همچون اکثر کشورهای اروپایی یونان نیز به شدت تحت تأثیر بحران اقتصادی سال 2007 قرار گرفت. پس از بحران، قیمت املاک و مستغلات سقوط کرد و در طی چند ماه بیش از 45 درصد از ارزش خود را از دست داد. با گذشت بیش از 10 سال، قیمت خانه در یونان یونان هنوز به سطح قبل از بحران بازنگشته، البته به جز در مناطق بسیار توریستی نظیر آتن، سانتورینی یا میکونوس.به همین دلیل دولت با ارائه گلدن ویزای یونان بسته محرک مالی برای خرید ملک در یونان ایجاد نمود. 

بسیاری از سرمایه­ گذاران خارجی که با چشم­ اندازها و مناظر باشکوه، آب و هوای خوش این اقلیم در برابر این بازار جذاب املاک و مستغلات یونان اغوا شده­ اند، خانۀ دوم خود را با خرید ویلا در یونان و کنار دریا یا برای خرید و یا برای ساخت انتخاب کرده اند. اگر شما هم آرزو دارید خرید ملک در کشور یونان را تجربه کنید، در این مجال به چند نکته برای شروع فرآیند خرید ملک در این کشور اشاره خواهیم کرد.

نکات مهم قبل از خرید ملک در یونان

  • کشور یونان با ۵ هزار سال تمدن، یکی از مهم‌ترین کشورهای اروپایی به حساب می‌آید که دارای فرهنگ و ادبیاتی غنی بوده و بناهای تاریخی آن شهرت جهانی دارد.
  • اقامت در یونان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی از نظر هزینه‌های زندگی در سطح پایین‌تری است. همچنین غذاهای یونانی بسیار سالم و دارای تنوع زیاد بوده و مردم آن از نظر ذائقه بسیار به مردم ایران شباهت دارند.
  • یونان حدود ۱۷ هزار کیلومتر خط ساحلی داشته که همه آن‌ها از سواحل دریای مدیترانه هستند. این کشور آفتابی مردمی خونگرم داشته که با وجود ارزان بودن ملک نسبت به دیگر کشورهای اروپایی آمادگی خوبی جهت پذیرش سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد نموده است.
  • یونان از کشورهای اتحادیه اروپا و عضو منطقه یورو بوده و بر اساس قوانین آن اداره می‌گردد؛ بنابراین حقوق مالکیت در آن به خوبی رعایت می‌شود و کشور بسیار امنی جهت سرمایه‌ گذاری است.
  • پس از خرید خانه در یونان، اقامت موقت یک ساله اروپا به فرد داده می‌شود؛ با گذشت ۵ سال اگر فرد خلافی مرتکب نشده و ملک موردنظر را نفروخته باشد اقامت دائم اروپا را اخذ می‌نماید. بنابراین رسیدن به اقامت دائم اروپا با خرید ملک یونان کار ساده‌ای می‌باشد که با استفاده از آن می‌توان از امکانات تمامی کشورهای حوزه شنگن بهره برد. یونان همچنین نزدیک‌ترین کشور به ایران در میان کشورهای حوزه شینگن می‌باشد.
  • یکی از عوامل بسیار مثبت برای خرید ملک در کشور یونان حجم بالای توریست به این کشور است که روز‌به‌روز به تعداد ورود افراد خارجی به آن افزوده می‌شود؛ به دلیل این محبوبیت یونان می‌تواند مقصد بسیار خوبی برای خرید ملک و اجاره دادن آن به مسافران باشد.
  • افرایش سالانه تولید ناخالص ملی از دیگر عوامل خرید ملک در یونان بوده که خود باعث روند رو‌به رشد این کشور گشته است.
  • اجباری نبودن شرط حضور در یونان نیز از مزیت‌های بسیار خوب خرید ملک در این کشور بوده که اکثر کشورهای اروپایی از آن بی‌بهره‌اند؛ بنابراین شما می‌توانید تنها ملکی را خریداری نموده و پس از اجاره دادن آن در کشور خودتان یا هر کشور دیگر زندگی کنید.

مزایای خرید ملک در یونان

خرید خانه در یونان مزایای ویژه‌ای دارد که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

ارزانترین کشور برای دریافت گلدن ویزا در اروپا:

متقاضیان دریافت گلدن‌ویزا در یونان می‌توانند با سرمایه‌گذاری 250.000 یورویی به اقامت این کشور دست پیدا کنند. عددی که پایین‌ترین قیمت برای دریافت گلدن‌ویزا در قاره اروپاست. در دیگر کشورهای اروپایی که الگوی گلدن ‌ویزا را به مهاجرین ارائه می‌دهند، این عدد دست‌کم به میزان صد هزار یورو بالاتر بوده و می‌بایست سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود.

افزایش مناسب در قیمت املاک:

میزان افزایش قیمت املاک در بسیاری از مناطق اروپا رشد کمی را در سال تجربه می‌کند، اما در برخی از مناطق یونان قیمت املاک هرساله رشد چشم‌گیر و قابل توجهی دارند. به طوری که اگر محل خرید ملک درست و هوشمندانه انتخاب شود، تا سالی 30 درصد رشد قیمت برای ملک در دسترس است. این رشد به دلیل شرایط اقتصادی یونان است و در کمتر نقطه‌ای از قاره اروپا امکان‌پذیر است و به این معنی است که خرید خانه در یونان نه‌تنها به عنوان یک راهِ مهاجرتی، بلکه یک راه بسیار مناسب برای سرمایه‌گذاری و افزایش دارایی‌هاست.

امکان همراه کردن فرزندان و والدین متقاضی و همسرِ متقاضی:

یونان این امکان را به دارندگان گلدن‌ویزا ارائه می‌دهد تا در شرایطی خاص پدر و مادر و فرزندانِ خود و پدر و مادرِ همسر را به پرونده خود اضافه کرده و برای آنها نیز اقامت دریافت کند. این شرایط باید به گونه‌ای باشد که وابستگیِ مالی، جانی یا … این افراد به فردِ متقاضی مسجل شود. اگر این شرایط برای شما وجود دارد می‌توانید تمام این وابستگان را به خود ملحق کرده و از این امکان استفاده کنید.

خرید ملک در یونان

مراحل خرید ملک در یونان

هر فرد خارجی می ­تواند در یونان صاحب خانه شود. این کشور هیچ محدودیتی بر روی خرید ملک اعمال نمی ­کند. برعکس، اتباع کشورهای غیر اتحادیۀ اروپا می توانند حتی از گلدن ویزا بهره­ مند شوند به شرطی­ که حداقل میزان سرمایه گذاری در املاک و مستغلات از سوی آنها 250،000 یورو باشد. این اجازۀ اقامت پنج­ ساله قابل تمدید است و به خانوادۀ سرمایه ­گذار نیز (والدین و فرزندان) تعمیم ­پذیر است. پس از 7 سال اقامت، فرد می­ تواند برای اخذ گذرنامۀ یونانی و تابعیت این کشور اقدام کند.

اکیداً توصیه می ­شود که هنگام خرید ملک در یونان با یک وکیل متخصص کارتان را پیش ببرید. 

در یونان از ثبت اراضی خبری نیست (به جز در چند شهر از جمله آتن)، بنابراین لازم است قبل از امضای هرگونه قرارداد یا قولنامۀ فروش، از خدمات تخصصی یک مشاور حقوقی یا وکیل خِبره بهره ­مند شوید. بدین ترتیب وکیل یا مشاور حقوقی شما می ­تواند عناوین سند، پروانۀ ساخت، مساحت، قابلیت ساخت زمین و دیگر جزئیات فنی و حقوقی آن را بررسی کند. به همین ترتیب، توصیه می­ شود از یک حسابدار ، دفتر اسناد رسمی (اغلب توسط فروشنده انتخاب می­ شود) و حتی نقشه­ بردار کمک بگیرید تا مطمئن شود که همۀ اصول ساختمانی اجراشده در ملک­تان منطبق بر آئین­ نامه­ های ساختمانی و قوانین مربوطه می ­باشد.

شما برای خرید ملک در کشور یونان باید شمارۀ ثبت مالیات غیرمقیم (AFM) و کدهای دسترسی به سیستم «TAXIS» را اخذ کنید. این سیستم انجام تعهدات گزارشگری خود (از جمله پرداخت مالیات مسکن) را ممکن می ­سازد. همچنین توصیه می­ شود یک حساب بانکی در یونان افتتاح کنید، که امور نقل و انتقالات مالی و امور مالیاتی مربوط به مالکیت ملک­تان را تسهیل کند.

هنگام امضای قولنامۀ فروش، رسم بر این است که «پیش ­پرداخت» بدهید و مهلتی را برای امضای قرارداد فروش تعیین کنید. با این حال، باید توجه داشته باشید که مبلغ پرداختی از منظر قانونی متضمن فروش قطعی نیست. برای نهایی کردن فروش، مالک باید تعدادی اسناد مشخص (گواهی مالیات، گواهی عملکرد انرژی و غیره) ارائه دهد. انتقال مالکیت در انتها در دفتر اسناد رسمی صورت می­ گیرد. 

حضور مترجم در جلسۀ امضای سند برای افرادی که به زبان یونانی صحبت نمی کنند اجباری است. هنگامی که نقل و انتقال وجه قرارداد با کمک وکیل انجام شد، مالک جدید باید اظهارنامۀ مالکیت را ظرف یک ماه پس از تاریخ خرید (اظهارنامۀ E9) ثبت کند. اینوسپات به تمامی روند خرید ملک در کشور یونان آگاه بوده و در مسیر خرید ملک در یونان پشتیبان شماست.

اقامت یونان از طریق خرید ملک

یکی از راه‌های مهاجرت که در سال‌های اخیر توسط چند کشور ارائه شده دریافت اقامت از طریق سرمایه‌ گذاری در بازار املاک و یا همان گلدن ‌ویزا است. 

در این الگو هر فرد می‌تواند با خرید خانه در این کشورها و با رعایت حداقل عدد لازم برای این کار اقامت آن کشور را دریافت نماید. یکی از این کشورها یونان است که امکان مهاجرت به یونان از طریق خرید ملک را فراهم کرده است. یونان با توجه به جذابیت‌های توریستی خود از منظرهای طبیعی و تاریخی توانسته بخشی از علاقه‌مندان به ویزای طلایی را به سمت خود جلب کند. 

اخذ اقامت یونان با خرید ملک فرآیند مشخص و بی‌دغدغه‌ای دارد که هر کس با رعایت شرایط ذکر شده در قوانین می‌تواند اقامت یونان را به دست آورده و حتی پس از حضور در این کشور به میزان لازم، پاسپورت یونان با خرید ملک را نیز به دست آورد.

بیشتر بخوانید : 11 مرحله برای خرید ملک در ترکیه

هزینه های خرید ملک در یونان

صاحبِ خانه شدن در یونان هزینه ­های زیادی دارد. هزینه­ های مالکیت که شامل مالیات و هزینه­ های دفاتر اسناد رسمی است، به ندرت از درصد ارزش خانه فراتر می­ رود. کارمزد بنگاه معاملات املاک که توسط خریدار پرداخت می­ شود، به طور کلی به ۳٪ قیمت فروش ملک می­ رسد در حالی­که هزینه ­های انتقال سند حدود 3٪ ارزش ملک است. هزینه­ های حقوقی متغیر است اما عمدتاً بین 5/۲٪ تا 5٪ از ارزش ملک می­ باشد.

هنگامی که صاحب خانه شدید، باید برخی مالیات­ های مرتبط مانند مالیات بر دارایی را پرداخت کنید. مالیات بر املاک با توجه به قیمت ملک مورد نظر ارزیابی می شود. بنابراین، این نرخ برای ملک بالای 200،000 یورو 10/0٪ است. 15/0٪ برای ملک بیش از 300،000 یورو ؛ 25/0٪ برای ملک بالای 400،000 یورو ، سپس 35/0٪ برای ملک بالای 500،000 یورو و …. برای املاک 2 میلیون یورویی 10/1٪ است. اگر ارزش ملک بالاتر از این رقم باشد، مالیات بر دارایی اعمال شده 15/1٪ است.

یک مالک خارجی که کشورش با یونان معاهده داشته باشد (مانند فرانسه) مشمول مالیات مضاعف نمی ­شود. به این ترتیب، یک فرد فرانسوی مجبور نیست املاک خود را به سازمان مالیات فرانسه اعلام کند (مگر اینکه مشمول IFI (مالیات بر دارایی املاک و مستغلات) باشد). درآمد حاصل از املاک وی در یونان در یونان مشمول مالیات می­ شود.

قیمت ملک در یونان

قیمت ملک در یونان چقدر است؟

طبیعتا و مانند تمامی بازارهای دنیا قیمت ملک در یونان نیز متغیر بوده و امکان خرید ملک در بازه‌های قیمتی مختلف وجود دارد. 

بسته به شهر انتخاب‌شده برای خرید ملک، محله‌ای که انتخاب می‌شود، قدمت خانه بسیاری عوامل دیگر که برای یک ملک صادق است قیمت ملک در یونان نیز تغییر می‌کند. 

با توجه به این موارد در یونان و با توجه به شرایط اقتصادی آن، قیمت املاک از حدود 100.000 یورو شروع شده و تا چندین میلیون دلار بالا می‌رود. اما اگر قصد دریافت گلدن ویزا و دریافت اقامت یونان را داشته باشید کافی است ملک خریداری شده توسط شما بالای 250.000 یورو قیمت داشته باشد. 

به عبارتی املاک کمتر از این مبلغ برای دریافت اقامت مناسب نیست و اعداد خیلی بالاتر نیز برای دریافت اقامت الزام ندارد. هرچند که هرچه قیمت ملکِ خریداری‌شده بالاتر باشد می‌تواند شانس اخذ اقامت یونان با خرید ملک را افزایش دهد، اما الزامی برای این کار وجود ندارد.

نام شهر قیمت آپارتمان در مراکز شهر یونان (مترمربع به یورو) 2021
آتن 1450-3500
کورفو 1000-1500
کرت 1600
تسالونیکی 1350-2500

اجاره خانه در یونان

سرمایه ­گذاری اجاره ­ای در یونان انتخاب بسیار جالبی است، خصوصاً اگر تصمیم به سرمایه ­گذاری در مناطق توریستی مانند سیکلاد (به ویژه سانتورینی و میکونوس)، کرت، رودس یا پورتو هلی را داشته باشید. بازده سرمایه ­گذاری اجاره­ ای در یونان بین ۶ تا ۸ درصد در نوسان است.

با این حال، اگر شما در یونان کسب درآمد می­ کنید و به ویژه درآمد شما از محل املاک و مستغلات عایدتان می­ شود، باید مالیات بر درآمد افراد غیر مقیم را پرداخت کنید. بنابراین، سالانه، ارائۀ اظهارنامۀ مالیاتی E1 واجب ­الاجراست. درآمد املاک تا 12،000 یورو ، مشمول 15٪  مالیات،  بین 12،000 تا 35،000 یورو، 35٪، وبرای درآمد سالانۀ رهن و اجارۀ ملک بیش از 35،000 یورو، مشمول 45٪  مالیات می­ شود.

