عشق یک مفهوم جهانی و بدون مرز است که کانادا آن را به خوبی می‌شناسد. این کشور به ارزش‌های خانوادگی اهمیت زیادی می‌دهد. بنابراین، دولت کانادا تلاش می‌کند از طریق برنامه اسپانسرشیپ همسر امکان زندگی زوجین را در کنار یکدیگر فراهم کند. در سال‌های اخیر مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اسپانسرشیپ همسر در کانادا به یکی از روش‌های رایج برای دریافت ویزا تبدیل شده است. این طرح به شهروندان و افراد مقیم کانادا اجازه می‌دهد که همسر خود را به این کشور بیاورند.

در این طرح مهاجرتی، دولت کانادا برای اسپانسرکننده و اسپانسرشونده شرایط خاصی را اعلام کرده است. بر این اساس، صحت رابطه زوجین و توانایی مالی اسپانسر باید برای اداره مهاجرت این کشور اثبات شود. سوالات زیادی در مورد برنامه اسپانسرشیپ کانادا وجود دارد. بنابراین، تصمیم داریم در این مقاله از زوایای مختلف به این موضوع بپردازیم.

بیشتر بخوانید : شرایط و مزایای سرمایه گذاری در کانادا چیست؟

شرایط مورد نیاز برای اسپانسر شیپ همسر در کانادا چیست؟​

شرایط مورد نیاز برای اسپانسر شیپ همسر در کانادا چیست؟

اداره مهاجرت قوانین اسپانسرشیپ همسر در کانادا را مشخص می‌کند. مهم‌ترین شرایطی که در این برنامه مهاجرتی به آن‌ها اشاره شده، شامل موارد زیر است:

شرایط لازم برای اسپانسرکننده :

اسپانسر به شخصی گفته می‌شود که می‌تواند از همسر خود برای سفر به کانادا و دریافت اقامت دائم حمایت کند. با توجه به قوانین اداره مهاجرت کانادا، اسپانسرکننده باید شرایط زیر را دارا باشد:

 • سن وی بالای 18سال باشد
 • مقیم یا شهروند کانادا بوده و در زمان اسپانسر شدن در این کشور زندگی کند. اگر در کانادا زندگی نمی‌کند، در زمان صدور اقامت دائم برای همسر باید در این کشور اقامت داشته باشد.
 • سابقه زندان و جرائم سنگین نداشته باشد.
 • اعلام ورشکستگی نکرده و از کانادا اخراج نشده باشد.
 • زمانی که درخواست اسپانسر شدن را مطرح می‌کند، همسر یا شریک زندگی دیگری نداشته باشد.
 • پس از اسپانسر شدن، در صورت طلاق تا 3 سال نمی‌تواند اسپانسر همسر دیگر شود.

اسپانسرکننده باید به مدت 3 سال قادر به تامین هزینه‌های همسر خود باشد. اسپانسرکننده با ارائه تعهد ملزم به پرداخت هزینه‌های مربوط به خوراک، پوشاک و مسکن اسپانسرشونده می‌شود. همچنین متعهد می‌شود که اسپانسرشونده برای تامین هزینه‌های زندگی از دولت کانادا درخواست کمک نخواهد کرد. در صورتیکه این اتفاق رخ دهد، اسپانسر باید تمام هزینه‌ها را به دولت بازگرداند. علاوه بر این، یک قرارداد بین اسپانسرکننده و اسپانسرشونده امضا می‌شود. این قرارداد به دولت کانادا این اطمینان را می‌دهد که دو طرف نسبت به مسئولیت‌های خود آگاه هستند.

بیشتر بخوانید : بهترین مکان ها برای خرید خانه در کانادا کجاست؟

شرایط لازم برای اسپانسرشونده :

اسپانسرشونده برای اخذ اقامت کانادا از طریق برنامه اسپانسرشیپ همسر باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • حداقل 18 سال سن داشته باشد. اگر یکی یا هر دو همسر زیر 18 سال باشند، باید تا 18 سالگی صبر کنند.
 • سابقه کیفری نداشته باشد.
 • معاینات پزشکی را گذرانده باشد.
 • در صورت طلاق، تا 5 سال اسپانسرشونده نمی‌تواند اسپانسر فرد دیگری شود.

مفهوم همسر در کانادا با ایران تفاوت دارد. در ایران به افرادی که به طور قانونی با هم ازدواج می‌کنند، همسر گفته می‌شود. اما در کانادا همسر می‌تواند هم‌جنس یا از جنس مخالف باشد. بر این اساس، در این کشور همسر شامل یکی از گروه‌های زیر می‌شود:

 • همسر قانونی Legally Married: شما و همسرتان به طور رسمی با هم ازدواج کرده‌اید. این ازدواج باید در کشور مبدا و در کانادا به رسمیت شناخته شود. البته ازدواج‌هایی وجود دارد که در کانادا به رسمیت شناخته می‎شوند، اما در بعضی کشورها قانونی نیستند. این نوع ازدواج‌ها استثنا محسوب می‌شوند.
 • شریک زندگی Common-Law Partner: شخصی که با او به طور قانونی ازدواج نکرده‌اید، اما مانند همسر شما است و بیش از یک سال از زندگی مشترک شما می‌گذرد.
 • شریک زندگی Conjugal Partner: شخصی که حداقل یک سال با او روابط زناشویی داشته‌اید، اما به دلایل موجه مثل مهاجرت یا تعصبات مذهبی نتوانسته‌اید زندگی مشترک خود را آغاز کنید.

برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اسپانسرشیپ همسر چه مدارکی لازم است؟

یکی از مهم‌ترین مدارکی که باید برای استفاده از برنامه اسپانسرشیپ ارائه دهید، مدارک مربوط به ازدواج است. شما باید ثابت کنید که ازدواج شما واقعی بوده و هدف از آن فقط گرفتن اقامت دائم کانادا نیست. برای این کار ممکن است به مصاحبه با افسر ویزا نیاز باشد. همچنین ممکن است ملزم به ارائه مدارکی برای اثبات رابطه خود باشید. این مدارک می‌تواند در مورد موضوعات زیر باشد:

 • دارایی‌های مشترک
 • سفرهای مشترک
 • ماه عسل
 • کارت دعوت عروسی
 • عکس‌های عروسی
 • ملاقات با والدین همسر

روند مهاجرت به کانادا با برنامه اسپانسرشیپ همسر چه مدت طول می‌کشد؟

یکی از سوالات رایجی که افراد می‌پرسند این است که چقدر طول می کشد از طریق برنامه اسپانسرشیپ به کانادا مهاجرت کنند. حقیقت آن است که زمان لازم برای به نتیجه رسیدن این طرح از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به عبارت دیگر، محل درخواست ویزا و شرایط خاص شما می‌تواند در این زمینه نقش تعیین‌کننده داشته باشد. با این حال، به طور کلی باید حدود 12 ماه زمان برای انجام این کار در نظر بگیرید.

کلام پایانی

برنامه اسپانسرشیپ همسر در کانادا مهاجرت را برای زوجینی که یکی از آن‌ها مقیم یا شهروند این کشور است، آسان می‌کند. به طوریکه سالانه افراد زیادی از طریق برنامه اسپانسرشیپ کانادا به همسر خود در این کشور می‌پیوندند. در این طرح مهاجرتی، شخصی که در کانادا زندگی می‌کند، از همسر خود برای مهاجرت به این کشور حمایت می‌کند.
دولت کانادا تصمیم دارد طی 2 سال آینده هر سال 70 هزار همسر و فرزند را به هم پیوند دهد. مهم نیست که شما و همسرتان در کدام نقطه از جهان سکونت دارید. اگر بالای 18 سال باشید و شرایط شما به عنوان اسپانسرکننده و اسپانسرشونده توسط اداره مهاجرت کانادا تائید شود، می‌توانید در این کشور و در کنار هم زندگی کنید.

[kkstarratings]

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.