این مقاله برای راهنمای افرادی است که قصد باز کردن حساب در بانک های پرتغال را دارند کمک میکند تا با سیستم بانکداری پرتغال آشنا شوند. همچنین به مهاجرین که قصد اقامت در این کشور را دارند توصیه می‌شود که در یکی از بانک‌های بین المللی پرتغال حساب باز کنند. در اینجا، فهرستی از بانک‌ها و اطلاعات مربوط به سیستم بانکی پرتغال ارائه شده است.

پرتغال دارای یک سیستم بانکی پیشرفته است و بانک‌های اصلی آن به سیستم ملی Multibanco متصل هستند و به مشتریان این امکان را می‌دهد تا طیف وسیعی از خدمات بانکی را بواسطه حساب‌های خود انجام دهند. مهاجران می‌توانند با سهولت نسبی، در بانک پرتغالی حساب باز کنند.

سیستم بانکداری پرتغال چگونه است؟

پرتغال دارای سیستم بانکی مدرن است که شامل یکی از پیشرفته‌ترین شبکه‌های بین بانکی در جهان از طریق Multibanco است. در حال حاضر، بیش از 150 بانک در پرتغال وجود دارد که شامل طیف وسیعی از بانک‌های خصوصی ملی، بانک‌های دولتی و تعاونی، بانک‌های بین المللی و بانک‌های سیار جدید در پرتغال است. اگرچه تعداد شُعب فیزیکی بانک‌ها در پرتغال در دهه گذشته در حال کاهش است، ولیکن هنوز هم حدود 36 شعبه به ازای هر 100000 نفر وجود دارد که این تقریباً سه برابر میانگین جهانی است. اکثر بانک‌های پرتغال متعلق به انجمن بانکداری پرتغال هستند. بانک مرکزی پرتغال، “بانکو پرتغال” است که همچنین به عنوان مرجع تنظیم کننده بانک‌های پرتغالی عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید : قیمت خرید ملک در پرتغال چقدر است؟

واحد پول در پرتغال

پرتغال یک کشور در منطقه یورو است که از یورو (€) استفاده می‌کند. هشت سکه (1، 2، 5، 10، 20 و 50 سنت و همچنین 1 یورو و 2 یورویی) و هفت اسکناس (5، 10، 20، 50 و 50، 100، 200 و 500 یورو) در حال تبادل می‌باشد. با این حال، برخی از فروشگاه‌ها ممکن است اسکناس‌های بالای 50 یا 100 یورو را قبول نکنند.

واحد پول در پرتغال

بانک‌ های خصوصی در پرتغال

پرتغال دارای بسیاری از بانک‌های خصوصی است که طیف وسیعی از حساب‌های جاری را ارائه می‌دهند؛ از جمله حساب‌های دانشجویی، حساب‌های غیر شهروندی و همچنین حساب‌های مشترک. بانک‌های بزرگتر در شهرهای پرجمعیت اغلب دارای کارکنان انگلیسی زبان هستند.

بانک‌های پرتغال به سیستم خودپرداز Multibanco متصل شده‌اند که بدین طریق می‌توانید پول برداشت کنید، صورت حساب‌ها را شارژ کنید، تلفن همراه فعال در پرتغال را شارژ کنید، پول را به حساب‌های دیگری منتقل کنید و همچنین مالیات بر درآمد پرتغال و کمک‌های اجتماعی تعریف شده در کشور پرتغال را پرداخت کنید.

ساعات استاندارد بانکی در پرتغال 08:30 تا 15:00 است؛ اما برخی تا ساعت 16:00 باز هستند. برخی از بانک‌ها نیز شنبه‌ها چند ساعت باز می‌شوند.

خدمات بانکی در پرتغال

اکثر بانک‌های پرتغال خدمات متنوعی را به افراد و مشاغل ارائه می‌دهند، از جمله:

حساب‌ های جاری:

حساب‌های استاندارد روزمره که شامل حسابهای اختصاصی برای دانشجویان یا جوانان و همچنین حساب‌های حق بیمه با طیف گسترده‌ای از گزینه‌های کارت اعتباری است.

وام و اضافه برداشت:

حساب‌هایی با گزینه اضافه برداشت در دسترس هستند. اکثر بانک‌ها برای مواردی مانند تعطیلات، بازسازی خانه یا هزینه‌های پیش بینی نشده، وام شخصی ارائه می‌دهند.

وام مسکن:

وام مسکن با نرخ ثابت و متغیر در پرتغال از طریق تسهیلات اعطای وام در اکثر بانک‌های پرتغالی قابل اخذ است.

پس انداز و سرمایه گذاری:

این موارد می‌تواند از پس اندازهای سود بالا و حساب‌های سپرده‌های مدت دار گرفته تا صندوق‌های سرمایه گذاری و برنامه‌های بازنشستگی پرتغالی باشد.

پس انداز و سرمایه گذاری:

این موارد می‌تواند از پس اندازهای سود بالا و حساب‌های سپرده‌های مدت دار گرفته تا صندوق‌های سرمایه گذاری و برنامه‌های بازنشستگی پرتغالی باشد.

بیمه:

حساب بیمه شامل بیمه خانه، بیمه اتومبیل، بیمه عمر و بیمه درمانی قابل قبول در کشور پرتغال است.

بانکداری دیجیتال و آنلاین:

همه بانک‌های اصلی پرتغال بانکداری آنلاین را ارائه می‌دهند، از جمله دسترسی 24 ساعته به حساب بانکی.

بانکداری همراه:

برای سهولت بیشتر، می‌توانید یک برنامه و همراه بانک را در تلفن همراه خود استفاده کنید. همچنین امکان افتتاح حساب در یک بانک فقط برای تلفن همراه وجود دارد.

بانکداری کسب و کار/ تجاری:

اکثر این خدمات برای مشاغل ثبت شده در کشور پرتغال در دسترس است. اگر در پرتغال کسب و کاری راه اندازی می‌کنید، پس این گزینه مناسب شماست.

خدمات مهاجرت:

می‌توانید بواسطه بانک‌های پرتغالی خرید کنید تا بهترین خدمات متناسب با مهاجران و اتباع خارجی را بیابید.

خدمات بانکی در پرتغال

بیشتر بخوانید : خرید کسب و کار و فرانچایز

افتتاح حساب بانکی در پرتغال

فقط در صورتیکه در خارج از کشور باشید میتوانید به صورت غیرحضوری میتوانید حساب غیرمقیم باز کنید وگرنه باید حساب بانکی خود را شخصاً در شعبه محلی افتتاح کنید. در حال حاضر، برخی از بانک‌ها امکان افتتاح حساب به صورت آنلاین را دارند، اگرچه این امر بیشتر مربوط به بانک‌های دیجیتال و تلفن همراه است.

در صورت داشتن مدارک لازم، افتتاح حساب بانکی در پرتغال معمولاً امری بسیار آسان و ساده است. مدارک لازم، شامل موارد زیر است:

  • گذرنامه یا شناسنامه معتبر
  • مدرک با درج آدرس؛ مانند قبض آب و برق در کشور پرتغال
  • شماره شناسنامه مالیاتی در کشور پرتغال

برخی از روش‌ های پرداخت در پرتغال

پرداخت‌ های نقدی

همچنان، وجه نقد در پرتغال یک روش پرداخت رایج است. این کشور بخشی از حوزه یورو است و در نتیجه، از یورو به عنوان ارز استفاده می‌کند. همه بانک‌های اصلی پرتغال، بخشی از خدمات Multibanco هستند که دستگاه‌های نقدی سراسر کشور را به هم متصل می‌کند. این بدان معناست که اگر از کارت بانکی پرتغالی در دستگاه خودپرداز استفاده می‌کنید، نگران هزینه‌های بانکی نباشید.

حداکثر 3000 یورو برای معاملات نقدی در پرتغال وجود دارد. اگرچه پول نقد هنوز هم محبوب است، اما آمار بانک مرکزی اروپا از سال 2016 نشان می‌دهد که میانگین پول نقد حمل شده توسط هر فرد پرتغالی (29 یورو) کمترین میزان در بین کشورهای منطقه یورو است.

چک

پرداخت چکی در بین مشتریان پرتغالی چندان محبوب نیست. اگر به دنبال سفارش دسته چک هستید، باید آنها را جداگانه با حساب‌های بانکی در پرتغال با هزینه اندکی ثبت کنید.

به خاطر داشته باشید که چک‌های برگشتی می‌تواند مشکلات عمده‌ای در پرتغال ایجاد کند. در صورتی که بودجه لازم برای پوشش آن را ندارید، صدور چک (چک بی محل) جرم محسوب می‌شود. در صورت دستگیری، می‌توانید به کلاهبرداری متهم شوید و جریمه‌ها می‌تواند شامل مبالغی در حدود 20 درصد از مبلغ چک و حتی درج شدن در فهرست سیاه بانک مرکزی باشد

دبیت کارت (کارت‌های اعتباری)

پرداخت‌های کارتی تقریباً 75 درصد از کل پرداخت‌های غیرنقدی در پرتغال را تشکیل می‌دهد که بسیار بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا است. کارت‌های اعتباری در سراسر کشور بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارت Multibanco، که حدود 86 درصد از مردم پرتغال از آن استفاده می‌کنند، می‌تواند به عنوان کارت اعتباری استفاده شود. اکثر کارت‌های نقدی پرتغالی از فناوری تراشه و PIN استفاده می‌کنند. بسته به نوع حساب باز شده، بانک‌های پرتغال طیف وسیعی از کارت‌های اعتباری مختلف را ارائه می‌دهند؛ که از آن‌ها می‌توان برای پرداخت آنلاین و فروشگاه و همچنین برداشت پول در دستگاه‌های خودپرداز استفاده کرد.

پرداخت آنلاین و تلفن همراه

پرداخت‌های آنلاین سالانه حدود 21 درصد، و پرداخت تلفن همراه در پرتغال 35 درصد رشد می‌کند. از کارت‌های اعتباری نیز می‌توان برای پرداخت آنلاین استفاده کرد، در حالی که پرداخت تلفن همراه با استفاده از تلفن همراه و دستگاه‌های هوشمند می‌تواند با استفاده از برنامه‌های بانکی، برنامه‌های پرداخت مانند Apple Pay و Google Pay یا کیف پول‌های دیجیتالی مانند PayPal انجام شود.

بانکداری بین المللی پرتغال

برای مهاجران ساکن پرتغال، شاید افتتاح حساب بین المللی بهترین راه برای مدیریت امور مالی آن‌ها باشد. افتتاح یک حساب ارزی به ویژه برای افرادی که در خارج از کشور کار می‌کنند، یا زمان زیادی را در بیش از یک کشور می‌گذرانند یا مکرراً میان کشورها پول تبادل می‌کنند می‌تواند مفید باشد.

بیشتر بخوانید : بهترین مکان ها برای خرید در کانادا کجاست؟

شکایت از بانک‌ های پرتغال

اگر از خدمات ارائه شده توسط بانکی در پرتغال ناراضی هستید، ابتدا باید با بخش شکایات بانک تماس بگیرید. اگر نمی‌توانید مشکل را مستقیماً از طریق بانک حل کنید، می‌توانید با Banco de Portugal، که مرجع قانونی بانکداری در پرتغال است، تماس حاصل کنید.

انتقال پول در سطح بین المللی

انتقال پول به پرتغال و یا خارج کردن پول ازاین کشور، منوط به کارمزد بانک های پرتغالی است. این موضع را باید با بانک های پرتغالی خود بررسی کنید که نرخ شارژ انتقال به به کشورهای مختلف و یا از کشورهای مختلف چقدر است.

هیچ محدودیتی برای جابجایی پول از/به پرتغال وجود ندارد. با این حال، هر انتقال پولی بالای 50000 یورو باید به بنکوپرتغال اعلام شود. این انتقال میتواند بین 3 تا 5 روز کاری طول بکشد.

هزینه های خدمات بانکی در پرتغال چقدراست؟

بانکداری در پرتغال کمی گرانتر از سایر کشورهاست. اکثر حساب های بانکی در پرتغال خدمات ماهیانه دریافت میکنند. این مبلغ در بانکهای مختلف متفاوت است، اما به طور کلی حدود 7-5 یورو در ماه است. برخی حسابها مانند حسابهای دانشجویی از این هزینه ها معاف هستند.

علاوه بر این، هزینه هایی کارمزد برداشت و انتقال با کارت بانکی نیز وجود دارد. هزینه های کارت بانکی معمولا به بانک، حساب و نوع کارت شما بستگی دارد. در هزینه ها معمولا 50-15 یورو در سال خواهند بود.

[kkstarratings]

درباره این نویسنده: