برای مهاجران، داشتن پاسپورت دوم از یک کشور جدید می‌تواند واقعاً مفید باشد و فرصت‌های بیشتری برای فرد ایجاد کند. در برخی کشورها به دست آوردن تابعیت مضاعف بسیار آسان است، در برخی دیگر پیچیده و در برخی غیرممکن است.

تابعیت دوگانه زمانی است که شخص در دو کشور به عنوان شهروند شناخته شود. داشتن این نوع تابعیت می‌تواند امنیت مهاجر را افزایش دهد: دسترسی آسان‌تر به فرصت‌های سرمایه‌گذاری، گزینه‌های اشتغال بیشتر، حق رای و برخی اوقات منافع مالیاتی.

متأسفانه، همه کشورها اجازه تابعیت مضاعف را ندارند ودر برخی موارد، کشوری که در آن زندگی می‌کنید ممکن است این تابعیت را قبول نکند. در موارد دیگر، ممکن است کشور اصلی شما از داشتن آن حتی نیز جلوگیری کند. 

برای کسانی که می‌توانند برای تابعیت دوگانه اقدام کنند، در اینجا به آسان‌ترین و سخت‌ترین کشورها برای دریافت پاسپورت دوم اشاره خواهیم کرد.

آسان ترین کشورها برای اخذ تابعیت دوگانه

پاراگوئه:

پاراگوئه یکی از آسان‌ترین کشورها برای به دست آوردن این نوع از تابعیت است. اگر سه سال در این کشور زندگی کنید و حدود 35 میلیون  PYG(گوارانی پاراگوئه) در حساب بانکی خود داشته باشید، می‌توانید تابعیت پاراگوئه را به دست آورید. در طول این سه سال اقامت، شما باید هر سال فقط حداقل 183 روز در این کشور زندگی کنید.

تابعیت پاراگوئه

ایرلند:

به دست آوردن این تابعیت در ایرلند بسیار آسان است، به خصوص اگر نیاکان ایرلندی داشته باشید. زیرا فقط باید از طریق دفتر ثبت تولد خارجی درخواست تابعیت دهید. در موارد دیگر، باید حداقل پنج سال در ایرلند اقامت داشته باشید یا با یک شهروند ایرلندی ازدواج کرده باشید و از ازدواج شما سه سال گذشته باشد.

ایتالیا:

انجام این کار در ایتالیا مشابه ایرلند است، اما قوانین کمی سخت‌تر است. اگر یکی از والدین شما یا مادربزرگ یا پدربزرگ شما ایتالیایی هستند می‌توانید درخواست تابعیت ایتالیا را بدهید. همچنین اگر با یک شهروند ایتالیایی ازدواج کنید و به مدت دو سال در ایتالیا زندگی کنید می‌توانید درخواست تابعیت دهید.

اخذ تابعیت بر اساس اقامت به ملیت شما بستگی دارد. اگر اهل کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستید می‌توانید پس از چهار سال اقامت در ایتالیا درخواست تابعیت ایتالیا را بدهید. اگر تابعیت یک کشور خارج از اتحادیه اروپا را دارید، قبل از درخواست باید حداقل 10 سال در ایتالیا اقامت داشته باشید.

سخت ترین کشورها برای اخذ تابعیت مضاعف

هلند:

هلند فقط در دو حالت اجازه این کار را می‌دهد: اگر با یک شهروند هلندی ازدواج کرده باشید (حداقل به مدت 3 سال) یا اگر یک پناهنده شناخته شده باشید.

اسپانیا:

اسپانیا در شرایط محدودی این نوع تابعیت را مجاز می‌داند. صلاحیت شما با ملیت شما تعیین می‌شود. اگر شهروند آندورا، پرتغال، فیلیپین، گینه استوایی و کشورهای آمریکای لاتین هستید، می‌توانید برای تابعیت دوگانه در اسپانیا اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در آمریکا

تابعیت اسپانیا

سوئیس:

تابعیت دوگانه در سوئیس مجاز است اما اخذ آن بسیار دشوار است. برای به دست آوردن تابعیت مضاعف شما باید:

  • دوازده سال در این کشور زندگی کرده باشید
  • سطح B1 (گفتاری) در آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا رومانیایی داشته باشید
  • نشان دهید که سبک زندگی سوئیسی را پذیرفته و با آن هماهنگ شده‌اید

همچنین اگر به مدت 3 سال با یک شهروند سوئیسی ازدواج کرده باشید و حداقل پنج سال در این کشور زندگی کرده باشید، می‌توانید این تابعیت را به دست آورید.

درباره این نویسنده: root

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری.