برق و چیزهایی مانند برف روبی است. همچنین می توانید با مراجعه به دادگاه استانی Régie du Logement و دادگاه کبک بررسی نمایید که آیا شکایتی علیه مستاجرین به دلیل عدم پرداخت اجاره وجود دارد یا نه.

در حالی که تامین مالی برای یک ساختمان استیجاری سهولت بیشتری دارد و آرامش خاطر را برای خریدار فراهم می‌کند، اما این ایراد را دارد که ممکن است مستاجران بلند مدت  اجاره بهای کمتری تسبت به عرف بازار پرداخت کنند. برعکس، یک ساختمان خالی از سکنه یا تحت مالکیت را می توان با سهولت بیشتر و با نرخ ماهانه بالاتر ارتقا داد دوباره در فهرست قرار داد.

فروش خانه در مونترال

5. در مورد حقوق اجاره‌ کنندگان اطلاعات کسب کنید

قوانین حمایت از مستاجر در کبک سختگیرانه می باشد. شما نمی توانید بدون هیچ دلیلی اجاره بها را دریافت کنید یا مستاجر – حتی مستاجری بد – را بدون پیگیری (و گاهی اصلاً) بیرون کنید.
فکر خوبی است که کمی وقتتان را برای آشنایی با قانون صرف کنید تا بدانید مسئولیت های شما به عنوان صاحبخانه چیست و مستاجران شما چه حقی برخوردارند و چه حقوقی دارند.
یک جای خوب برای شروع، رجوع به منابع قانونی به زبان ساده Éducaloi برای صاحبخانه و مستأجران، و نیز Régie du Logement که راهنمایی برای صاحبخانه های جدید می باشد.
Régie پیشنهاد می‌کند که مالکان جدید بررسی کنند که آیا مالکان قبلی اخطاریه‌هایی مبنی بر افزایش اجاره را ارسال کرده‌اند، یا اخطاریه‌ای مبنی بر عدم تمدید اجاره دریافت کرده‌اند، یا هر اخطار دیگری مثلا برای اجاره فرعی واحد یا واگذاری اجاره ارسال نمی کنند.

6. سرمایه گذاری در کاندو یا خانه های تک خانواری را نادیده نگیرید

برودی اظهار داشت که پلکس ها تنها نوع ملکی نیستند که می توانید اجاره دهید. اجاره خانه های تک خانواری یا کاندو بدان معنی است که شما مستاجران کمتری دارید، بنابراین به احتمال زیاد تعداد تماس های تعمیر و نگهداری کمتری دارید. از سوی دیگر، در یک مجتمع، اگر یک واحد خالی باشد، باز هم از سوییت های دیگر درآمد دارید که هزینه های ساختمان را جبران کنید.

برودی گفت: «بازار اجاره خانه برای خانه های تک خانواری بسیار فعال می باشد. کمبود چنین اجاره هایی نه تنها در جزیره بلکه در خارج از جزیره نیز به چشم می خورد.

کارشناسان متخصص اینوسپات در امور خرید ملک در مونترال همواره در کنار شما هستند تا بهترین انتخاب را برای سرمایه گذاری در کشور کانادا انجام دهید.

[kkstarratings]

درباره این نویسنده: