استانبول، مانند هر شهر دیگری در جهان در مقابل کلاهبرداری­های متداول از توریست­ها جلوگیری میکند. با وجود آن که اکثر ترک­ها به طرز باورنکردنی صادق هستند و برای کمک به شما تمام تلاششان را می­کنند، اما در شهری با بیش از 18 میلیون جمعیت، شما همیشه افرادی با نیت­های متفاوت را خواهید یافت. این نباید شما را بترساند. در مقایسه با سایر شهرهای جهان، استانبول تله ­های توریستی کمتری دارد، و با این مطلب شما می­توانید کلاهبرداران توریست استانبول را بیابید و به سادگی از آنها اجتناب کنید.

7 روش کلاهبرداری از توریست ها در استانبول

زمینه سازی ها بری کلاهبرداری

قبل از ورود به جزئیات کلاهبرداری­های مختلف توریست­های استانبول، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

  • اکثر این دزدی ها در مکان های توریستی، پر ازدحام و شلوغ استانبول اتفاق می افتند، مثل میدان سلطان احمد، خیابان استقلال، خیابان جمهوریت، میدان تقسیم و خیابانهای اطراف آن. بنابراین شما احتمالا در مناطق مسکونی مثل جهانگیر کمتر با این مشکلات مواجه میشوید.
  • هدف این سارقین توریست های تنها (با پیشنهاد یک نوشیدنی) یا گروه های کوچک است.
  • اگر مشکوک به سرقت باشید و دعوت آنها را از ابتدا نپذیرید، آنها هرگز به شما اهانت نمیکنند و از کنارتان رد میشوند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید در رابطه با خرید ملک در استانبول بدانید

پیشنهاد یک نوشیدنی

سوژه: مردان مجرد سفید پوست

زمینه سازی: یک مرد با لباس مرتب، مسلط به زبان انگلیسی، به شما نزدیک می­شود. اگر سیگاری هستید او از شما فندک می­خواهد (و اگر به دقت توجه کنید، خواهید دید که چند ثانیه قبل در حال سیگار کشیدن بود). اگر سیگاری نیستید، او به سمت شما می­آید. و حتی اگر به تنهایی پشت میزی روی تراس نشسته­اید، او پشت میز کناری می­نشیند و بدین شیوه مکالمه را شروع می­کند.

بدون توجه به این رویکرد، این مکالمه همیشه در جهت یکسانی پیش می­رود: درخواست از شما به نوشیدنی در یک مکان عالی (متعلق به یکی از دوستانش) که او آنجا را می­شناسد.

نحوۀ اجتناب از این وضعیت: هرگز توصیۀ افراد بیگانه را دربارۀ چنین تجربیاتی نپذیرید. به او بگویید که منتظر دو یا چند نفر از دوستانتان هستید که به آنها علاقه ندارید. از همان ابتدا دعوت او را نپذیرید و ادامه بدهید. قول فردا را ندهید، زیرا ممکن است در روزهای بعدی نیز بخواهد همین کار را تکرار کند.

فروشگاه فرش یا چرم

هدف: تشویق شما به خرید از فروشگاهی که برایش کار می­کند، و با این قطعیت که قیمت بهتری را پیدا نخواهید کرد.

سوژه: هر کسی که در اطراف سلطان احمد و بازار بزرگ پیاده روی می­کند.

زمینه سازی: یک شخص خوش برخورد و مسلط به چند زبان از شما می­پرسد که گم شده ­اید و در مورد مکان­های دیدنی و/یا فروشگاه­ های بازار بزرگ به کمک نیاز دارید یا خیر. و در زمان راهنمایی شما را به این فروشگاه­ ها می­برد و یادآوری می­کند که قیمت را کاهش داده است. البته او شما را دعوت می­کند که با اعضای خانواده ­اش ملاقات کنید.

قبل از این بدانید، در حین نوشیدن چای به شما می­گویند که چرم و فرش با کیفیت تولید می­کنند. اگر بتوانید جلوی خودتان را بگیرید و خرید نکنید، او قول می­دهد که شما را به مکانی ببرید که به دنبالش هستید، و کل روند دوباره شروع می­شود.

نحوۀ اجتناب از این شرایط: وقتی افرادی می­خواهند شما را راهنمایی کنید، آگاه باشید. در مقابل، اگر واقعا گم شدید، باید دعوت آنها را قبول کنید.

بیشتر بخوانید: بزرگترین و جذاب ترین مراکز خرید استانبول

جیب بری در استانبول

جیب بری

هدف: سرقت کیف پول یا وسایل ارزشمند شما.

سوژه: توریست­های بی دقت.

زمینه سازی: هیچ! هر خیابان شلوغ، حمل و نقل عمومی یا هر مکانی.

نحوۀ اجتناب از این شرایط: درست مانند مردم ترک، کیف پول خود را در جیب­های جلویی شلوارتان بگذارید، کیف­های دستی را در مقابل دید خود نگه دارید، و کوله پشتی را در جلوی بدنتان بگذارید. اطمینان حاصل کنید که همۀ زیپ­ها به صورت مناسبی بسته شده ­اند. به علاوه، هرگز کیف یا وسایل ارزشمندی مثل موبایل، آیپد و غیره را بدون توجه روی میز نگذارید تا سارقین آنها را برندارند.

واکس زدن کفش

هدف: پیشنهاد واکس زدن کفش (به صورت رایگان) و بعد دریافت مبلغ اضافی.

سوژه: افراد مجرد، زوج­ها، خانواده­های کوچک یا گروه­هایی از افراد.

زمینه سازی: عمدتا این افراد از دو حقه برای متقاعد کردن شما استفاده می­کنند. یا دنبال شما راه می­افتند و فرچه را روی کفشتان میگذارند، یا در مقابل شما راه می­روند و فرچه را می ­اندازند، با این امید که آن را بردارید و به آنها بدهید. در هر دو حالت نتیجه یکسان است: عذرخواهی یا برای قدردانی از شما می­خواهند که واکس زدن کفشتان را شروع کنند. در حالی که فکر می­کنید این کار را به رایگان انجام می­دهند، از شما مبلغی بیشتر از قیمت متداول را می­خواهند. اگر شروع به مخالفت کنید، همکارانشان از آنها پشتیبانی می­کنند.

نحوۀ اجتناب: فرچه را برندارید و به راه رفتن ادامه بدهید. اگر فرچه روی کفشتان افتاد، به او بگویید که مشکلی نیست و ادامه بدهید. اما با این حال، کفاشان زیادی در استانبول کارشان را به خوبی انجام می­دهند. آنها معمولا در خیابان راه نمی­روند و بین 5 تا 10 لیر می­خواهند. از قبل دربارۀ قیمت توافق کنید – و برای هر دو کفش! (یک حقۀ دیگر).

بیشتر بخوانید: قوانین خرید خانه و ملک در ترکیه و اخذ اقامت

رستوران 1

هدف: دریافت مبلغ اضافی از توریست­ها.

سوژه: توریست­های ناآگاه.

زمینه سازی: به توریست­ها فهرست قیمت متفاوتی (به زبان خودشان) نسبت به به مردم محلی میدهند، که قیمت­هایشان بیشتر از قیمت مردم محلی است.

نحوۀ اجتناب: فهرست قیمت ترک­ها را با فهرست قیمت خودتان مقایسه کنید، اما اگر هیچ کس در گروه شما به زبان ترکی صحبت نمی­کند، انجام این کار دشوار خواهد بود. حتما به خوبی به فهرست قیمت نگاه کنید، و آن را با همان غذاها در رستوران­های مشابه مقایسه کنید. فقط در صورتی وارد رستوران شوید که منطقی به نظر برسد و طبق قیمت مورد انتظار شما باشد.

رستوران 2

هدف: پرداخت برای آنچه که سفارش نداده ­اید. (اما مصرف کرده­ اید)

سوژه: توریست­های گرسنۀ ناآگاه

زمینه سازی: این عمدتا در رستوان­های مخصوص توریست­ها اتفاق می­افتد. شما و دوستانتان گرسنه و خسته هستید، نگاهی به منو می­اندازید و غذای خود را سفارش می­دهید، و توجهی به آنچه که با غذا همراه است نمی­کنید. همچنین شما چند آبجو سفارش میدهید. اگر مشخص نکنید که کدام برند را انتخاب می­کنید، قطعا Miler گران قیمت را برایتان می ­آورند، نه Efes ساخت داخل ارزان قیمت.

در حالی که منتظر غذایتان هستید، گارسن برایتان پیش غذا می ­آورد و آجیل و نان را روی میز می­گذارد. در کنار نوشیدنی­هایی که سفارش داده ­اید، او یک لیوان آب هم می­ریزد. همان طور که گرسنه هستید نان و آجیل را مصرف می­کنید و فکر می­کنید که هزینه ­ای ندارد. البته بعدا این موارد را در صورتحساب خود خواهید دید. یا ممکن است بگویید «می­توانم سیب زمینی سرخ شده هم بخواهم؟»، این در اغلب مواقع به عنوان یک وعدۀ اضافی یادداشت نمی­شود.

نحوۀ اجتناب: توجه دقیقی به سفارش­های خود داشته باشید، و اگر شک داشتید از گارسن بپرسید که چه مواردی همراه غذا هستند و چه مواردی را باید به صورت اضافی سفارش بدهید. همچنین در حین سفارش دادن همۀ موارد را به طور دقیق مشخص کنید، و آنچه که سفارش نداده ­اید را بدون دست زدن یا امتحان کردن بازگردانید.

کلاهبرداری در تاکسی

هدف: دریافت مبلغ اضافی

سوژه: همه.

زمینه سازی: ازدحام ترافیک، میانبر و غیره.

[kkstarratings]

درباره این نویسنده: