معمولا به منظور دریافت اقامت کشورهای مختلف باید مدت زمان مشخصی را در آن کشور حضور داشت. به همین دلیل، بسیاری از افراد برای اخذ اقامت به دنبال‌های راه‌های سریع‌تر می‌گردند. یکی از روش‌هایی که می‌تواند به این افراد کمک کند، سرمایه‌گذاری در کشور مورد نظر است. سرمایه‌گذاری به روش‌های مختلفی  انجام می‌شود که یکی از آن‌ها خریداری اوراق قرضه است. بعضی از کشورهای جهان امکان مهاجرت از طریق خرید اوراق قرضه را فراهم کرده‌اند.

مهاجرت به کشورهای اروپایی از طریق خرید اوراق قرضه

لازم به ذکر است که امکان اخذ اقامت اروپا از طریق خرید اوراق قرضه در تمام کشورهای اروپایی وجود ندارد. بلکه فقط بعضی از این کشورها به خریداران اوراق قرضه اقامت می‌دهند.

خرید اوراق قرضه پرتغال

در بعضی از کشورهای اروپایی، خرید سهام ملک به اخذ اقامت آن کشور منجر می‌شود. به عنوان مثال، در کشور پرتغال شما می‌توانید با خرید سهام پروژه‌هایی مثل هتل، گلدن ویزای پرتغال را دریافت کنید. در کشورهای اسپانیا، یونان و قبرس هم می‌توان با خرید سهمی از ملک به ارزش تعیین شده موفق به اخذ اقامت شد.

خرید اوراق قرضه اسپانیا و لتونی

در تعداد کمی از کشورها از جمله اسپانیا و لتونی، می‌توان با خرید سهام شرکت‌ها هم سود و هم اقامت آن کشور را دریافت کرد. در اسپانیا متقاضی باید یک میلیون یورو از سهام یک شرکت اسپانیایی را خریده و به مدت پنج سال آن را حفظ کند. 

در کشور لتونی این امکان وجود دارد که با خرید 50 هزار یورو از سهام یک شرکت و اهدای 10 هزار یورو به دولت، اقامت این کشور را دریافت کنید. افرادی که در لتونی اوراق قرضه می‌خرند بعد از پنج سال اقامت دائم این کشور را دریافت می‌کنند. لتونی یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپایی برای اقامت با این روش محسوب می‌شود.

 
خرید اوراق قرضه اسپانیا و لتونی

خرید اوراق قرضه دولتی در انگلستان، ایرلند و بلغارستان

مهاجرت از طریق خرید اوراق قرضه دولتی، روش دیگری است که می‌توان از آن برای اخذ اقامت کشورهای اروپایی استفاده کرد.

شما می‌توانید اوراق قرضه دولتی در  کشورهای زیر خریداری کنید و اقامت اروپا را دریافت کنید:

انگلستان:

سرمایه گذاری در انگلیس به سه روش امکان‌پذیر است. هرچقدر مبلغ سرمایه‌گذای شما بیشتر باشد می‌توانید در مدت زمان کمتری اقامت انگلیس را دریافت کنید.

اگر به مبلغ دو میلیون پوند در اوراق قرضه این کشور سرمایه‌گذاری کنید، بعد از پنج سال اقامت دائم انگلستان به شما اعطا می‌شود. اگر میزان سرمایه‌گذاری شما پنج میلیون پوند باشد بعد از سه سال و اگر 10 میلیون پوند باشد بعد از دو سال می‌توانید اقامت دائم دریافت کنید.

ایرلند:

شما می‌توانید با اختصاص یک میلیون یورو برای خرید اوراق قرضه دولتی یا سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سپرده، اقامت ایرلند را اخذ کنید. برای دریافت این نوع اقامت لازم نیست در این کشور حضورداشته باشید اما سرمایه‌گذاری شما باید سه سال در ایرلند حفظ شود.

بلغارستان:

در کشور بلغارستان هم امکان مهاجرت از طریق خرید اوراق قرضه وجود دارد که در این کشور می‌توانید، مبلغ 512 هزار یورو اوراق قرضه خریداری کنید و بعد از 6 ماه اقامت دائم به شما داده می‌شود. در این روش بعد از 60 ماه پاسپورت بلغارستان را دریافت می‌کنید. اگر در سال دوم 512 هزار یوروی دیگر به سرمایه خود اضافه کنید بعد از 18 ماه امکان دریافت پاسپورت فراهم می‌شود.

مهاجرت با خرید اوراق قرضه در کشور کانادا

از سال 2017 برای خرید این اوراق توسط اتباع دیگر کشورها محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده است. بنابراین، امکان اخذ اقامت از طریق خرید اوراق قرضه کانادا وجود ندارد و این روش فقط می‌تواند به شما در کسب سود کمک کند.

هدف از فروش اوراق قرضه توسط بخش خصوصی یا دولتی کانادا تامین منابع مالی برای فعالیت‌های اقتصادی است.

اوراق قرضه کانادا به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • اوراق قرضه بخش دولتی
  • اوراق قرضه بخش خصوصی

از نظر خطر از بین رفتن اصل سرمایه، اوراق قرضه دولتی از اعتبار بیشتری برخوردار هستند. به همین دلیل، برای خرید اوراق قرضه خصوصی باید از سلامت اقتصادی فروشنده اطمینان حاصل کنید.

مهاجرت با خرید اوراق قرضه در کشور کانادا

اوراق قرضه دولتی در سه سطح به فروش می‌رسند:

  • دولت فدرال
  • دولت استانی
  • دولت شهری یا شهرداری

از نظر اعتبار، اوراق فدرال در بالاترین جایگاه قرار می‌گیرند. اعتبار اوراق استانی تقریبا مشابه اوراق فدرال است اما در مقایسه با آن کمی پرریسک‌تر به نظر می‌رسد. در مورد بعضی از اوراق شهری خطر ورشکستگی وجود دارد. به همین دلیل، خرید این نوع اوراق به تحقیق و دقت بیشتری نیاز دارد.

از نظر پشتوانه دو نوع اوراق قرضه در کانادا وجود دارد:

  • اوراق قرضه تضمین شده
  • اوراق قرضه تضمین نشده

برای خرید اوراق بخش خصوصی خرید اوراق تضمین شده توصیه می‌شود. چون در صورت ورشکسته شدن شرکت می‌توانید با فروش اموال آن بخشی یا تمام پول خود را دریافت کنید.

در بیشتر موارد سود اوراق هر 6 ماه یکبار پرداخت می‌شود و میزان آن ممکن است ثابت یا متغیر باشد. زمان سررسید اوراق در محاسبه میزان سود نقش دارد. معمولاً اوراق قرضه حداقل یک ساله هستند. اما احتمال صدور اوراق 30 ساله توسط دولت فدرال کانادا وجود دارد.

بیشتر بخوانید: دریافت مشاوره برای خرید ملک در کانادا

در هنگام سررسید می‌توانید اوراق را به صادرکننده آن فروخته و اصل پول خود را دریافت کنید. اگر قبل از سررسید به پول خود نیاز داشته باشید می‌توانید اوراق را در بازارهای جانبی OTC بفروشید. متاسفانه این بازارها شفاف نیستند و حتی در بعضی از موارد امکان از دست دادن اصل سرمایه وجود دارد. 

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.