اگر مدت زمان اجاره بیش از 90 روز در سال و بیش از 60 روز در جزایری با جمعیتی کمتر از 10 هزار نفر نباشد، درآمد حاصل از اجارۀ ویلاها و خانه­ های تعطیلاتی مشمول مالیات نمیشود. اجاره برای مدت طولانی­ تر هم امکان­پذیر است اما اگر درآمد به 12000 یورو در سال برسد، مالک مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود.

این مهم از آنجا برای شما مهم خواهد شد که بسیاری از مشتریان به دنبال خرید ملک در یونان و سپس کسب درآمد از طریق اجاره آن هستند. اینوسپات همچنین به مشتریانش در مراحل پس از خرید؛ و برای کسب درآمد بیشتر از طریق  مدیریت سرمایه یاری می‌رساند.

 

مهم‌ترین مناطق کشور یونان برای خرید ملک

کرت

جزایر کرت از جمله جزایر جنوبی یونان می‌باشد که به عنوان بزرگ‌ترین، پرجمعیت‌ترین و پرطرفدارترین مناطق این کشور جهت خرید ملک و سرمایه‌گذادی می‌باشد. این جزایر با سواحل بسیار زیبا دارای قدمت ۴۰۰۰ هزار ساله هستند و از نظر وسعت با حدی بوده که هنوز مناطق دست‌نخورده و خالی از سکنه زیادی برای زندگی در آن‌ها وجود دارد. جزایر کرت دو فرودگاه بین‌المللی داشته و تمامی امکانات لازم جهت یک زندگی مدرن را دارا می‌باشد.

جزایر اژه

اژه جزایر منطقه کوهستانی بوده که کمتر مناظر بی‌نظیری در کل دنیا را با نمایش می‌گذارد؛ این منطقه مشتمل از سواحل لسبوس، ساموس، تاسوس و لیمنوس بوده که هریک در نوع خود اصالت و آرامش خوبی برای زندگی را دارا هستند.

ایونی

جزایر ایونی دادای مناطق کورفو، کفالونیا، زاکینتوس، لفاکادا و ایتاکا بوده که بسته به سلیقه شخصی خود می‌توانید هریک از آن‌ها را انتخاب نمایید. از میان این مناطق املاک کورفو و کفالونیا مکان‌های شناخته شده‌ای برای اقامت هستند.
از میان این مناطق املاک کفالونیا و کورفو جهت اقامت شناخته‌شده‌تر از بقیه می‌باشند.

محدودیت های خرید ملک در یونان

کشور یونان برای خرید ملک یک سری محدودیت ها را برای خریداران در نظر گرفته است. در زیر به این محدودیت ها اشاره میکنیم که با دیدی باز و بدون دردسر خرید خانه در یونان را انجام دهید.

براساس قوانین کشور یونان، سکونت و تغییر کاربری مناطق جنگلی، سکونت و مالکیت مناطق مرزی، مالکیت خارج از مناطق شهری، مالکیت در خطوط ساحلی، مالکیت مناطق تاریخی و مناطق طبیعی و حفاظت شده ممنوع است.

خدمات اینوسپات برای خرید خانه در یونان

موسسه اینوسپات با چندین سال تجربه و داشتن پرونده های موفق در امور سرمایه گذاری خارجی و خرید ملک در یونان، اسپانیا، فرانسه، کانادا، انگلیس، استانبول و ترکیه با پشتوانه دفاتر اروپایی و آسیایی خود بهترین تجربه را در سرمایه گذاری خارجی برای شما رقم خواهد زد. کافیست هم اکنون تماس بگیرید تا از مشاوره متخصصان اینوسپات بهره مند شوید.


021-22012918


املاک یونان

فرآیند داشتن یک پشتیبان واقعی را با اینوسپات لمس کنید…

[wp-faq-schema accordion=1][kkstarratings]