سرمایه ‌گذاری در آمریکا برترین اقتصاد دنیا همیشه پرطرفدار بوده است چرا که در هر سال تنها تعدادی از متقاضیان سرمایه ‌گذاری جهت اقامت به این کشور پذیرفته می‌شوند و اگر این کار از مسیر و روش درستی انجام گیرد و فرد نقش موثری در اقتصاد این کشور داشته باشد می‌تواند ویزای سرمایه‌ گذاری و گرین‌ کارت آمریکا را دریافت نموده و با اخذ اقامت، از امکانات بسیار این کشور استفاده نماید.

برنامۀ سرمایه ­گذاری مهاجرتی EB-5 برنامه ای است از سوی دولت ایالات متحده که در سال 1990 راه­ اندازی شد که به تاجران خارجی و خانواده ­های آنها پس از سرمایه ­گذاری در آمریکا ، اقامت دائم ایالات متحده اعطا می کند. حداقل سرمایه­ گذاری مورد نیاز 500،000 دلار است که از طریق مراکز منطقه­ ای در نیویورک، فلوریدا و نیوجرسی به یک پروژۀ مصوب از سوی دولت اهدا می­ شود. بنابراین، سرمایه گذار ملزم به راه­ اندازی و مدیریت مشاغل مستقر در ایالات متحده نخواهد بود.

ویزای سرمایه گذاری آمریکا eb5 به سرمایه ­گذاران و وابستگان­شان به علت سرمایه گذاری در کشور آمریکا، تضمین اقامت دائم در ایالات متحده را به دور از دردسر درخواست­ های مکرر ویزا می­ دهد. پس از گذشت مدت 5 سال و در صورت تحقق پیش ­شرط­ های دیگر، یک سرمایه­ گذار می­ تواند واجد شرایط تبعه­ شدن و کسب تابعیت ایالات متحده بشود.

بیشتر بخوانید: مزایا و مراحل خرید ملک در ترکیه

شرایط لازم برای سرمایه گذاری در آمریکا

برای اخذ تابعیت ایالات متحده از طریق سرمایه ­گذاری، متقاضیان باید سرمایه گذارانی معتبر باشند و در این چارچوب واجد شرایط باشند. افراد به روش زیر مشارکت خود را ارائه می ­دهند:

 • سرمایه گذاری در آمریکا به ارزش حداقل 500.000 دلار در یک «منطقۀ اشتغال» یا در «مرکز منطقه ای» تعیین شده
 • پروژه ای که در آن سرمایه گذاری شده باید اشتغال زایی کند
 • ارائۀ مدارکی مبنی بر منشأ قانونی بودجه های سرمایه گذاری مزبور
 • سرمایه گذاری در کشور آمریکا باید ریسک داشته باشد
 • فرد باید 6 ماه از سال در ایالات متحده آمریکا بماند
 • کلیه متقاضیان باید فاقد از سوابق کیفری باشند
 • هر کودک باید در زمان درخواست، زیر 21 سال سن داشته باشد

برای واجد شرایط شدن به عنوان یک سرمایه­ گذار معتبر، متقاضی باید حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • ارزش خالص دارایی (به صورت جداگانه یا با همسر) حداقل 1،000،000 دلار آمریکا
 • درآمد سالانۀ فردی در هر 2 سال اخیر حداقل 200.000 دلار که همان درآمد برای سال جاری انتظار می رود
 • درآمد سالانه، به طور مشترک با همسر، حداقل در هر 2 سال گذشته 300.000 دلار بوده که همان درآمد برای سال جاری انتظار می رود

سرمایه گذاری در آمریکا

طبق آمار بیشترین افرادی که از طریق سرمایه‌ گذاری به آمریکا مهاجرت نموده‌اند از کشورهای انگلستان، چین، کره جنوبی و تایوان بوده و کشورهای مکزیک، برزیل، هند و ویتنام نیز سرمایه‌گذاران زیادی در ایالات متحده دارند.

روند اجرای اقامت آمریکا با سرمایه گذاری در آمریکا

قدم اول سرمایه‌ گذاری در آمریکا گرفتن یک وقت آنلاین از سفارت آمریکا می‌باشد؛ از آن‌جا که آمریکا در ایران سفارت فعالی ندارد بنابراین لازم است تا فرد برای انجام مصاحبه به سفارت آمریکا در یکی از کشورهای همسایه سفر نماید.

روند درخواست با تأیید صلاحیت و رسمیت فرد سرمایه ­گذار از طریق یک تاییدیۀ ارزیابی صلاحیت داخلی (مانند بررسی سوابق فردی) شروع می­ شود. پس از گذشتن از این مرحله، به سرمایه گذار پروژه­ های مصوب مراکز منطقه­ ای معرفی می­ شود تا از آن میان گزینۀ مناسب خود را انتخاب کند. 

توافقنامۀ بین متقاضی و وکیل دادگستری ایالات متحده به امضا می­ رسد تا روند درخواست ویزای EB5  درخصوص همکاری با پروژۀ منطقه ای منتخب تسهیل گردد. در این مرحله مدارک پشتیبان و شواهد مکمل تقاضای ثبت­ شده جمع ­آوری می ­شود ، هزینه های حقوقی و هزینه­ های دولت تسویه می­ گردد و مبلغ سرمایه­ گذاری در آمریکا پیش از ارسال درخواست واریز می­ شود. 

با تأیید متقاضی از سوی USCIS ، متقاضی درخواستی را برای وضعیت اقامت دائم (گرین­ کارت مشروط) یا از طریق سفارت ایالات متحده یا کنسولگری ارائه می­ دهد. گرین­ کارت مشروط برای مدت 30 تا 36 ماه صادر می­ گردد. پس از 21 ماه از زمان مشروطیت با گرین ­کارت ، متقاضی می ­تواند برای حذف شرایط ضمیمۀ گرین ­کارت ، به USCIS مراجعه کند. سپس به سرمایه ­گذار اقامت دائم غیرشرطی داده می­ شود که پس از 5 سال به اخذ تابعیت ایالات متحده خواهد انجامید.

نکته حائز اهمیت این است که شما در هنگام وارد نمودن سرمایه به آمریکا باید با همه جوانب کار آشنایی کامل داشته باشید چرا که اگر از این کار منصرف شوید مالیات بر درآمد بیشتری نسبت به افراد مقیم از شما دریافت خواهد شد.

مزایای سرمایه گذاری در آمریکا

 • گرین کارت برای سرمایه گذار و وابستگانش (به شرط آنکه فرزندان مجرد در زمان درخواست زیر 21 سال سن داشته باشند)
 • حق اقامت، اشتغال ، تحصیل و بازنشستگی در هر نقطۀ ایالات متحده آمریکا
 • دسترسی به سیستم آموزشی ایالات متحدۀ آمریکا
 • مزایای کامل به عنوان شهروند ایالات متحدۀ آمریکا
 • عدم نیاز به زبان انگلیسی برای سرمایه گذار و وابستگان
 • مبالغ سرمایه گذاری پس از اتمام پروژه عودت می شود
 • دسترسی بدون ویزا به 174 کشور جهان
 • دریافت اقامت سریع و مطمئن از ایالات متحدۀ آمریکا

مدارک لازم جهت اخذ اقامت سرمایه‌گذاری آمریکا

 • پاسپورت
 • مدارک کامل شناسایی هویتی
 • آزمایشات پزشکی
 • مدارک انتقال سرمایه
 • توافقنامه کاری مشارکت
 • مدارک اثبات تمکن مالی همچون مدارک خرید و فروش
 • عکس
 • اظهارنامه شغلی
 • ارائه طرح بیزنس قابل اجرا در کشور مقصد
 • توافقنامه‌های کاری و مشارکتی

بیشتر بخوانید: راه های رسیدن به کانادا از طریق سرمایه گذاری در کانادا

مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه ‌گذاری

برای مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه‌ گذاری روش‌های مختلفی وجود دارد که شرایط، مدت اقامت و سرمایه مورد نظر برای هر کدام متفاوت است. در برخی از روش ‌های سرمایه‌ گذاری، شما می‌توانید اقامت دائم آمریکا را به دست آورید اما در برخی موارد امکان اخذ گرین ‌کارت آمریکا وجود ندارد. 

اقامت آمریکا از طریق سرمایه‌ گذاری

اگر شخص سرمایه ‌گذار مراحل کارآفرینی و سرمایه ‌گذاری در آمریکا را با موفقیت طی کند، می‌تواند در ابتدا یک اقامت ۲ ساله مشروط دریافت کند. پس از آن، ۹۰ روز پیش از اتمام اعتبار کارت اقامت، سرمایه‌ گذار باید برای درخواست اقامت نامشروط به اداره مهاجرت آمریکا مراجعه نماید. این اقامت معمولا ۵ ساله است و پس از اتمام این دوره، متقاضی می‌تواند برای ادامه زندگی در خاک آمریکا درخواست تابعیت بدهد.

لازم به ذکر است که اخذ اقامت سرمایه گذاری آمریکا تنها درصورتی امکان‌پذیر است که در طی ۲ سال اولیه و ۵ سال ثانویه، متقاضی از قوانین مهاجرت و قوانین محلی و ایالتی تخطی نکرده باشد. علاوه بر این وضعیت شرطی سرمایه‌ گذار نیز باید در این مدت حفظ شود و او باید بر طبق قانون در مدت مذکور در خاک آمریکا حضور فیزیکی داشته باشد.

روش ‌‌های سرمایه ‌گذاری در آمریکا

شاید بپرسید بهترین سرمایه‌ گذاری در آمریکا کدام است؟ در ادامه برای پاسخ به این سوال به رایج‌ترین روش‌ های سرمایه ‌گذاری در آمریکا اشاره خواهیم کرد:

سرمایه ‌گذاری در آمریکا از طریق خرید ملک

یکی از روش‌‌های سرمایه‌گذاری، خرید ملک در آمریکا است. البته لازم به ذکر است که در این روش از سرمایه‌ گذاری، متقاضی نمی‌تواند اقامت یا اجازه کار دریافت کند. بنابراین اگر قصد دارید با خرید ملک به کشور مقصد مهاجرت کنید، بهتر است در سایر کشورها مانند اسپانیا، ترکیه، پرتغال و … ملکی را خریداری کنید.

سرمایه ‌گذاری در آمریکا از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در آمریکا از روش‌های خوب سرمایه ‌گذاری و اخذ اقامت آمریکا است؛ به این صورت شما می‌توانید به نسبت ایالتی که انتخاب می‌نمایید هزینه ثبت شرکت را پرداخت نموده و آغاز به کار نمایید. این نوع از سرمایه ‌گذاری در آمریکا به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود که با هریک از آن‌ها می‌توان گرین ‌کارت را به دست آورد:
روش مستقیم: برنامه‌ریزی برای ثبت شرکت در آمریکا بوده که با طی کردن مراحل و پروسه‌های خود انجام می‌گیرد.
روش غیرمستقیم: در این روش می‌توان فقط روی قسمتی از یک شرکت در آمریکا سرمایه‌ گذاری نمود؛ در واقع فرد سرمایه‌گذار در یکی از شرکت‌های آمریکا شریک خواهد شد.
ثبت شرکت در آمریکا توسط یک شخص خارجی صرفا در قالب شرکت با مسئولیت محدود امکان‌پذیر است. یکی از راه‌ های سرمایه‌ گذاری در آمریکا، تاسیس شرکت در ترکیه و تجارت با آمریکاست. در این روش می‌توانید با اثبات تمکن مالی و انتقال سرمایه، اقامت امریکا را از طریق سرمایه ‌گذاری به دست آورید.

سرمایه‌ گذاری در آمریکا از طریق کارآفرینی

یکی از روش ‌های سرمایه ‌گذاری در آمریکا، کارآفرینی است که از طریق آن می‌توان ویزای سرمایه‌ گذاری آمریکا را دریافت کرد.
در سرمایه‌ گذاری از طریق کارآفرینی این دو نکته را در نظر داشته باشید که لازم است سرمایه اولیه شما به مدت حداقل ۲ سال در اختیار کارآفرینان بوده و از این طریق حداقل ۱۰ نفر مشغول به کار شده باشند؛ نکته دیگر آن‌که این ۱۰ نفر نباید با فرد سرمایه‌گذار نسبتی داشته و حتما باید از شهروندان و افراد مقیم این کشور باشند.
آمریکا از نظر نرخ مصادره اموال پایین و رشد اقتصادی بالا کشور مناسبی برای سرمایه‌ گذاری می‌باشد

سرمایه ‌گذاری در آمریکا از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه ‌گذاران می‌توانند با خرید اوراث قرضه دولتی در آمریکا سرمایه‌ گذاری کنند. البته در حال حاضر به دلیل تحریم‌ها، کسانی که در ایران اقامت دارند نمی‌توانند از داخل کشور برای خرید اوراق قرضه دولتی آمریکا اقدام کنند. بنابراین سرمایه ‌گذاری از طریق این روش برای ایرانیان گزینه مناسبی نیست و منفعت اقامتی نیز در پی نخواهد داشت.

سرمایه ‌گذاری در حساب پس‌ اندازی در آمریکا

می‌توان گفت این کار بدترین نوع سرمایه ‌گذاری ‌پول شما می‌باشد زیرا در این روش شما باید سرمایه خود را تبدیل به پول کرده و آن را در یک حساب پس‌انداز قرار دهید تا پس از مدت زیادی به سوددهی برسد. با این حال می‌توان این روش را یکی از امن‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری دانست که در آن امکان بازگشت سرمایه اولیه بالاست.

دریافت مشاوره رایگاناگر تمایل به سرمایه گذاری در آمریکا را دارید میتوانید بهترین روش سرمایه گذاری متناسب با شرایط خود را با کارشناسان اینوسپات پیدا کنید.021-22012918

هزینه ویزای سرمایه گذاری آمریکا چقدر است؟

مبلغ مورد نیاز برای سرمایه ‌گذاری در آمریکا با توجه به روش انتخابی شخص متقاضی متفاوت است. یکی از روش‌ها، که بهتر از سایر روش‌های سرمایه ‌گذاری است، به ۹۰۰ هزار دلار نیاز دارد. در این روش شما می‌توانید با داشتن یک تولیدی یا کارخانه برای ویزا اقدام کنید و صرفا باید اثبات کنید که با سازمانی در آمریکا تبادل کالا دارید. این تبادل کالا باید تا ۱۰۰ هزار دلار ارزش داشته باشد. در این روش، تغییر ویزا به گرین ‌کارت چندان ساده نیست و شما باید بعد از ورود به امریکا کسب و کاری راه ‌بیاندازید تا بتوانید گرین‌کارت دریافت کنید.

ویزای همراه در سرمایه‌گذاری در آمریکا

شخص سرمایه ‌گذار می‌تواند برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود درخواست ویزای همراه دهد. در این حالت به فرزندان اجازه تحصیل و به همسر متقاضی اجازه کار داده می‌شود.

دربارۀ آمریکا

آمریکا سومین کشور بزرگ دنیا و سومین کشور پرجمعیت جهان است. 

این کشور را از لحاظ نژادی می‌توان متنوع‌ترین کشور جهان نامید. در حال حاضر آمریکا رتبه‌ی اول اقتصاد جهان را به چین واگذار کرده و خود در رتبه‌ی دوم قرار دارد. 

ایالات متحدۀ آمریکا از منظر جمعیت و وسعت خاک یکی از بزرگ­ترین کشورهای جهان است. افتخار بزرگی است که بزرگ­ترین اقتصاد جهان، قدرت نظامی و یکی از متنوع ترین جمعیت­ های جهان را در اختیار داشت. 

آمریکا یکی از پر جنب و جوش­ ترین کشورهاست که به لطف حضور فرهنگ­ ها و زبان ­های گوناگون در زمرۀ سرزنده ­ترین و شاداب­ ترین کشورها برای انجام تجارت، کار و زندگی به شمار می­رود. 

ایالت متحده آمریکا هر 4 فصل را در گوشه و کنار نواحی مختلف خود جای‌داده، از شمال با طبیعت درختان سوزنی شکل و سرد آلاسکا لذت می‌بریم و از جنوب با مناطق کویری آریزونا و آفتاب‌پرست‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنیم، در قسمت‌های شرقی این کشور مثلاً جایی مثل نیویورک که به پاییزهای زیبا معروف است از آب‌وهوای معتدل و دل‌نشینی برخوردار است. 

خلاصه که در آمریکا همه جور تنوع آب و هوایی را خواهید داشت. اقتصاد پُررونق آن طیف وسیعی از فرصت­های هیجان انگیز برای ثروت ­آفرینی را در اختیار افراد قرار می ­دهد. سالانه ایالات متحده بیش از پنج میلیون بازدیدکننده دارد که این کشور به بیش از یک میلیون متقاضی جدید برای لذت بردن از رویای آمریکایی و زندگی یک رؤیای آمریکایی حقّ اقامت اعطا می ­کند.

[kkstarratings]
سوالات متداول
[wp-faq-schema accordion=1]