کشور یونان یکی از کشور‌های اروپایی است که از کشورهای حوزه شینگن محسوب می‌شود. در رتبه بندی گران‌ترین کشور‌های دنیا، یونان رتبه سی و هفتم را دارد. رتبه بندی هزینه‌ های زندگی در یونان بعد از کشور قبرس و امارات متحده عربی و قبل از دو کشور اسلوونی و اسپانیا می‌باشد. در این مطلب در رابطه با هزینه زندگی در شهرهای یونان، هزینه اجاره و خرید ملک در یونان ، هزینه های پزشکی، هزینه زندگی دانشجویی باهم صحبت میکنیم.

زندگی در اروپا و دریافت اقامت یونان آرزوی بسیاری از افراد است. برخی از افراد به دلیل شرایط سخت دریافت اقامت، کمتر به این موضوع فکر می‌کنند و در واقع هیچ تلاشی برای به وقوع پیوستن این رویا انجام نمی‌دهند. دریافت اقامت یونان از مزایای بسیاری برخوردار است که در ادامه به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:

  • بدون نیاز به ویزا به راحتی می‌توان به دیگر کشورهای اروپایی عضو اتحادیه شینگن مسافرت کرد.
  • فردی که اقامت بگیرد، همراه با خانواده می‌تواند در تمام کشور‌های حوزه شینگن تحصیل کند.
  • هزینه‌های زندگی در یونان نسبت به سایر کشور‌های اروپایی کمتر است.
  • به راحتی می‌توانید به ویزای طلایی اروپا با کمترین هزینه دست پیدا کنید. برای دریافت اقامت در یونان روش‌ها و راه‌های بسیاری وجود دارد که خود بحثی جدا می‌باشد.

دلایل بررسی هزینه‌ های زندگی در یونان

از آنجایی که متقاضیان بسیاری برای مهاجرت به این کشور علاقه مند هستند، اطلاع از هزینه‌ها مهم شده است. زمانی که از هزینه‌ها اطلاع داشته باشید، به راحتی می‌توانید از امور زندگی در آنجا آگاه شوید. سپس می‌توانید میزان حقوق را با هزینه‌های زندگی مقایسه کنید و مقرون به صرفه بودن آن را مورد بررسی قرار دهید. از سمتی وقتی از هزینه‌ها مطلع باشید، می‌توانید شرایط مهاجرت را مورد مقایسه قرار دهید و اگر به نظرتان مشکلی نداشت، مهاجرت را انجام دهید. همچنین دقیق‌تر به بررسی زندگی در یونان پرداخته‌‌اید که می‌تواند برای‌تان موثر واقع شود. همچنین با اطلاع کامل از هزینه‌ها، اگر به مشکل مالی بر بخورید، به راحتی می‌توانید آن را برطرف کنید.

هزینه های مواد غذایی در یونان

بیشتر بخوانید: شرایط و مراحل خرید خانه در کانادا

هزینه‌ های زندگی در شهر‌های یونان

برای اینکه بتوان هزینه زندگی در یونان را محاسبه کرد، ابتدا باید هزینه‌ها را در شهر‌های مختلف مورد بررسی قرار دهید چرا که هزینه‌های زندگی در هر شهر با یکدیگر متفاوت است.

اگر پایتخت یونان یعنی شهر آتن را در نظر بگیریم، بدون در نظر گرفتن اجازه خانه، برای یک خانواده چهار نفره، میانگین ماهیانه هزینه زندگی، 2.153 یورو خواهد بود. اما برای یک فرد مجرد، بدون در نظر گرفتن اجازه خانه این هزینه به ۶۱۹ یورو تغییر پیدا می‌کند.

پاترا از دیگر شهر‌های معروف یونان است. اگر بخواهید با شرایط زندگی در آتن، هزینه‌های زندگی در این شهر را هم حساب کنیم، برای خانواده چهار نفره، 2.066 یورو و برای یک فرد مجرد ۶۰۹ یوور خواهد بود.

در شهر هراکلیون هزینه‌ها برای خانواده چهار نفره 2.175 یورو و برای فرد مجرد ۶۱۱ یورو می‌باشد.

هزینه‌ های مسکن در یونان

همانطور که می‌دانید، هزینه‌های مسکن از مهم‌ترین موضوعاتی است که در هر کشوری، مورد توجه قرار می‌گیرد. برای مثال اگر در شهر آتن بخواهید خانه‌‌ای یک خوابه اجاره کنید، بسته به مکان قرار گیری ملک، اجازه ماهیانه بین ۲۵۰ یورو تا ۶۰۰ یورو می‌باشد. اما اگر در همین موقعیت بخواهید خانه‌‌ای سه خوابه اجاره کنید، باید بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو اجاره ماهیانه بدهید.

اما مثال دیگر، هزینه هایِ مسکن در شهر پاترا است. یک خانه یک خوابه در شهر پاترا باز هم با توجه به موقعیت قرار گیری بین ۱۴۰ یورو تا ۳۵۰ یورو است. اجاره ماهیانه یک خانه سه خوابه در شهر پاترا، بین ۳۰۰ یورو تا ۵۶۰ یورو می‌باشد.

متوجه شدید که مکان قرار گیری ملک چقدر بر روی هزینه‌ های زندگی در یونان موثر است.

اما برای خریداری ملک در یونان فرد متقاضی باید پرس و جو کند و بداند قیمت هر متر مربع آپارتمان در کشور یونان چقدر است و با دقت بهترین و به صرفه‌ترین آن را خریداری کند.

بیشتر بخوانید: هزینه های خرید آپارتمان در استانبول چقدر است؟

هزینه‌ های پزشکی در یونان

هر فردی در زندگی نیاز به پزشک دارد که خود هزینه‌هایی در بر می‌گیرد. هزینه‌های پزشکی در یونان از موضوعات مهم در هزینه‌های زندگی در یونان است. در یونان شرایط هزینه‌های پزشکی به دو صورت است:

  • آن دسته از افراد که از سیستم بهداشت عمومی و دولتی استفاده می‌کنند.
  • آن دسته از افراد که از بیمه‌های خصوصی استفاده می‌کنند.

فردی که زیر نظر دسته اول یعنی بهداشت عمومی است، ویزیت رایگان یا حداکثر ده یورو دارد. اما فردی که زیر نظر دسته دوم یعنی بیمه خصوصی است، باید بین ۶۰ تا ۱۵۰ یورو هزینه ویزیت پزشک خصوصی بدهد. سطح پوشش بیمه‌ها نیز هزینه‌های مختلفی را شامل می‌شوند. برای مثال بیمه‌های خصوصی سالیانه ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو است. اکثر افراد در یونان از این بیمه استفاده می‌کنند.

هزینه زندگی دانشجویی در یونان

دانشجویانی که به تحصیل در یونان علاقه مند هستند باید از هزینه زندگی در یونان ۲۰۲۱ آگاه باشند. یکی از کشور‌های ارزان برای تحصیل دانشجویان، یونان است. به طور کلی می‌توان گفت هزینه ماهیانه برای دانشجو‌ها در یونان بین ۴۵۰ تا ۷۵۰ یورو است. اما استثنایی که وجود دارد این است که این هزینه‌ها بسته به مکان اقامت متفاوت خواهد بود.

هزینه اسکان برای یک دانشجو ماهانه بین ۲۰۰ تا ۴۵۰ یورو است. هزینه مواد غذایی برای یک دانشجو ماهانه حدود ۲۰۰ یورو است. هزینه حمل و نقل و رفت بر گشت به دانشگاه با کارت دانشجویی ماهانه 32 یورو است. سایر هزینه‌های اضافی همچون سرگرمی، وسایل تحصیل، بیرون رفتن و… بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو خواهد بود.

ارز کشور یونان

ارز رایج در کشور یونان یورو با علامت اختصاری € است.

$۱۰۰۰ (دلار) برابر با €۹۸۷ (یورو) می‌باشد.

£۱۰۰۰ (پوند) برابر با €۱۱۳۹ (یورو) است. در بین ارز‌های جهان، یورو از ارزش بالایی برخوردار است. افرادی که می‌خواهند اقامت بگیرند، می توانند به عنوان پشتوانه ارز را خریداری کنند.

[kkstarratings]

درباره این نویسنده: