پرتغال یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که هزینه‌های زندگی در آن در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است. این موضوع باعث شده هر ساله افراد زیادی این کشور را برای مهاجرت و زندگی انتخاب کنند و اقدام به خرید ملک در پرتغال نمایند. به همین دلیل، قصد داریم در این مقاله شما را با روش‌های پیدا کردن شغل مناسب در پرتغال آشنا کنیم.

آشنایی با کشور پرتغال

کشور کوچک پرتغال در جنوب غربی اروپا و حومه غربی شبه جزیره ایبری قرار دارد. این کشور از سمت غرب به اقیانوس اطلس متصل می‌شود و اسپانیا به عنوان تنها همسایه در شرق و شمال آن قرار دارد. شبه جزیره ایبری از دو کشور اسپانیا و پرتغال تشکیل شده است.

پرتغال عضو اتحادیه اروپا و واحد پول آن یورو است. لیسبون پایتخت پرتغال است و آمادورا، پورتو و براگا از شهرهای مهم آن به شمار می‌روند.

جمعیت این کشور حدود 10 میلیون نفر است که بیش از 84 درصد آن‌ها مسیحی هستند. 80 درصد مردم به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. با این حال، زبان رسمی آن پرتغالی است. علیرغم قابل استفاده بودن زبان انگلیسی، بهتر است مهاجران برای اینکه در پیدا کردن شغل مناسب در پرتغال موفق‌تر باشند با زبان پرتغالی آشنا شوند.

پرتغال یکی از کشورهای گرم قاره اروپا است و از آب و هوای مدیترانه‌ای برخوردار است. میانگین دما در این کشور 12 درجه سانتی‌گراد است که در تابستان ممکن است تا 45 درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا کند.

شرایط زندگی در پرتغال

این کشور از نظر وضعیت اقتصادی در جایگاه 42 جهان قرار دارد. با توجه به اینکه پرتغال عضو اتحادیه اروپا است از لحاظ اقتصادی به سایر کشورهای این قاره وابسته بوده و از آن‌ها تاثیر می‌گیرد.

صنعت توریسم و همچنین صنعت کشاورزی و ماهیگیری این کشور از صنایع پررونق و مهم آن محسوب می‌شوند. از طرف دیگر، بسیاری از کالاهای تولید پرتغال مثل پوشاک، کفش، کاغذ و ماشین‌آلات به سایر کشورهای اتحادیه اروپا صادر می‌شوند.

شرایط زندگی در پرتغال

میانگین درآمد در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کمتر است. اما هزینه زندگی در آن به خصوص در شهرهای کوچک، در مقایسه با این کشورها مناسب‌تر است. 

خدمات مراقبت پزشکی در کشور پرتغال از وضعیت مطلوبی برخوردار است و امکانات پزشکی دولتی و خصوصی در نقاط مختلف آن در دسترس همگان قرار دارد.

روش‌های مهاجرت به کشور پرتغال

با دریافت یکی از ویزاهای زیر امکان اقامت و کار در این کشور برای شما فراهم می‌شود:

  • ویزای طلایی پرتغال که از طریق سرمایه‌گذاری یا خرید ملک صادر می‌شود.
  • ویزای ویژه کارآفرینان که برای دریافت آن به ثبت شرکت و کارآفرینی نیاز است.
  • ویزای ویژه بازنشستگانی که از تمکن مالی مناسب برخوردار هستند و توانایی تامین هزینه‌های زندگی را در این کشور دارند.

بیشتر بخوانید: الزامات دریافت گلدن ویزای پرتغال

پیدا کردن شغل مناسب در پرتغال

هر سال حدود 70 هزار نفر فارغ‌التحصیل وارد بازار کار این کشور می‌شوند. به همین دلیل، برای پیدا کردن شغل در پرتغال رقابت زیادی وجود دارد. 

افرادی که می‌توانند به زبان‌های پرتغالی و انگلیسی صحبت کنند شانس بیشتری برای استخدام دارند. در این کشور اولویت استخدام با شهروندان پرتغالی و اروپایی است. شهروندان اروپایی دارای توافق با کشور پرتغال می‌توانند بدون مجوز به مدت 6 ماه در این کشور کار کنند.

غیراروپایی بودن، نداشتن مجوز اقامت یا کار و همچنین عدم تسلط به زبان پرتغالی موجب می‌شود فرد نتواند در این کشور شغلی را پیدا کند. افرادی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا نیستند برای مهاجرت به این کشور به ویزا نیاز دارند. این افراد در صورتی می‌توانند مجوز کار پرتغال را دریافت کنند که قرارداد کاری با یک کارفرما داشته باشند.

نرخ بیکاری در پرتغال در سال 2019 بیش از 6 درصد بوده است. افزایش سطح سواد و تحصیلات موجب شده پیدا کردن شغل در این کشور رقابتی باشد. با این حال، برای افرادی که به زبان انگلیسی مسلط هستند فرصت‌های شغلی بیشتری وجود دارد. این افراد باید با توجه به مهارت و توانمندی‌های خود به  جستجوی شغل در این کشور بپردازند.

پیدا کردن شغل مناسب در پرتغال

مشاغل مورد نیاز کشور پرتغال

شغل‌های مرتبط با صنعت توریسم و هتلداری در لیست مشاغل مورد نیاز پرتغال قرار دارند؛ زیرا مسافران بین‌المللی زیادی این کشور را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند. 

علاوه بر صنعت توریسم، فرصت‌های خوبی برای استخدام در مشاغل مرتبط با IT وجود دارد. شرکت‌های بزرگی مثل نوکیا و سامسونگ در لیسبون مشغول بکار هستند که مهاجران می‌توانند در صورت آشنایی با زبان پرتغالی نسبت به استخدام در آن‌ها اقدام کنند.

پیدا کردن شغل‌های مرتبط با رشته‌های حقوق در پرتغال و سایر کشورهای اروپایی سخت‌ است. در مقابل شرایط کار برای رشته‌های حسابداری، IT و مهندسی راحت‌تر است. 

مدت زمان کار در پرتغال 8 ساعت در روز (40 ساعت در هفته) است اما  این میزان می‌تواند در موارد خاصی به 60 ساعت در هفته هم برسد. دانشجویان می‌توانند بعد از اخذ پذیرش در کنار تحصیل اشتغال به کار داشته باشند.

روش‌های پیدا کردن شغل در پرتغال

برای یافتن شغل در این کشور روش‌های متنوعی وجود دارد. متقاضیان کار می‌توانند به سایت‌های مشاغل یا کاریابی‌ ها در پرتغال مراجعه کنند. استفاده از روزنامه‌ها و مجلات نیز می‌تواند در یافتن شغل کمک‌کننده باشد. از طرف دیگر، بیشتر شرکت‌های تجاری و صنعتی دارای وب‌سایت هستند و با مراجعه به آن‌ها می‌توان درخواست استخدام داد.

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.