اگر شما یک ساکن خارجی در فرانسه هستید که تابعیت فرانسه را به دست آورده است، می توانید برای دریافت پاسپورت فرانسه درخواست دهید، به طوری که می توانید به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا به سرتاسر دنیا سفر کنید. داشتن پاسپورت فرانسه به شما اجازه می دهد تا به بسیاری از کشورهای غیر اروپایی بدون نیاز به ویزا وارد شوید و چون فرانسه، دو تابعیتی را مجاز می داند، دریافت پاسپورت فرانسوی بدین معنی است که می توانید دو پاسپورت داشته باشید.

پاسپورت فرانسه

پاسپورت فرانسه، یکی از مدارک شناسایی است که با دریافت شهروندی فرانسه به شما تعلق می گیرد، مورد دیگر کارت شناسایی ملی فرانسه است.

کارت شناسایی ملی به شما اجازه می دهد تا آزادانه در سرتاسر اتحادیه اروپا سفر کنید اما به یک پاسپورت نیاز خواهید داشت تا به خارج از اروپا سفر نمایید.

فرانسه حالا پاسپورت های بیومتریک را صادر می کند و از ژوئن 2009، تمام پاسپورت های فرانسوی که صادر می شوند، اطلاعات بیومتریک دارنده از جمله عکس دیجیتال و اثر انگشت را دارند. این همراستا با الزامات کنونی اتحادیه اروپا است.

پاسپورت بیومتریک فرانسه استاندارد، یک دفترچه 32 صفحه ای کوچک به رنگ قرمز تیره با یک میکروکنترولر حاوی اطلاعات بیوگرافی دارنده پاسپورت میباشد. همانند بسیاری از پاسپورت ها، اطلاعات فردی کلیدی، عکس، امضا، جزییات فردی از جمله قد و رنگ چشم و شماره منحصر به فرد پاسپورت، در یک صفحه مجزا در پشت پاسپورت چاپ شده است.

پاسپورت های فرانسه توسط وزارت امور خارجه و توسعه بین المللی فرانسه صادر می شوند و از ساختمان های شهرداری در فرانسه و از سفارت ها و کنسولگری های فرانسوی خارج از کشور در دسترس هستند.

بیشتر بخوانید: حداقل میزان خرید ملک در فرانسه چقدر است؟

مزایای اخذ پاسپورت فرانسه

اگر یک پاسپورت فرانسوی دریافت کنید، از مزایای اضافی مسلم با تابعیت فرانسوی خود بهره مند خواهید شد. مزایای پاسپورت فرانسوی شامل موارد زیر هستند:

 • قادر به سفر آزادانه از فرانسه و به فرانسه به تعداد نامحدود و در عین حال داشتن پاسپورت معتبر است.
 • توانایی در سفر به سرتاسر دنیا به عنوان یک شهروند فرانسه و اتحادیه اروپا
 • اختیار داشتن تابعیت دوگانه و داشتن دو پاسپورت، تا زمانی که کشور اصلی و مبدا شما هم اجازه می دهد.
 • آزادی در سفر به 156 کشور یا بدون ویزا یا دریافت ویزا در زمان ورود.
 • فرانسه، هشتمین کشور در دنیا در شاخص پاسپورت است.

واجد شرایط بودن برای پاسپورت فرانسه

واجد شرایط بودن برای پاسپورت، بر اساس تابعیت فرانسوی است. به منظور اخذ تابعیت فرانسه، شما باید برای 5 سال متوالی در فرانسه زندگی کرده باشید و بتوانید ثابت کنید که از طریق آگاهی از زبان فرانسوی، فرهنگ و مسئولیت های شهروندی با جامعه فرانسه یکی شده اید. دوره اقامت 5 ساله در شرایط خاص مثل ازدواج با یک شهروند فرانسوی یا داشتن پدر یا مادر فرانسوی، کمتر است. برای اطلاعات بیشتر، راهنمای ما را برای شهروندی فرانسه ببینید.

درخواست برای پاسپورت

شما می توانید در مکان های زیر برای یک پاسپورت فرانسوی درخواست بدهید:

 • اگر در فرانسه زندگی می کنید، هر ساختمان شهرداری فرانسوی.
 • اگر در پاریس زندگی می کنید، اداره پلیس.
 • اگر خارج از کشور زندگی می کنید، هر سفارتخانه یا کنسولگری فرانسوی.
 • اگر حساب آنلاین دارید و برای پاسپورت، پیش پرداخت انجام داده اید، می توانید فرم آنلاین پیش درخواست پاسپورت را پر کنید.

شما باید موارد زیر را همراه با درخواست پاسپورت فرانسوی خود ارائه نمایید:

 • کارت شناسایی (یا اگر کارت شناسایی فرانسوی ندارید، گواهی تولد و اثبات ملیت فرانسوی)
 • عکسی که با دستورالعمل های پاسپورت مطابقت دارد.
 • داده های بیومتریک (اخذ شده در محلی که درخواست خود را داده اید)
 • اگر حساب آنلاین دارید و برای پاسپورت، پیش پرداخت انجام داده اید، می توانید فرم آنلاین پیش درخواست پاسپورت را پر کنید.
 • شماره پیش درخواست، در صورتیکه پیش درخواست آنلاین را تکمیل کرده اید.
 • شماره پیش درخواست، در صورتیکه پیش درخواست آنلاین را تکمیل کرده اید.
 • اثبات آدرس
 • هزینه پاسپورت یا اثبات پرداخت هزینه

چند روز زمان می برد تا پاسپورت صادر شود. زمان دقیق به محل شما و زمان درخواست بستگی دارد؛ برای مثال، صدور پاسپورت قبل از تعطیلات تابستان، طولانی تر می گردد). وقتی پاسپورت آماده باشد، یک پیامک دریافت خواهید کرد تا به شما اطلاع دهد که پاسپورت جهت تحویل آماده است. باید ظرف سه ماه، پاسپورت را دریافت کنید.

جهت درخواست پاسپورت فرانسه برای یک بچه زیر 18 سال، او باید همراه با پدر یا مادر یا قیم قانونی باشد.

بیشتر بخوانید: هزینه های واقعی خرید خانه در کانادا که باید بدانید

تمدید پاسپورت فرانسه

تمدید پاسپورت فرانسه

پاسپورت فرانسوی استاندارد به مدت 10 سال یا 5 سال برای بچه های زیر 18 سال معتبر است. شما باید پاسپورت را وقتی که منقضی می شود تمدید کنید. اگر پاسپورتتان گم شده یا به سرقت رفته است، می توانید درخواست جایگزینی بدهید.

رویه تمدید پاسپورت، مشابه به درخواست برای اولین پاسپورت است، به جز اینکه شما باید پاسپورت  کنونی خود را به جای مدرک شناسایی دیگر همراهتان بیاورید. اگر پاسپورت فرانسوی شما قبلا منقضی شده است و پیش از پنج سال گذشته باشد (یا بیش از دو سال برای پاسپورت قدیمی تر به جای یک پاسپورت بیومتریک فرانسوی)، شما باید یا کارت شناسایی ملی فرانسوی خود یا گواهی تولد همراه با اثبات تابعیت فرانسوی را همراه خود بیاورید.

شما می توانید پاسپورت خود را قبل یا بعد از تاریخ انقضا تمدید کنید. اگر قبل از اینکه تاریخ پاسپورت کنونیتان منقضی شده باشد، آن را تمدید کنید، مدت اعتبار در پاسپورت جدید، کاهش نخواهد یافت.

اگر پاسپورتتان گم شده یا به سرقت رفته است، باید این حادثه را یا به یک ساختمان شهرداری یا ایستگاه پلیس در فرانسه یا اگر خارج از کشور هستید، به یک سفارت یا کنسولگری فرانسوی به اضافه پلیس محلی گزارش دهید. برای درخواست یک پاسپورت جایگزین، شما باید همان رویه های درخواست برای تمدید یک پاسپورت استاندارد را طی کنید.

در شرایط خاص، می توانید برای یک پاسپورت موقت اضطراری درخواست بدهید. اگر در یک وضعیت اضطراری هستید مثل آوارگی به خاطر مسائل بشردوستی، دلایل پزشکی یا حرفه ای، می توان این نوع پاسپورت را صادر کرد. پاسپورت های اضطراری معمولا در همان روز در دسترس قرار داده می شوند.

جایی که می توانید برای این نوع پاسپورت ها درخواست دهید به جایی که شما مستقر هستید بستگی خواهد داشت. می توانید نزدیک ترین محل به خودتان را با ارسال کدپستی خود در اینجا پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: مصاحبه سفارت فرانسه

هزینه های پاسپورت فرانسه

هزینه های رایج پاسپورت به صورت زیر می باشند:

لیست هزینه ها قیمت
پاسپورت استاندارد 86 یورو
پاسپورت خریداری شده خارج از کشور از یک سفارت یا کنسولگری 96 یورو
جایگزینی یا تمدید  86 یورو
جایگزینی/ تمدید پاسپورت خارج از کشور از یک سفارت/ کنسولگری 96 یورو
پاسپورت موقت اضطراری 30 یورو
پاسپورت موقت اضطراری خارج از کشور از یک سفارت/ کنسولگری 45 یورو
پاسپورت برای بچه 0-14 سال 17 یورو (27 یورو، خارج از کشور از یک سفارت/ کنسولگری)
پاسپورت برای بچه 15-17 سال – 42 یورو (52 یورو، خارج از کشور از یک سفارت/ کنسولگری)
پاسپورت موقت اضطراری 30 یورو (45 یورو، خارج از کشور از یک سفارت/ کنسولگری)

برای پرداخت هزینه پاسپورت فرانسوی، شما باید یک تمبر مالیات خریداری کنید که می توانید به صورت آنلاین، از برخی از روزنامه فروشی ها و بعضی از مراکز مالی و مالیات تهیه نمایید.

درباره این نویسنده: