اگر قصد مقایسه خرید خودرو در ترکیه را با سایر کشورها دارید، قطعاً با تفاوت های قابل توجهی مواجه خواهید شد. گرچه ترکیه سیستم بزرگ و وسیع حمل و نقل در اختیار دارد و مجهز به ویژگی های متمایزی است، اما بیشتر مردم خودروی شخصی را ترجیح می دهند. جالب اینجاست که خرید خودرو در ترکیه به اندازه سایر کشورها دشوار یا غیرممکن نیست، البته هزینه های تعمیر خودرو تا حدودی بالاست.

برندهای بسیار متنوعی از تولیدکنندگان اروپایی، آسیایی و آمریکایی در بازار ترکیه حضور دارند. رنو، فیات، فولکس واگن، فورد، تویوتا و هیوندای جزء محبوب ترین و پرفروش ترین برندهای فعال در ترکیه محسوب می شوند. قیمت های پایین منجر به ایجاد خط تولید خودرو برای تعدادی از برندهای بزرگ از جمله رینالت، فیات و سایرین در ترکیه شده است.

اکثر خودروهای ترکیه از سوخت دیزلی استفاده می کنند. ترکیه به دلیل آنکه یکی از کشورهای وارد کننده سوخت است، بیشتر از خودروهای دیزلی استفاده می کند تا بنزینی. البته باید بدانید که قیمت خودروهای دیزلی به مراتب بالاتر از قیمت خودروهای بنزینی است.

خرید خودرو در ترکیه برای شهروندان خارجی

خرید خودرو برای شهروندان ترکی گران تر از شهروندان خارجی ساکن در ترکیه است. زیرا شهروندان خارجی ساکن ترکیه از پرداخت مالیات معاف هستند. در حقیقت، دولت ترکیه قوانینی را وضع کرده که خرید خودرو برای شهروندان خارجی ساکن در ترکیه را بدون پرداخت مالیات، آسان تر می نماید.

بیشتر بخوانید : شرایط و مراحل خرید ملک در اسپانیا

خرید خودرو در ترکیه برای شهروندان خارجی

خرید مستقیم خودرو از تولیدکنندگان

همانطور که گفته شد شرکت های تولید کننده معروف دنیا در ترکیه فعالیت دارند. به همین دلیل، خیلی راحت امکان خرید از شرکت برایتان فراهم است. البته باید بدانید که هیچ محدودیتی در انتخاب مدل های خودرو وجود ندارد. بعد از بازدید شخصی از شرکت و انتخاب مدل مورد نظر، هزینه خودرو را پرداخت می کنید و سپس می توانید درخواست پلاک بدهید.

خرید خودروی کارکرده در ترکیه

بازار بزرگ و گزینه های فراوانی برای خرید خودروهای کارکرده در ترکیه وجود دارد. یعنی خیلی از مردم به جای خرید مستقیم خودروی نو از شرکت، ترجیح می دهند تا خودروی کارکرده خریداری کنند که قیمت پایین تر می تواند اصلی ترین علت این انتخاب باشد. بعد از توافق بر سر قیمت خودرو، حتماً از کارشناس بخواهید تا خودرو را بررسی کند و حتماً گواهی تاییدیه کارشناس دریافت کنید.

در ترکیه از وبسایت های مختلفی می توانید برای خرید خودروی کارکرده استفاده کنید. همچنین قیمت های بروز برای همه نوع خودرو در سایت ها قرار دارد که می توان به چند سایت معروف اشاره کرد:

ثبت خودرو در ترکیه چگونه است؟

اگر شهروند ترکیه باشید یا مجوز اقامت بلند مدت در ترکیه را دارید، یا حتی اگر اقامت تان یکساله باشد، برای ثبت خودرویی که به نام خود خریدید باید به دفتر اسناد رسمی بروید. اگر با زبان ترکیه آشنایی ندارید، مترجم رسمی ترکی در دفتر اسناد رسمی حضور دارد تا به شما کمک کند. دقت کنید که حدود 250TL باید هزینه ترجمه و ثبت پرداخت کنید. همچنین فروشنده هزینه های خودرو از جمله جریمه و مالیات را پرداخت می کند و به صورت تسویه شده خودرو را به نام شما انتقال می دهد.

بعد از پرداخت، سند وسیله نقلیه و کارت خودرو به شما داده می شود. در این مدت، یک ماه فرصت برای دریافت پلاک دارید. بعد از ثبت در دفتر اسناد رسمی، باید درخواست بیمه دهید.

درخواست پلاک از طریق پلیس و با ارجاع به ایستگاه پلیس انجام می شود. در ایستگاه پلیس حدود 10 TL هزینه پرداخت می کنید. اگر از طریق وبسایت درخواست دهید، باید تب Rando را انتخاب کنید تا زمان و تاریخ اعلامی برای مراجعه به ایستگاه پلیس را مشاهده کنید.

ثبت خودرو در ترکیه

بیشتر بخوانید : شرایط و مراحل خرید ملک در فرانسه

نکات مهم خرید خودرو در ترکیه

قیمت خودروهای دیزلی بیشتر از خودروهای بنزینی است، البته باید بدانید که قیمت سوخت خیلی بالاست.

اگر به عنوان شهروند خارجی قصد خرید خودرو دارید، توصیه می شود خودرو دارای پلاک خریداری کنید، زیرا خودرو با پلاک خارجی را تنها می توانید به شهروندان سایر کشورها بفروشید، یعنی اگر خودرویی با پلاک شهروند خارجی دریافت کنید، هنگام فروش نمی توانید آن را به شهروند ترکیه بفروشید.

حتماً مبلغ خرید خودرو را در دفتر اسناد رسمی به امانت بگذارید و پس از انتقال خودرو به شما، مبلغ را پرداخت نمایید. بهتر است این پول را از طریق حساب بانکی انتقال داده و اسناد آن را در اختیار فروشنده بگذارید (بنابراین توصیه می شود که در ترکیه یک حساب باز کنید).

بلافاصله بعد از خرید خودرو، درخواست بیمه بدهید.

اگر می خواهید خودروی کار کرده بخرید، معاینات فنی را قبل از هر اقدامی، انجام دهید. شرکت هایی در ترکیه هستند که کار کارشناسی را با قیمت پایینی انجام می دهند، مثل شرکت Xperitz

خودرو یکی از صادرات اصلی ترکیه به اروپاست، بنابراین با اطمینان در ترکیه خودرو بخرید.

مالیات خودرو در ترکیه به صورت سالانه از مالک گرفته می شود که بستگی به متغیرهایی از جمله اندازه سیلندر، مدل خودرو و غیره دارد.

در ترکیه بیمه شخص ثالث اجباری و بیمه بدنه اختیاری است.

دو نکته مهم بعد از خرید خودرو در ترکیه

بیمه

نهایتاً ظرف 15 روز بعد از خرید خودرو، فرصت دارید خودرو را بیمه کنید. چون بیمه قبلی خودرو به محض فروش فسخ می شود، بیمه را باید مجدداً ثبت نام کنید. توصیه می شود در سریع ترین زمان ممکن بعد از خرید خودرو نسبت به بیمه آن اقدام کنید و لحظه ای درنگ نکنید.

شماره

بعد از دریافت اسناد و کارت خودرو، یک ماه برای پلاک کردن وقت دارید. ابتدا از طریق سایت www.trafik.gov.tr درخواست زمان مصاحبه بدهید، سپس همراه با آدرس، شماره مالیات و پاسپورت به نزدیک ترین دپارتمان پلیس مرکزی بروید، و درخواست پلاک بدهید. پلاک از Ma تا Mz می باشد که نشان دهنده شهروندان خارجی در ترکیه است.

دو نکته مهم بعد از خرید خودرو در ترکیه

خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه برای شهروندان خارجی

ترکیه اخیراً قوانین مهمی درباره خارجی ها برای خرید خودرو وضع نموده و طبق این قوانین خرید خودرو برای شهروندان خارجی معاف از مالیات است و به همین دلیل خودرو را با قیمت کمتری خریداری می کنند. بنابراین به عنوان شهروند خارجی، خودرویی ارزان تر از خود شهروندان ترکیه، خواهید خرید.

برای بهره مندی از این قوانین، به اطلاعاتی در خصوص مهاجرت به ترکیه یا اقامت در ترکیه و اثبات زندگی در استانبول یا ترکیه نیاز دارید. همچنین می توانید با ثبت شرکت اطلاعات لازم برای خرید خودرو یا خرید ملک در ترکیه را اثبات نمایید. 

[kkstarratings]

درباره این نویسنده: